Ontvangervraag door nitrorijder

Een vraag aan de electro specialisten onder ons.
Heb met dit barre weer van afgelopen tijd waarbij mijn brandstof heli en brandstof truggy op stal zijn blijven staan mijn oude electro auto weer eens afgestoft.
Het gaat hier om een 20 jaar oude Schumacher Pro Cat schaal 1:10 in perfecte staat.
Hier zat een knuppelzender bij met een ontvanger in de auto ingebouwt AM 40 , deze wil ik vervangen voor een ontvanger 40 fm zodat ik met mijn Futaba 3PM ( waarbij ik verschillende modellen kan instellen ) kan gebruiken voor deze auto. Maarrr de huidige ontvanger is een zogenaamde BEC ontvanger .
Nu zag ik op Conrad een 40 fm3 ontvanger maar geen info omtrent BEC of niet.
Wat kunnen jullie mij adviseren om omtrent ontvanger ?

Ook zou ik een paar accupakketjes moeten maken , daar de huidige pakketjes na 20 jaar niet echt fel meer zijn ( maar wonder boven wonder nog wel intact en werkend ) dit zijn 2x3 cel pakketjes , is Lipo aanrader ?, of het bij de huidige vorm Nimh houden ( heb een novak regelaar en een borstel motor met 14 wikkelingen )

Bij voorbaat dank voor reacties
Henk
 
Volgens mij maakt het voor de ontvanger niet uit, die heeft gewoon tussen de 5-6 volt nodig om te werken.
Je regelaar moet BEC hebben. Je hebt dan geen ontvanger accu pakket nodig.
Heeft je regelaar geen BEC, dan plug je een ontvanger pakket in je ontvanger.
 
Welke regelaar heb je?
Als het een electronische regelaar is die de ontvanger direct voed zal daar zoals eerder opgemerkt wel een BEC bevatten. Veel standaard (Futaba) AM zendersets kwamen toen standaard met een BEC maar die BEC wordt alleen gebruikt als je op de Bat. aansluiting een accu plaatst, als de ontvanger direct uit de regelaarkabel gevoed wordt is die BEC niet gebruikt.

En ja, veel standaard 40MHz ontvangers werken prima met een Futaba zender.

Overstappen op LiPo is jouw keuze, ze zijn immers ook als saddle pack leverbaar. De vraag is alleen als je er ook een lader voor hebt, zo ja dan is de keuze makkelijk, wil je alleen een beetje voor de lol rijden zijn een paar goedkope NiMh cellen ook zo geregeld.
 
Hier zat een knuppelzender bij

Oei, volgens mij gebruiken veel amerikanen ook zo'n zender! (sorry, kon het niet laten. :p )

Zoals Roelof al zei. de oude mechanische regelaars zaten nog via een stekkertje op de batt aansluiting van de ontvanger om deze van 5~6V te voorzien. (en in de throttle aansluiting van de ontvanger zat dan een servo voor het gas.)
Het probleem hiermee was echter dat als de accu waarmee je rijdt te leeg werd, de auto er vandoor kon gaan. hierdoor was dat BEC op een ontvanger gezet, dan bleef de gas servo in neutraal staan als de spanning te laag werd.
bij een electronische regelaar krijgt de ontvanger de spanning via de trottle aansluiting. als nu de spanning te laag word, kapt de regelaar het zelf al af, en heb je de BEC op de ontvanger niet meer nodig. :)
 
Zoals Roelof al zei. de oude mechanische regelaars zaten nog via een stekkertje op de batt aansluiting van de ontvanger om deze van 5~6V te voorzien. (en in de throttle aansluiting van de ontvanger zat dan een servo voor het gas.)

