? ? ? Hulp gevraagd : OMEGA .26 nitro motor ? ? ?

Hallo snelheids duivels,

Is er iemand van jullie die mij verder kan en wil helpen aan informatie over de Omega .26 motor die op mijn Savage zit ? ? ?

Zelf kan ik namelijk helaas nergens iets vinden over die motor en ik ben op zoek naar de "standaard motor-instelling".

Ik heb begrepen dat wanneer je een motor goed wil afstellen je hem eerst naar die instelling moet doen voordat je verder gaat afstellen.

De motor start wel maar wordt volgens mij te snel warm en loopt niet stationair en slaat ook af tijdens het rijden.

Aangezien ik pas heel kort bezig ben met de brandstof hobby ben ik bang door een fout mijn motor om zeep te helpen.

Ik hoop op een reactie waar ik mee verder kan, zodat ik eindelijk kan gaan scheuren.

Alvast bedankt voor iemand die de moeite wil nemen om mij te helpen op dit gebied.

Groetjes Marcel.
 
wat ik meestal doe is gas schuif open houden terwijl hij uit staat dan hoofd sproeier helemaal dicht draaien (niet hard aandraaien) en dan 3 a 4 slagen open draaien en van daaruit gaan scherpstellen werkt bij elke motor alleen moet je zelf even kijken of je 3 of 4 slagen doet
 
Hallo,

Bedankt voor je snelle reactie, maar ik ben er pas net mee bezig en ben bang dat ik hem om zeep help.

Ik ben namelijk al op de HPI site aan het zoeken geweest en er zijn diverse handleidingen te downloaden van diverse motoren, maar die van mij staat er niet bij.

Ik heb meerdere handleidingen doorgelezen en wat jij antwoord heb ik ook gelezen, dus ik geloof je direct.

Het probleem is nou dat er voor iedere motor een speciale "basis" instelling is en die zou ik graag willen hebben van mijn motor.

Dan weet ik als leek zijnde tenminste dat ik een 100% goed begin heb, ik durf niet zomaar te draaien, want anders loopt hij misschien nooit meer.

Misschien is er binnenkort ergens bij Utrecht in de buurt een meating waar ik iemand om hulp kan vragen, dan kan ik een hoop leren.

Nogmaals bedankt voor je reactie en groetjes, Marcel.
 
Benji zei:
Er is volgende week zondag(9 september) een meeting van rc-junkies.com in Amersfoort, misschien is dat wat voor je?

Hier verkopen ze de Omega motor in elk geval, misschien kunnen ze je verder helpen.
http://www.rchobbies.org/omega-engines.htm

mijn google search: KLIK

Hallo Benji,

Van die meating was ik op de hoogte, maar helaas hebben ze hem verzet. Vandaag kon ik namelijk wel maar volgende week helaas niet, erg jammer.

In ieder geval bedankt voor die link, ik ga er even achteraan, groetjes Marcel.
 
basbas zei:
Lees in dit topic het stukje van Bart Banaan even waarschijnlijk heb je daar wel wat aan.

Succes.

Hallo Babbas,

Ik heb even een stukje zitten lezen en het klinkt inderdaad voor mij wel te doen, ik ga er eens goed voor zitten en lees het gewoon eerst drie keer door.

Volgens mij heeft die Bart Banaan er wel heel veel verstand van en hopelijk kan ik van zijn verhaaltjes een hoop leren.

In ieder geval bedankt voor je moeite en groetjes, Marcel.
 
RT.Magic zei:
Ik heb begrepen dat wanneer je een motor goed wil afstellen je hem eerst naar die instelling moet doen voordat je verder gaat afstellen.

En dat heb je geheel fout begrepen. Als je weet hoe je moet afstellen is het aan de praat krijgen van een motor aller belangrijkst, doet die dat niet kunnen die basisinstellingen een goede hulp zijn maar niet nodig. Afstellen doe je op basis van gevoel. Met name kijken naar de prestaties, het luisteren naar de klank en de constantheid van toeren en het meten van de temperatuur geeft je indicaties hoe verder af te stellen.

Overigens worden de Picco motoren ook onder de namen Mega en Ofna en Orion verkocht, misschien kan je daar wat meer over vinden.
 
