Modelbouwforum.nl


Ga terug   Modelbouwforum.nl > Modelvliegtuigen > Algemeen modelvliegen

Reageren
 
Discussietools Weergave
Oud 29 januari 2009, 16:10   #1 (permalink)
 
RCmarc1995's schermafbeelding
 
Lid sinds: 28 januari 2009
Locatie: Friesland (Minnertsga)
Leeftijd: 16
Berichten: 147
Standaard Vraag over 4 takt motor

Hallo iedereen,

Ik heb een tijdje geleden een 4 takt motor gekregen om hem een beetje op te knappen en hem misschien weer aan de praat te krijgen. Het is de O.S. FS-60. Maar nu is één ding niet helemaal duidelijk. Onderaan de motor zit een nippeltje. Ik heb begrepen dat die voor de carterontluchting is. Maar binnenin zitten ook tandwieltjes die gesmeerd moeten blijven. Moet ik dan een soort olie door dat nippeltje gieten en voordat ik hem laat draaien er weer uit gieten? Want de brandstof kan er niet bij komen.
Alvast heel erg bedankt,

Met vriendelijke groet,
RCmarc1995
RCmarc1995 is offline   Met citaat reageren
Oud 29 januari 2009, 17:21   #2 (permalink)
 
Huibert's schermafbeelding
 
Lid sinds: 5 september 2005
Locatie: IJsselstein
Leeftijd: 52
Berichten: 2.241
Standaard

Dit nippeltje is inderdaad de ontluchting. Hierlangs wordt ook het overschot aan olie afgevoerd. Deze olie komt toch uit de brandstof, door kleine lekkage langs de zuiger, en de schraapwerking van de olieschraapveer, komt de olie onderin het carter terecht.
__________________
The older the boy the more expensive his toy
Huibert is offline   Met citaat reageren
Oud 29 januari 2009, 17:25   #3 (permalink)
 
ron van sommeren's schermafbeelding
 
Lid sinds: 31 augustus 2002
Locatie: Druten
Leeftijd: 50
Berichten: 18.697
Standaard

Tandwieltjes krijgen genoeg smering.
__________________
Vriendelijke groeten Ron
• Get a life ... get a Watt-meter!!!
Drive Calculator • volts jolt
zelfbouw e-motor tipszelfbouw e-motor group • current kills

ron van sommeren is offline   Met citaat reageren
Oud 30 januari 2009, 20:24   #4 (permalink)
 
RCmarc1995's schermafbeelding
 
Lid sinds: 28 januari 2009
Locatie: Friesland (Minnertsga)
Leeftijd: 16
Berichten: 147
Standaard

Bedankt voor jullie reacties,
Nu heb ik nog een vraag. Ik heb ook nog een 2 takt motortje.
Maar ik weet niet waar hij op draait. Kan hij ook gewoon op Methanol, Wonderolie en Nitromethaan of moet hij op mengsmering?
Alvast bedankt,

Met vriendelijke groet,
Rcmarc1995
RCmarc1995 is offline   Met citaat reageren
Oud 30 januari 2009, 20:36   #5 (permalink)
hezik
Guest
 
Berichten: n/a
Standaard

Als het een klein motortje met normale gloeiplug betreft, gewone methanol-gebaseerde brandstof gebruiken. Als hij op mengsmering moet, zal er hoogstwaarschijnlijk ook een ontsteking bij zitten.

Wil je het zeker weten, dan is het handig even een fototje van dat motortje te plaatsen. Sowieso handig, ongetwijfeld dat iemand je hier kan vertellen wat voor motortje dat is.
  Met citaat reageren
Oud 1 februari 2009, 15:17   #6 (permalink)
 
RCmarc1995's schermafbeelding
 
Lid sinds: 28 januari 2009
Locatie: Friesland (Minnertsga)
Leeftijd: 16
Berichten: 147
Standaard

Hallo, hier zijn foto's van mijn 2 takt motor.
Weet iemand misschien welk merk het is??

Click the image to open in full size.


Click the image to open in full size.
RCmarc1995 is offline   Met citaat reageren
Oud 1 februari 2009, 16:28   #7 (permalink)
Vriend van modelbouwforum.nl
 
Lid sinds: 27 augustus 2002
Locatie: Woerden
Leeftijd: 56
Berichten: 6.982
Standaard

Dit is volgens mij een HP .60, een 10cc tweetakt van Oostenrijks fabrikaat. Het waren prima motoren die voor hun tijd ook een best hoog vermogen leverden. Het "nadeel" is wel dat ze dat alleen doen bij flink hoge toeren. Deze motor "doet het leuk" vanaf zo ongeveer 12000 omw/min. Met een goede prop en uitlaat kan je hem tot wel 15000 omw/min laten draaien. Maar schrik dan niet van de herrie!
De brandstof voor deze motor is de normale mengsmeringbrandstof die gebruikelijk is voor modelmotoren, 70% methanol, 20% wonderolie en 10% nitromethaan. Met het aangegeven mengsel en een 11x7 of 12x6 prop zal hij zo rond de 13000 omw/min kunnen draaien. Je kan tot wel 20% nitro gaan maar dan ga je de motor wel heel erg zwaar belasten.
Volgens mij is het niet verstandig is om met deze motor over te stappen naar synthetische olie. De kans dat je dan vermogen gaat verliezen en dat de motor sneller gaat slijten is volgens mij vrij groot. Je moet je bedenken dat deze motor is ontworpen toen er nog geen sprake was van synthetische olie voor deze motoren. Wonderolie was toen (en eigenlijk is dat nog steeds zo) het beste smeermiddel voor modelmotoren.
__________________
Groeten,
Ernst Grundmann

