OcCre Ulises Bouwverslag

Goedemiddag allemaal,

Na avonden op de bank en een huis wat helemaal gereed is qua klusjes heb ik besloten om een oude hobby weer nieuw leven in te blazen. In het verleden heb ik een tweetal schepen gebouwd, 1 met kunstof romp en 1 (revisie) van een oude Smit Rotterdam. Allebei RC.

Om weer rustig aan in te komen heb ik een bouwpakket van de Ulises besteld met een heldere beschrijving. het is immers al weer een ruime 10 jaar geleden. Voor de tips en trucs van de experts start ik dit topic. Ik heb beide bouwverslagen van de Usiles meermaals doorgelezen waar die van forumlid @piet er echt uitspringt qua kwaliteit wat ik probeer te evenaren.

Hebben jullie voor aanvang, behalve het eindeloze geduld nog tips en trucs? ik heb opzich een leuk schuurtje vol met gereedschap maar zijn er essentiële dingen die ik nog mis? Ik zie veel forumleden de latjes op de kiel lijmen en gebruik maken van "tijdelijke" spijkers een soort mega punaises. Ik wil dit ook gaan gebruiken om eindeloos plamuren te voorkomen net zoals Piet. Hebben jullie een tip / idee waar deze te koop zijn?

En wat raden jullie aan m.b.t. houtlijm?

gr. Jeffrey
 
Die "push pins" zin te koop in alle papierwaren zaken, en op menige on-line shop.

5 dagen geleden heb ik er nog in de "Quarto" hier achter de deur gehaald, doosje van 50 voor 2,95

succes met het vernieuwde modelbouwvirus
 
Die "push pins" zin te koop in alle papierwaren zaken, en op menige on-line shop.

5 dagen geleden heb ik er nog in de "Quarto" hier achter de deur gehaald, doosje van 50 voor 2,95

succes met het vernieuwde modelbouwvirus

zo kun je het wel noemen ja! Modelbouw virus weer aanwakkeren. Bedankt voor de tip ik ga op zoek! Zijn wel handige dingen toch? deze druk je er “gewoon” in toch en dan met de tang verwijderen na drogen?

Nog andere tips Henry?
 
ik heb een juweliershamertje voor als ze zich niet spontaan laten indrukken, en verwijderen met de hand wat tussen de vingers draaien en trekken.
 
Ben meer gecharmeerd van klemmen. Met die dikke pinnen willen dunne latjes gauw scheuren.
https://www.hbm-machines.com/produc...P9J6VuFa8OjEkbysSsKtrTFI942JEzkxoCw5gQAvD_BwE
Postbode elastieken zijn hier ook erg gewild.
Als je een RC model maakt dan haal je om in de romp ruimte te maken het binnenwerk uit de spanten.
Zet je spanten vast op een stevige bouwplank om scheeftrekken van de romp te voorkomen.
Door de romp ondersteboven te bouwen heb je optimaal ruimte om de spanten te beplanken.
Beplank de zijden om en om. Geeft minste kans op scheeftrekken. Succes ermee! Gr. Klaas.
 
Ben meer gecharmeerd van klemmen.
https://www.hbm-machines.com/produc...P9J6VuFa8OjEkbysSsKtrTFI942JEzkxoCw5gQAvD_BwE

Als je een RC model maakt dan haal je om in de romp ruimte te maken het binnenwerk uit de spanten.
Zet je spanten vast op een stevige bouwplank om scheeftrekken van de romp te voorkomen.
Door de romp ondersteboven te bouwen heb je optimaal ruimte om de spanten te beplanken.
Beplank de zijden om en om. Geeft minste kans op scheeftrekken. Succes ermee! Gr. Klaas.

hoi Klaas! Ik heb al enorm veel van uw tips gelezen. Bedankt voor de goede tip, ik heb zelf dat soort klemmen in huis dus dat is mooi! Ik zal hier frequent een update plaatsen. Ik had inderdaad al wat tips gezien van Lego stenen tot een mooi haaks standaard vanaf de Kiel om het geheel haaks te houden. Het omdraaien moet ik me nog goed in verdiepen.
 