Roelof zei:
RT.Magic zei:
Ik heb begrepen dat wanneer je een motor goed wil afstellen je hem eerst naar die instelling moet doen voordat je verder gaat afstellen.

En dat heb je geheel fout begrepen. Als je weet hoe je moet afstellen is het aan de praat krijgen van een motor aller belangrijkst, doet die dat niet kunnen die basisinstellingen een goede hulp zijn maar niet nodig. Afstellen doe je op basis van gevoel. Met name kijken naar de prestaties, het luisteren naar de klank en de constantheid van toeren en het meten van de temperatuur geeft je indicaties hoe verder af te stellen.

Overigens worden de Picco motoren ook onder de namen Mega en Ofna en Orion verkocht, misschien kan je daar wat meer over vinden.

Hallo Roelof,

Wanneer ik het geheel verkeerd begrepen heb, WAAROM STAAT HET DAN IN IEDERE HANDLEIDING VAN ELK MODEL MOTOR ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Het is allemaal wel leuk om het op gevoel en gehoor te kunnen, maar zoals duidelijk vermeld staat ben ik een LEEK en is dit mijn EERSTE AUTO.

Hoe kan ik nou aan die dingen komen als ik niet eerst hulp vraag aan andere rijders ? ? ?

Ook weet ik niet hoe je aan een Picco motor komt, ik heb vragen over een OMEGA .26 motor, is dat hetzelfde of zo ? ? ?

In ieder geval bedankt voor je reactie ook wanneer ik er helaas niets aan heb, groetjes Marcel.
 
De basis instelling die in de manual te vinden is zit inderdaad dicht tegen de ideale aan maar blijft zeer afhankelijk van de brandstof en het weer en moet je nog steeds verder inregelen naar het gevoel.
Als je een andere uitlaat monteert zal de basis instelling zeker niet meer opgaan om dichtbij het ideale te komen.

Maar wat er in de manual staat is voor nono's om het maar zo even te zeggen, als je weet hoe je moet afstellen kan je iedere ontregelde motor goed krijgen zonder een manual.

Maar over het afstellen is al veel geschreven, zoek de vele topics eens op....

De HSN is de schroef die je toptoeren bepaalt
De LSN is de schroef die je acceleratie bepaalt
De stationair is de schroef die de stationaire loop bepaalt

Als de motor met veel rook langzaam optrekt maar na verloop van tijd op toeren komt moet je de LSN armer zetten, staat die te arm op de LSN zal die met amper rook en acceleratie en een niet zo mooi "vol" geluid optrekken.

De HSN kan je beter rijk beginnen en langzaam armer zetten totdat die mooi op toeren zoemt.

Stationair instellen zodat die mooi laag loopt.

De HSN en LSN zijn een beetje aan elkaar gekoppeld. Zet je hem op de HSN armer zal die ook op de LSN armer reageren.
Ook heeft het instellen van de LSN invloed op de stationaire loop, dus bij regelen ook weer de stationair corrigeren indien nodig.
 
Hallo Dirk Jan,

Bedankt voor je reactie, dat wist ik natuurlijk niet maar het is wel handig om te weten.

Groetjes Marcel.
 
sproeiers.JPG


Deze aanwijzingen over het afstellen van een carburateur is geschreven voor de Mugen Seiko Prime12, maar geldt in principe ook voor alle andere gloeiplug motoren, hoewel de plaats van de sproeiers anders kan zijn. De werking blijft echter gelijk.

seikocarbtop.jpg


Het afstellen van de carburateur van een gloeiplug motor is een trucje wat je moet leren, en is een steeds terugkerende bezigheid, vrijwel iedere keer dat je met zo'n auto wil gaan rijden. Een eenmaal gevonden afstelling is namelijk niet vast, maar de temperatuur en vochtigheidsgraad van de buitenlucht is ook bepalend voor hoe de carburateur afgesteld moet staan. Dat betekent dus dat je iedere keer kleine wijzigingen aan de afstelling moet doen. Bovendien: als de carburateur eenmaal goed afgesteld staat bij warme motor, zal hij meestal de volgende dag niet starten als de motor koud is. Om te starten zal dan de hoofsproeier iets verder open gedraaid moeten worden, en als de motor dan warm gedraaid is, kan hij weer iets verder dicht. De schuif-carburateur van de Prime 12 is wat dat betreft minder gevoelig dan de carburateurs met draaiende gasschuif die de meeste merken (uit prijs-overweging, een schuifcarburateur is duurder) hebben, hoewel vooral bij de betere merken ook dit type carburateur steeds beter wordt.

