Ko Hyoteki A Class schaal 1:16

Vorig jaar maart heb ik via via een set tekeningen gekregen, nu heb ik een zwak voor aparte boten, en ja, ik ben er maar aan begonnen.
De plug is in de basis al klaar, heb hiervoor de methode van Raf gebruikt, houten spanten om daarmee de styrodure in vorm te krijgen, hiervan heb ik een video gemaakt,


De toren is ook al in grote lijnen klaar, zal later wat foto's plaatsen van de bouw, heb op dezelfde wijze vroeger de toren gebouwd van de VIIC, er is nog genoeg te doen ter voorbereiding, in het voorjaar kan ik de uiteindelijke styrodure plug gaan afmaken, compleet met lasnaden en klinknagels.
 
Hoi Manfred,

dit ziet er weer klasse uit.
Is weer mooi om te volgen,die bouwverslagen van jou.
Grtjs,Marc.
 
Bedankt Marc,

Het is altijd aardig wat werk om een bouwverslag te maken, gaat weer af van de bouwtijd, maar op deze manier steken anderen er ook wat van op, en ik uiteraard ook met het commentaar of tips.
Het is altijd leuk om te zien hoe een boot ontstaat, wat ik van Raf heb geleerd is het gebruiken van Styrodure isolatie platen, nu is zo'n plaat 6 centimeter dik, hier heb ik alle spanten op uitgemeten, de boot is ten dele cilindrisch dus eenvoudig samen te stellen.

PC180340_zps3s2prwg6.jpg

Dit zijn alle houten spanten die ik nodig had om de stukken styrodure te vormen, in het hart van de spanten is een gat rond 4 mm geboord voor de draadstang.
PC180342_zpsq0wac5yn.jpg

Om deze vormen te krijgen klem je de styrodure tussen de houten spanten draait de draadstang aan, en dan zagen en schuren maar.
PC190343_zpsrzjfpvfg.jpg

Na een paar dagen zagen en schuren krijg je dan dit, het middenstuk en achterstuk liggen klaar, nu heb ik twee tekeningen laten maken, een kladtekening voor te verknippen en een voor de details die later komen.
PC190344_zpshxdolmku.jpg

Alle losse stukken bij elkaar geschoven om een indruk te krijgen of alles nog klopt.
PC210354_zpsmkajneib.jpg

Toen alle stukken gezaagd waren was het lijmen geblazen, uiteindelijk houd je dan drie delen over, te weten het voorstuk,middenstuk en de achterstuk.
PC220355_zpsr9njwo7m.jpg

Hier het voorstuk aan het middenstuk gelijmd, met tape vastgezet en met houtjes afgesteld totdat alles recht stond, en dan maar wachten tot de lijm droog was.
PC230358_zpsxep8wfgg.jpg

Uiteindelijk krijg je dan dit, een ruwe plug die nog aardig nabewerkt moet worden met het schuurblok en gipsplaatvuller.
Je kan ook het begin van de toren al zien staan, daarmee was ik wat eerder gestart, komt later langs in dit topic.
 
De plug was klaar in de ruwe vorm, nu kan je al wat gaan schuren om bepaalde dingen weg te werken, aan de voorzijde en achterzijde een plaatje styreen gelijmd met een moer erachter, waarom?

PC290364_zpsynrjr3ig.jpg

Nou, hierom, van wat resthout staanders gemaakt met gaten op de juiste hoogte, hierdoor kan ik de draadstang steken en vastzetten indien nodig, je kan al zien dat de vorm er aardig inzit, er is nog geen gipsplaatvuller aan te pas gekomen.
PC290365_zpsf79hovye.jpg

Eindelijk toe aan gipsplaatvuller, ik gebruik altijd een oud pasje voor het aanbrengen, het droogt vrij snel en is dan goed schuurbaar, dat stuk hout wat erop ligt is mijn schuurblok, gewoon schuurpapier vastgezet met dubbelzijdig tape.
Door de lange rechte vorm is de kans op inschuren van de styrodure miniem, al met al ongeveer drie sessies nodig gehad voordat alles redelijk glad was.

P1030366_zpsblrttgrh.jpg

Uiteindelijk krijg je dan dit, de plug hoeft niet spiegelglad te worden want hij wordt nog voorzien van een huid van glasmat met epoxy, dat gaat gebeuren in het voorjaar wanneer de temperaturen wat hoger zijn.
Eenmaal in zijn epoxy jasje kan ik echt gaan plamuren en schuren, ook zullen dan de klinknagels, luiken en de lasnaden erop gemaakt worden, hiervan ga ik dan een mal maken voor de uiteindelijke romp, nog een lange weg te gaan dus.
 
