Bolling zeil bepalen(hoe??)

Hoi Allen,

Ik zit met een vraag hoe kan ik de zeilbolling bepalen van een grootzeil/fok.

Ik heb wel diverse programma's hiervoor,maar wat is genoeg en wat is te weinig.

Is er een formule om dit te bepalen??? of te berekenen???

groetjes C(shamrock V 1:16 en luna rossa in ontwikkelfase)
 
Als je zeilen wil maken
Heb ik een paar vragen
1 Hoe hoog is het voorlijk
2 Hoe lang is het onderlijk

Fok
1 hoe lang is het voorlijk
2 Hoe lang is het achterlijk fok
3 Mag dit een uitbouw hebben

Zeilf maak ik mijn zeilen op een mal
Deze heb een bolling van 5% op de 35 % van de Koorde
DE mal is 120 cm lang en 60 cm breed
De koorde is bij mij 60 cm lang dus de bolling is 30 mm + 1.8 mm van de triplex plaat die ik er op heb liggen

Meer vragen hoor ik wel tom
Ps je kan ook de bolling verder naar achteren brengen naar 40%
 
@ CHRIS

Zeil bolling kunt ge laten varieren door mastbuiging te regelen. Het gemakkelijkste gaat dit met doorlopende zeillatten en flink wat ronding aan het voorlijk van het GZ . Wanneer nu de mast buigt word het zeil afgevlakt bij mijn schip gebeurt dit aut. bij te veel helling +- 20° word achterstag gespannen en terug gelost bij +- 15°, de helllings sencor zorgd er ook voor dat bij +- 35° DE SCHOOT gelost word. Op mijn weblog staat een kort filmtje waarop je deze aan het werk ziet. De zeilen daarop te zien zijn vlakke stukken met voorronding in onderste gedeelte van grootzeil en fok.
Wanneer je nieuw ontwerpt ronding te groot snijden, als bolling te groot is kun je het voorlijk losmaken en korrecties aanbrengen.
Nog 1 opmerking het achterlijk van Fok en GZ moet evnwijdig met de draden in het weefsel lopen , en best afbranden met een warme bout en lichtje hol tussen de zeillatten.
 
Back
Top