seikocarbhoofd.jpg


Je begint altijd met het afstellen van de hoofdsproeier. Hiermee wordt de mengsel verhouding lucht en brandstof geregeld. De hoeveelheid brandstof t.o.v. de hoeveelheid lucht moet precies kloppen, anders loopt de motor niet of niet goed. Te veel is niet goed, maar te weinig zeker niet. Bij dit type motor zit de olie die voor de smering moet zorgen n.l. gemengd in de brandstof, en als de motor te weinig brandstof krijgt, krijgt hij ook te weinig smeerolie. Als de motor niet genoeg smering krijgt, wordt hij te heet en zal vast lopen, met schade aan zuiger, cilinderwand en drijfstang tot gevolg. De hoofdsproeier mag dus nooit te ver dicht gedraaid worden. Pas op dat je altijd maar met hele kleine stapjes aan de sproeiers draait, en onthoudt de oorspronkelijke stand, zodat je altijd weer terug kunt naar de uitgangs positie.

carstandrt.jpg


Begin met de auto op een verhoging te zetten zodat de aangedreven wielen vrij van de grond staan.

De basisstand van de carburateur staat beschreven in de handleiding welke bij de motor hoort. D.w.z. de sproeier wordt dicht gedraaid (rechtsom) en dan afhankelijk van het type carburateur een paar slagen open gedraaid. Bij de Prime 12 is dat ongeveer 5 halve slagen, maar zoals gezegd: dit kan anders zijn voor elk type carburateur, vaak is het maar 3 halve slagen. Nu pomp je de brandstof op naar de carburateur. Soms gaat dat met een pompje op de tank, anders houd je de uitlaat dicht en trekt aan de starter. Je ziet nu de brandstof door de slang naar de carburateur gaan. Zodra de brandstof bij de carburateur is, sluit je de gloeiplug driver aan. E.v. kun je een heel klein beetje gas geven door de trim van het gas in de bovenste stand te zetten. Nu zou de motor moeten starten. Als de motor niet binnen een paar trekken start, neem je de gloeiplug driver los, en demonteert de gloeiplug zelf. Let op of de gloeiplug nat of droog is. Als hij droog is, krijgt de motor niet (genoeg) brandstof, en kan de hoofdsproeier iets verder opengedraaid worden. Als de gloeiplug nat is, controleer je de werking van de plug door hem in de openlucht aan te sluiten op de gloeiplug driver. Hij moet nu rood oplichten. Doet hij dat niet, dan is of de gloeiplug driver leeg, of de gloeiplug is kapot. Sluit een nieuwe aan om de driver te controleren.

glowdriverlader.jpg


Als de gloeiplug niet goed was, monteer dan de nieuwe, en probeer opnieuw
Als de gloeiplug goed is, maar hij is nat, dan is de afstelling te rijk geweest, waardoor er teveel brandstof in de motor is gekomen. Hij is dan "verzopen".
Geef vol gas, en trek aan het startkoortje, zonder dat de gloeiplug gemonteerd is. Er zal nu een hoop gasmengsel uit de motor komen, met druppels brandstof. Zodra er geen druppels meer meekomen, kun je de plug weer monteren. Draai de hoofdsproeier een paar tandjes dicht, en probeer opnieuw te starten. Herhaal deze procedure tot de motor aanslaat.


Laat de motor even lopen met de driver aangesloten, en controleer of de motor blijft lopen als je wat gas geeft. Gaat alles goed, dan kun je de gloeiplugdriver losmaken, nu zou de motor moeten blijven lopen. Geef langzaam wat gas, en controleer of de motor goed opneemt. Zo ja, dan kun je gaan rijden. Neemt de motor niet goed op, draai dan de hoofdsproeier één of twee tandjes verder open en start opnieuw.
Als de auto rijdt en de motor warm is, kun je verder gaan met afstellen van hoofd- en opneemsproeier indien nodig.

De stand van de ene sproeier beïnvloedt ook weer de werking van de andere, als de ene versteld wordt, moet vaak de andere ook iets versteld worden.

