Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Trilliwilli Voor het hardsolderen is een brander met alleen gas, bv een campingaz brander of soldeerbrander voor leidingwerk maar net aan heet genoeg.
De vlam heeft wel genoeg temperatuur, maar je moet heel lang stoken om het warm te krijgen.
Gas en zuurstof is veel beter, je kan heel snel op de plaats van de soldering verhitten.
Acetyleen heeft als voordeel boven propaan dat het heter is. Vlamtemperatuur bij acetyleen 3160 celsius, propaan 2810 celsius.
Het grootste nadeel voor de hobbyist, de prijs van acetyleen.
De gascilinder is duurder omdat deze sterker moet zijn, en acetyleen moet worden gevangen in aceton, dit proces kost meer.
Het setje wat ik voorbij heb zien komen van Rothenberger, gekocht bij de Hornbach heeft weggooi propaan cilinders en deze voldoen uitstekend.
Soms word gebruik gemaakt van karweiflessen, oranje 1kg flesjes die nagevuld kunnen worden vanuit een 6kg campingtank. Loodgieters gebruiken dit veel, alleen dan zonder de zuurstof.(zachtsolderen van leidingen)
Hardsoldeer kan je tegenwoordig bij de bouwmarkt kopen, net als vloeimiddel.
Griffon levert dit, 40% zilveraandeel, met een smelttemperatuur van 590 graden celsius.
Het vloeimiddel heet Flux 6, en is poeder.
Maak een klein beetje aan met water en breng dit op de soldeernaad aan.
Bij het heetstoken word het op een gegeven moment glashelder, dit is het moment om soldeer aan te brengen.
Als je te ver doorstookt word de flux hard en zwart van kleur, dan ben je te laat en moet de soldeernaad helemaal schoongemaakt worden.
Na het solderen zijn de fluxresten glashard, maar met heet water spoel je het zo af.
Denk er bij het heet maken aan dat je het onderdeel met het grootste volume warm maakt, meestal ben je geneigd om op de naad te gaan staan met de vlam, maar bij dunwandige onderdelen stook je deze heel snel veel te heet, en dan verbrand het vloeimiddel voordat je de soldeer hebt aangebracht.
Hou er ook rekening mee dat aanbrengen van soldeer afkoelt, dus je moet altijd weer iets doorverwarmen om de soldeer te laten doorvloeien.
Een lang verhaal, maar veel succes. |
Klopt allemaal, behalve dat een brander met alleen gas niet voldoende is.
Met Butaan kom je warmte te kort (veelal in wegwerp tankjes).
Met propaan lukt het wel (maar zit vaak alleen in een groene fles).
Met een passende brander kun je dan prima zilver solderen, ook grotere buizen (133mm doorsnede ging bij mij goed met aleen propaan).
Belangrijk is dat je de te solderen plek SNEL op temperatuur brengt, dus niet met een te kleine brander eindeloos blijven door verwarmen, terwijl je eigenlijk al weet dat het niet gaat lukken.
Je verbrand dan je vloeimiddel en lukt het helemaal niet meer.