ik heb de boot toen wel op kop gebouwd, de latjes liet ik eerst een tijd in een koker hangen met water daarna om de romp buigen en laten drogen en vastlijmen.
je kunt de latten dan heel goed om de romp buigen.
groet Piet
 
Hoi @piet bedankt voor je tips. Hoe lang moeten de latjes minimaal weken? En dan laten drogen op de spanten?
Wat is het voordeel van op zijn kop bouwen? Dat je er goed bij kan? Ik zag dat u het spanten plan wel normaal hebt gebouwd, daarna de boel omgedraaid?
Het pakket is inmiddels binnen en ben enorm tevreden! Alles van metaal en bijna geen plastic onderdelen, in tegenstelling tot Piet is mijn roer al messing meegeleverd! Alleen inderdaad de stoompijp van karton dus daar gaan we wat anders op verzinnen
A89B8393-6A7E-4496-964F-85793C363797.jpeg
 
Jeffrey, ik weet niet precies meer wat ik toen gedaan heb.
maar ik had een pvc buis met water hangen en daar liet ik de latjes een halve dag in hangen, meestal twee.
en als de natte er uit gingen weer nieuwe er in.
de latjes om en om plaatsen en als ze droog zijn vastlijmen.
het op kop bouwen van een houten boot heeft het voordeel dat de romp, doordat je om en om bouwt, niet kan krom trekken.
groet Piet

ik heb nog even naar mijn bouwverslag gekeken en je hebt gelijk dat ik rechtop heb gebouwd, maar er zaten wel een hele boel hulpsteunen om de boel recht te houden.
 
Laatst bewerkt:
E9F0033B-54C8-42D1-94D2-2A169BC5296C.jpeg
77622512-9D7C-4407-A5A3-F26D9B6CAA08.jpeg
9BFB31AB-FE56-4821-BD2A-011ADAF20DFD.jpeg


Vandaag lekker een dagje gebouwd! Heb alles haaks en recht en waterpas gemaakt. Heeft meer uur gekost dan gedacht met alles nameten maar zelfs met de laser is hij recht.

Denken jullie dat epoxy met keper nodig is na de epoxy plamuur?
 
als je netjes bouwt hoef je niet te plamuren voor je de epoxy en doek aanbrengt.
kwestie van geen 2x te moeten plamuren.
 
dat is simpel, altijd met doek.
Zonder doek is het ook waterdicht en hard en sterk maar gevoelig voor haarscheurtjes als je ergens tegen vaart of stoot. ( Dat doe je natuurlijk nooit opzettelijk maar een ongeluk is snel.....)
Waardoor langzaam maar zeker wateropname met houtrot tot gevolg, kan vele jaren duren maar voor de prijs van het keperweefsel moet je het zeker niet laten.
sommigen beweren wat anders maar informeer eventueel bij een verkooppunt.
 
succes met de bouw, dit bouwverslag zal ik met veel interesse en aandacht volgen, heb vandaag net het zelfde model besteld en aangezien het mijn eerste lattenbouw wordt kan ik hieruit veel leren, zoals op de rest van dit prachtig forum.
 
Zie dat er op de buitenkant van de spanten nog asresten zitten van het laseren. Om een goede lijmverbinding te maken moet dat eraf. Ook moet de buitenkant van de spanten strokend worden gemaakt met het model van de huid. Dat houdt in dat het latje dat je erop gaat lijmen de volle breedte van het spant raakt. Om dat in model te schuren een latje langs de spanten drukken en kijken wat eraf moet. Op die manier krijg je een betere lijmverbinding en is er minder kans dat bij wat spanning het latje op het spant knikt. Is even een klus, maar valt of staat het hele beplanken mee. En deze boot is dat werk waard! Gr. Klaas.
 
Back
Top