Om nog even bij de hoofdsproeier te blijven: een veilige afstelling is als de motor net tegen "viertakken" aan loopt bij vol-gas. Viertakken is dat de motor op volle snelheid iets begint te pruttellen, meestal gepaard gaand met wat meer roken. Dit verschijnsel treedt op als de motor iets te veel brandstof krijgt, en omdat met de brandstof mee ook de hoeveelheid smeerolie bepaald wordt (deze zit in de brandstof gemengd), krijgt de motor ook voldoende smering. Als de motor erg viertakt, kun je de hoofdsproeier nog één tandje verder dicht draaien, zodat de motor net niet meer viertakt, en de auto nog iets harder gaat lopen. Ideaal voor de levensduur van de motor is dat hij met wind tegen niet viertakt, en met wind mee net iets begint te pruttelen op volle snelheid. Draai je de hoofdsproeier nu nog iets verder dicht, dan loopt de motor een korte tijd nog even iets harder, en slaat dan met een klap vast, wat meestal einde motor betekent!

seikocarbopneem.jpg


Het "opnemen" van de motor (vanaf stationair wegrijden) wordt geregeld door de opneemsproeier welke in de gasschuif zit. De sleuf in de kop hiervan zie je (bij de Prime 12) aan de kant waar de rubber balg zit, en waar het kogelkopje van de gasstang zit. Hiermee regel je dus de brandstof / lucht afstelling voor stationair en lage toeren. Als je deze linksom draait, krijgt de motor iets meer brandstof tijdens het gas geven (rijker), rechtsom krijgt hij iets minder (armer). Meestal moet je deze iets rijker stellen als je de hoofd sproeier iets armer hebt gesteld, maar daar moet je mee experimenteren. Verdraai de sproeiernaalden per keer met niet meer dan 30 graden. Kijk of linksom draaien het verschijnsel verbetert of verslechtert, en bepaal daarvandaan of je nog iets verder moet draaien of de andere kant op moet.


seikocarbstationair.jpg


Als de motor goed loopt, moet ook de stationair nog afgesteld worden.Door deze in te draaien gaat de motor (met gas los) harder lopen, draai je hem uit, dan gaat hij langzamer lopen. Stel hem zodanig af dat de motor makkelijk blijft lopen, zonder dat de koppeling gaat pakken

gloeiplug.jpg


Verder is ook het type gloeiplug van belang, deze zijn er diverse graduaties, van "warm" naar "koud". Een te warme gloeiplug gaat snel kapot, en de kans op schade aan de motor is groter. Een te koude gloeiplug koelt te snel af als de motor niet belast wordt, zoals bij stationair draaien, en zal bij gas geven niet warm genoeg meer zijn om de extra hoeveelheid gasmengsel te ontsteken, waardoor de motor ook af slaat.</br></br>

Al met al is het afstellen van een gloeiplug motor dus best wel ingewikkeld, en kan het wel even duren voor je alles onder de knie hebt. Veel succes.

-> Originele foto's en text van de website van PK Model Racing <-


Als je helemaal geen beschrijving van de motor hebt, én je hebt al 'als een dwaas' aan de sproeiers van de carburateur gedraaid, dan moet je de een basis afstelling van de motor zoeken:

Meestal staat een nieuwe motor op de fabrieksafstelling, maar dit is niet altijd het geval. We hebben bij de meeste methanol motoren, drie stelschroeven op de carburateur:
- Een brandstoftoevoer-(hoge toeren),
- een mengregeling-(lage toeren) en,
- een stationairschroef.

Om de basisafstelling te vinden doe je het volgende:
Je neemt een stukje brandstofslang en plaatst dit op de carburateurnippel.
Hoofdsproeier:Je draait de hoofdsproeier helemaal dicht en zet de carburateur helemaal open. Nu blaas je op de slang en draait gelijktijdig de hoofdsproeier open. Totdat je hoort dat de lucht goed door de carburateur stroomt (Dit zal zo'n 2,5 tot 3 slagen zijn).
Mengregelregelschroef:Met de mengregelschroef doe je hetzelfde, maar nu zet je de carburateur ongeveer 15% open.
Stationairschroef: De stationairschroef draai je naar binnen, totdat de gasschuif ongeveer 2mm open staat.
Nu heb je de basis afstelling en kan de motor gestart worden.

carburea.gif


Hoofdsproeier: main needle
Mengselregelschroef: Low speed needle rear (of front)
Stationairschroef: Idle adjustment screw
 
Hallo Bart Banaan,

Zo te zien heb jij mijn vraag ook gevonden, het is een hele berg informatie die ik eens GOED ga doorlezen.