Yep, dit wordt de plug, en daar ga ik de mal van maken, om uiteindelijk daaruit weer een romp te trekken, het klinkt eenvoudig maar kost aardig wat tijd en werk
 
Yep, en als je de juiste styrodure gebruikt kan het niet mis gaan, ik had beloofd wat te laten zien van de bouw van de toren, hier was ik al mee begonnen voordat ik de plug ging maken.

P3240091_zpsd7x7jeth.jpg


P3240090_zpsdshzjkxv.jpg

Die buis aan de onderzijde is gelijk aan de uiteindelijke diameter van de romp, hier ben ik bezig met papier om de huiddelen van de toren te bepalen voordat ik ze uitknip uit koperen plaat.
Die achterste heb ik gedaan met behulp van de werklamp, door de schaduw kan je precies zien waar te moet aftekenen.

P3240092_zpsf8vch4yv.jpg


Uiteindelijk krijg je dan dit, het latoenkoper is uitgeknipt op maat klaar voor te solderen.

P3310095_zps1ph8sfie.jpg


P3310094_zpsomwjn3rc.jpg

Tijdens solderen is het lastig foto's nemen, de linker en rechterkant zijn verschillend, de soldeernaden blijven zitten om de lasnaden te imiteren.
Het is uiteindelijk de bedoeling van deze toren een mal te maken.
 
Hoi Joop,

In principe zo'n buis van David Merriman, en dan wel de SAS uitvoering, die gebruikt eerst wat lucht uit de buis zelf om dan de rest aan te zuigen via de vlotter vanaf buiten, zo werkt het ook bij mijn Type XXIII.
 
P1130367_zpswmtivr9x.jpg

De bovenkant van de toren heb ik uit styreen gemaakt, wordt uiteindelijk toch een mal van gemaakt, anders was ik voor koper gegaan, hier het begin van de peroscoop beschermer.

P1130368_zpsbmgkj0q6.jpg

Nu zit er op de voorzijde een spanwiel voor de voorste kabel, uit 1 mm messing en 0,3 mm plaat dit begin gemaakt.

P1130369_zpsuopxlf38.jpg

Samengesteld krijg je dan dit, die gaten zijn voor de grote klinknagels.
P1140372_zpsa4lk5vr7.jpg

Na wat solderen en dremelen krijg je dan dit, het moet worden geplaatst aan de voorzijde van de toren.

P1140373_zps7sbhxg1a.jpg

Dat spanwiel maakt ook deel uit van de constructie om de geleidingsstangen van de netten geleider te plaatsen, dit is de eerste stap, vastgesoldeerd aan het spanwiel en de peroscoop beschermer.

P1150377_zpsdkbxmarp.jpg

De volgende stap was het bevestigen van nog meer stangen bovenop de andere stangen, gaatjes gemaakt in de persocoopbeschermer, dit was tevens de uitlaat voor de batterij gassen, deze boten waren puur electrisch met een kleine actie radius.

P1160386_zpsrs8xwwlt.jpg

Nu was er een foutje geslopen in het formaat van de stangen bovenop, overnieuw maken dus, zoals het nu is komt meer overeen met de foto's die ik heb.

P1170388_zpsrcgka1mw.jpg

Omdat ik de toren ga mallen moet alles afneembaar blijven, door middel van twee boutjes zit de hele constructie vast.
P1160379_zpsdkpondus.jpg

Dit is de uiteindelijke uitvoering van de voorste kabelspanner geworden, veel foto's nagezocht voor de juiste uitvoering, het probleem was, dat de Amerikanen de boot hebben opgelapt voor een tour op het vaste land, om geld in te zamelen voor een oorlogfonds, hierbij zijn verschillende dingen veranderd op giswerk.
P1160382_zpsdx4a7aqs.jpg

Uiteindelijk komt alles dan zo te zitten, in het wiel zit een groef waarin de kabel loopt, en met een oog op de romp zit de kabelspanner vast, die schakels heb ik zelf moeten maken compleet met M1 bouten.
Volgende stap is het maken van het luik.
 
Het is al te lang stil geweest over de vorderingen die ik gemaakt heb, deze winter heb ik mij op het torpedosysteem gestort, het resultaat tot nu toe staat in de volgende video,

 
Back
Top