Om het goed te zeggen wordt de ontvanger niet van 5~6V voorzien maar gewoon voorzien van de volledige accuspanning. De interne BEC van de ontvanger moet er dan voor zorgen dat er 5~6V van die spanning wordt gemaakt om het ontvangst gedeelte van de ontvanger en de stuurservo van de juiste spanning te voorzien. Zoals al gezegd moet je hem dan wel op de Bat. aansluiting aansluiten van een ontvanger die een BEC heeft anders krijgt de ontvanger nog steeds de volle accu spanning. Let wel op een BEC heeft altijd een maximale ingangsspanning. Dus als je bijvoorbeeld op 11,1V of 22,2V etc... rijdt, altijd opletten of dat kan.

De huidige TEU-101BK regelaar van Tamiya werkt ook nog steeds op deze manier. Met een extra kabeltje wordt de accu spanning doorgegeven en moet de BEC van de ontvanger deze dus verlagen naar die 5~6V.

Heeft je regelaar een BEC wordt de spanning in de regelaar al verlaagd en doorgestuurd naar de ontvanger via de throttle kanaal. Heeft je regelaar geen BEC zal de ontvanger deze moeten hebben als deze dat ook niet heeft zal je een externe BEC moeten plaatsen of moet je met een 4,8V of 6V ontvanger accu moeten rijden.

Het probleem hiermee was echter dat als de accu waarmee je rijdt te leeg werd, de auto er vandoor kon gaan. hierdoor was dat BEC op een ontvanger gezet, dan bleef de gas servo in neutraal staan als de spanning te laag werd. Bij een electronische regelaar krijgt de ontvanger de spanning via de trottle aansluiting. als nu de spanning te laag word, kapt de regelaar het zelf al af, en heb je de BEC op de ontvanger niet meer nodig.

Dat kan met een BEC ook gewoon nog steeds gebeuren. Wordt de spanning van de accu te laag wordt de spanning aan de andere kant van de BEC ook te laag waardoor de ontvanger te weinig spanning krijgt en gekke dingen kan gaan doen.

BEC (Battery Eliminator Circuit) is niet meer als een schakeling die er verzorgd dat je niet een extra ontvanger accu nodig hebt om het geheel te voeden. Dus gewoon de rij accu kan misbruiken om het geheel te voeden. De BEC verlaagd de accu spanning en zorgt er dan voor dat de ontvanger en servo deze juiste spanning krijgen (die 5~6V in plaats van bijvoorbeeld 7,2V).
 
aha, sorry, ben nu inderdaad de funties van een failsafe en een bec door elkaar aan het halen. :? (is uiteraard niet de bedoelling om verkeerde dingen hier te vertellen!)
een ubec is ja ook alleen een spannings omvormertje, welke de accuspanning naar 5~6V omzet. (vraag me wel af hoe ik hier nu weer bij kom... )

anyways, dat de TEU-101BK nog steeds dit principe gebruikt wist ik niet, heb er nog nooit een gebruikt. in ieder geval alle regelaars die ik heir heb liggen hebben maar 1 stekker voor de ontvanger. :)
 
Inderdaad , met de Conrad ontvanger werkt het prima, nu alleen nog de vraag of ik een lipo pakket zou kunnen koppellen aan deze ontvanger . Het gaat hier om een Novak ontvanger 410M5
 
zou geen probleem moeten zijn voor zover ik weet. nominaal ligt de spanning van een Lipo pakket wel hoger, maar volgens mij is de beginspanning van een 6-cell NiMh accu hoger dan die van een vol opgeladen 2s Lipo.


edit: ffkes opgezocht, 8.7V voor een volgeladen 6-cell NiMh accu, en ~8.5v voor een 2s Lipo. zou dus geen problemen opleveren. :)
 
Thanx Klamath
Die knuppelzender :cool: is dus 24 jaar oud , van futaba , dat wel , maar word dus niet meer gebruikt , Nu ben ik van oorsprong heli vlieger , dus wat dat betreft is er wel enige vergelijking , maar nee hoor , de huidige pistool zender is toch wel een stuk plezieriger om mee te rijden.
Alles werkt nu naar behoren maar wil toch wel een lipo pakketje aanschaffen , dan kan ik de nicad pakketjes in mijn startbox bouwen die ik voor de truggy's gebruikt.
Groet
Henk
 
Back
Top