Ik ben van plan om later deze dag het eens een keer te gaan proberen, dus je info komt erg goed van pas en ook goed op tijd, hahaha.

Alvast bedankt voor al je moeite en ik laat in dit topic nog wel even weten of het gelukt is of niet.

Ook een beginner moet maar eens een gokje gaan wagen, dus dat gaat vandaag gebeuren.

Nogmaals bedankt en groetjes, Marcel.
 
Het is allemaal een kwestie van 'Copy&paste' hoor, deze texten staan allemaal ook op mijn website.

Het onderste gedeelte van mijn post gaat over het vinden van de basis om de motor te starten. Loopt ie eenmaal dan kan je het bovenste gedeelte gaan gebruiken.

Eigenlijk is dit heel uitgebreid precies het zelfde als Roelof al zegt, alleen Roelof weet het verhaal handig in de korten in een paar steek zinnen....

Maar ik zal maar zeggen: laad je glowshot goed op, leg een verse gloeiplug klaar en ga lekker met je autootje en je motor aan de slag!
Als hij goed loopt heb je echt 'eer van je werk' en een boel plezier!
 
Hallo Bart Banaan,

Hij staat al in de woonkamer hoor, hahaha, mijn vriendin ook weer blij.

Misschien nog één rare vraag, waar jij het antwoordt misschien wel op weet.

Alles is helemaal goed opgeladen en de gloeiplug werkt, MAAR WELKE GLOEIPLUG HOORT IN DE OMEGA .26 MOTOR ? ? ?

Ik weet namelijk niet of de gloeiplug die er in zat toen ik hem kocht ook de goede is, hij rijdt er wel mee, maar omdat

hij nog niet goed is afgesteld kan ik dus ook niet weten of ik de goede heb of niet, lekker dom hè.

Ik neem aan dat je niet zomaar elke gloeiplug erin kan zetten want ik heb gelezen dat er verschillen in zitten, is dat zo ?

Groetjes Marcel.
 
Voor .26 (en grotere) motoren kan ik je de HPI Iridium R4 plug aanraden; een prima plugje met een prima prijsje.
Bij vrijwel elke modelbouw shop te verkrijgen.

Let even op dat de aanduiding R4 voor deze HPI plug geldt, en niet noodzakelijk voor andere merken gloeipluggen! Rossi gloeipluggen hebben een andere temp codering!)

Een klein overzichtje vind je hier:
http://truggy.nl/e107_plugins/content/content.php?content.7
 
Hallo Bart,

Ik ben net even bezig geweest, maar hij start moeilijk en wanneer hij loopt is dat maar voor een paar seconden.

Hij blijft wel langer lopen wanneer ik iedere 4 seconden even op dat benzine pompje druk vlak voordat hij wil afslaan.

Het is dus niet zo makkelijk als ik had gehoopt, en denk dus dat ik van een ervaren rijder een beetje hulp nodig heb ter plaatse.

Alleen zal het me niet zo gauw lukken, dus als er iemand in de buurt van Nieuwegein/Utrecht/IJsselstein zich geroepen voelt zou dat mooi zijn.

Ik heb trouwens net even goed op de gloeiplug gekeken en er zit een R3 in, dus dat zal wel niet goed zijn, misschien dat het daaraan ligt.

Ik geef het nog niet op maar ben wel een beetje bang de boel om zeep te helpen, groetjes Marcel.
 
Een R3 moet ook wel willen en zeker als het buiten onder de 20 graden is.
Zet je hoofdnaald eens 4 slagen open en kijk of de motor dan wil starten. Met 4 slagen bedoel ik dus 4 hele slagen van 360 graden.

M.v.g. Mark
 
Nou.. een Rossi 3 is toch echt te heet voor deze motor. Een Rossi 5 staat ongeveer gelijk aan een HPI R4. Net als Bart Banaan heb ik ook goede ervaringen met de HPI R4. Ik heb een Picco .26 gehad en die liep daar perfect mee.
 
Back
Top