Laatst gewijzigd door Ernst Grundmann; 16 augustus 2009 om 16:57 Reden: 120000 omw/min ?? :oops:
Ernst Grundmann is offline   Met citaat reageren
Oud 1 februari 2009, 21:46   #8 (permalink)
 
calmatosport's schermafbeelding
 
Lid sinds: 16 oktober 2007
Locatie: Delft
Leeftijd: 19
Berichten: 1.081
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Ernst Grundmann Bekijk bericht
Deze motor "doet het leuk" vanaf zo ongeveer 120000 omw/min.
volgens mij een nulletje teveel
maar 12000rpm is toch niet zo heel veel?
voor een 10cc is het wel hoog, maar als je een 2,5cctje hoort met 32000rpm, dán sta je pas te kijken

grt
calmatosport is offline   Met citaat reageren
Oud 2 februari 2009, 14:01   #9 (permalink)
 
RCmarc1995's schermafbeelding
 
Lid sinds: 28 januari 2009
Locatie: Friesland (Minnertsga)
Leeftijd: 16
Berichten: 147
Standaard

Hallo Ernst,

U had het bijna goed, ik heb hem eens goed bekeken en uit elkaar gehaald en ben erachter gekomen dat het de HP .40 is. Tenminste, dat staat op het symbooltje. Er zit nu een 10x6 prop op. Maar ik heb ook nog wel een 12x6. Ik heb er ook nog een expansiepijp bij, maar ik weet niet precies wat die doet. Ook heb ik nog een vraag over mijn O.S. FS-60. Waar zijn de schroefjes op de foto voor? Als iemand het weet, kan diegene me dan uitleggen hoe ik alles in moet stellen en trimmen enzo. ( Zie foto; de kleuren rood, geel en groen) De schroef in de rode cirkel zit in de throttle. Kwaliteit van de foto is jammergenoeg naar beneden gegaan toen ik hem naar paint kopieerde.

Met vriendelijke groet,
RCmarc1995

Click the image to open in full size.

Laatst gewijzigd door RCmarc1995; 2 februari 2009 om 15:07
RCmarc1995 is offline   Met citaat reageren
Oud 2 februari 2009, 16:33   #10 (permalink)
 
Huibert's schermafbeelding
 
Lid sinds: 5 september 2005
Locatie: IJsselstein
Leeftijd: 52
Berichten: 2.241
Standaard

Foto kan ik helaas niet zien! Een resonantiepijp geeft een duidelijke stijging van het vermogen wanneer hij goed afgesteld is. Pas alleen op dat je hem niet te kort afsteld dit kan je motor beschadigen omdat hij dan te heet wordt.
__________________
The older the boy the more expensive his toy
Huibert is offline   Met citaat reageren
Oud 3 februari 2009, 16:45   #11 (permalink)
 
Huibert's schermafbeelding
 
Lid sinds: 5 september 2005
Locatie: IJsselstein
Leeftijd: 52
Berichten: 2.241
Standaard

Click the image to open in full size.

De stelschroef die in de gashevel zit is voor het mengsel bij lage toeren ,meestal staat deze gewoon goed en hoef je hier niet aan te draaien.
De stelschroef hier recht tegenover is voor de afstelling bij volgas.
Stelschroef bovenop is een "stop" schroef. Deze borgt de gasschuif, wanneer je hem tever indraait kun je het gas niet meer afsluiten!
Voor het echte afstellen kun je beter hulp vragen van een ervaren iemand bij jou in de buurt. Dit is een kwestie van voelen en proeven zo gezegd.

P.S. wanner je hem laat lopen wel de scharnierpunten van de stoterstangen en tuimelaars smeren met een drupje naaimachineolie.
__________________
The older the boy the more expensive his toy

Laatst gewijzigd door Huibert; 3 februari 2009 om 16:48
Huibert is offline   Met citaat reageren
Ga terug   Modelbouwforum.nl > Modelvliegtuigen > Algemeen modelvliegen
Reageren

Discussietools
Weergave

Regels voor berichten
Je mag geen nieuwe discussies starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag geen bijlagen versturen
Je mag niet je berichten bewerken

BB code is Aan
Smileys zijn Aan
[IMG]-code is Aan
HTML-code is Aan
Trackbacks are Uit
Pingbacks are Uit
Refbacks are Uit



Alle tijden zijn GMT +2. Het is nu 19:48.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Vendor Tools vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.
(c) Modelbouwforum.nl, 2002-2012
One of the largest message boards on the web !