Je moet je wel bedenken dat dit "extremen zijn", en zeker geen gemiddelde afstanden. Het bereik van je zender hangt van ontzettend veel factoren af.
Het begint uiteraard met het door de fabrikant toegepaste protocol (modulatie), maar vervolgens zijn er tal van factoren die heel ver vliegen wel of niet mogelijk maken:
- materiaal van het vliegtuig/multicopter
- RF omgeving
- hoe alle componenten in het vliegtuig/multicopter geplaatst zijn
- gebruikte antennes
etc etc.
Wat ik persoonlijk veel belangrijker vindt, is dat je bij de goedkopere spektrum setjes gewoon simpelweg geen enkel idee hebt of je nog verder kan vliegen of niet. Spektrum heeft bij zijn ontvangers (en ook de clones niet) GEEN RSSI uitgang (sterkte van ontvangen signaal) dus je kan nooit op een OSD je bereik aflezen. En geen eigen Telemetry, dus ook hierbij heb je geen indicatie van de kwaliteit van je link.
Wat wel erg leuk is, is dat FrSky binnenkort uitkomt met een "LR12" ontvanger. LR12 is een nieuw protocol, waarbij er geen tweeweg telemetry is, maar waardoor (volgens FrSky) de afstand tussen model en zender ongeveer kan verdubbelen. Die ontvangers zullen ook RSSI out hebben, dus je kan dan via je OSD je signaal sterkte uitlezen.
Nog even een kleine opmerking:
Beknibbelen op je zender (ook als je weinig geld hebt)...en ik ken het, ben ook student, is gewoon dom. Daarbij zeg ik niet dat iets wat goed is duur moet zijn. De Taranis en de Turnigy 9x (gelofo ik) zijn goedkoper zenders, maar bieden je veel opties. Als je het geld niet kan missden voor een Taranis dan zou ik zo'n turnigy kopen. Als je wat meer geld kwijt kan, kan je ook kiezen voor de graupner zoals Emil die aanraadt. Het voordeel hiervan is dat er duidelijke handleidingen bijzitten en dat je wat minder hoeft in te lezen om alles werkend te krijgen. De "Chinese" zenders zijn namelijk niet super gebruiksvriendelijk en hebben wel een steile learning curve. Daarentegen vind ik wel dat OpenTX (de software op de Turnigy/Taranis), wanneer je het door hebt, echt heel erg prettig werkt!