Scheepsschroeven zelf maken?

Hallo mannen,
Ik ben van plan zelf afgekante schroeven te maken, maar daar heb ik een paar vragen over.
A: in welke hoek moeten die op de spil staan.
B: moeten deze in een V staan, en zo ja in welke hoek.
C: moeten de bladen getordeert worden, en zo ja in welke hoek?
Grt peter.
 
Peter,

Brons, messing of anders?
Aluminium?
Wil je de propeller gieten,
Maken van gietdelen die je met zilver rond de asstomp aan elkaar soldeert,
Maken van plaatdelen die je vormgeeft en die je dan met zilver rond de asstomp aan elkaar soldeert.

Ik heb al voorbeelden hier op het forum gezien, hoe en wat.
Lijkt mij leuk om te maken.
Kleine uitdaging.

Willum
 
Laatst bewerkt:
Nou ben er klaar voor, moet morgen alleen ff een m5 machine tap halen.
15826636953382616206430363086398.jpg



Grt peter
 
A: in welke hoek moeten die op de spil staan.
Ik neem aan dat je met "spil" de naaf bedoelt?
De hoek hangt af van de gekozen spoed en de diameter waarop je die spoed meet (zie ook de opmerking over torderen).
Formule weet ik niet uit mijn hoofd maar is wel te herleiden. Zal ik later op de dag even naar kijken.
B: moeten deze in een V staan, en zo ja in welke hoek.
Ik neem aan dat je daarmee de konushoek van de bladen bedoelt? Nee dat hoeft niet, maar het mag wel, maar voor zover ik weet heeft dat alleen zin bij sneller varende boten. en is het nadelig voor de boldertrek.
C: moeten de bladen getordeert worden, en zo ja in welke hoek?
Hoeft niet per sé, is wel het mooiste. De hoek moet je ter plaatse bepalen.

Even gespit in mijn geheugen, en de hoek van een schroefblad bepaal je met: Inverse Tangens van (spoed gedeeld door (diameter x Pi))
Dus stel je hebt een schroef met een diameter van 10 cm, en een spoed van 10 cm, naaf diameter 2 cm
Dan is de bladhoek aan de naaf de inverse tangens van (10/(2 x Pi)), ofwel de inverse tangens van 1,5909, ofwel ongeveer 58 graden
Op de halve bladlengte zou dat inv. tan van (10/(6 x Pi)) ofwel inv. tan van 0,5303, ofwel ongeveer 28 graden
Op de bladtips blijft daad nog inv tan (10/(10 x Pi)) ofwel inv tan 0,31818 ofwel 17,5 graden van over.

Zoals je ziet is de tordering aan de bladwortel sterker dan naar de uiteinden toe, en moet voor meerdere plaatsen op het blad ter plekke bepaald worden.

Uiteraard zijn deze waardes voor een willekeurig gekozen schroefdiameter met een willekeurig gekozen spoed, je zult ze voor je eigen schroef opnieuw moeten uitrekenen, maar je weet nu en elk geval HOE dat moet.
 
Lekker bezig met mn project zelf schroeven maken, denk dat het wel gaat lukken :)
Naven heb ik al klaar, nu ff wachten op het messing.
15827150672266021405388196065447.jpg


Grt peter.
 
Lekker bezig met mn project zelf schroeven maken, denk dat het wel gaat lukken :)
Naven heb ik al klaar, nu ff wachten op het messing.
Je hebt toch wel ZELF je hoeken uitgerekend, en niet mijn getalletjes overgenomen? Want die waren maar als voorbeeld, voor een denkbeeldige schroef...

Als je nu een beetje makkelijk te bewerken hout neemt van zeg, 1 cm dik, en je rekent de spoed uit per 2 cm diameter oplopend, dan kun je een aantal strookjes hout op die hoeken afzagen, en tegen elkaar lijmen, en vervolgens "vloeiend schuren". Dan heb je een soort van malletje waarop je de tordering van je schroefbladen er in kunt kloppen.
 
Nee dat heb ik niet gedaan, gaat bij mij vaak op het finger spiets gefull af, hee dat is een goed idee, ga ik doen tnx :thumbsup:
grt Peter
 
Naven heb ik al klaar, nu ff wachten op het messing.

Volgens mij is de hoek van het blad op de as niet correct, Op de foto te zien ca 30°, misschien 40°
De berekening, die Brutus aan je hebt doorgegeven, is ook de berekening van de scheepsschroef, welke ik toegepast heb bij mijn dockyard.
Het enige verschil is, dat Brutus uitgaat van een stijging van 1, terwijl ik uitgegaan ben van een stijging van 0,875, een schroef van 80mm met een stijging/spoed van 70mm
In zijn berekening heeft het blad een tophoek van 17,5° en in mijn geval met een kleinere stijging/spoed 15°
Overigens de Dockyard heeft ook een naaf van 20mm, maar door de kleinere stijging zitten de bladen onder 45°op de naaf.
Onderstaand te zien, voordat ik de bladen met zilver in de naaf heb gesoldeerd.

SAM_1515.JPG


Voor een indruk over het solderen van de bladen in de naaf, zie onderstaande foto.

SAM_1519.JPG


Dit zijn twee foto's, die ik gebruikt heb in mijn artikel in de Modelbouwer 2017, nr. 1, blz. 40, "Voortstuwing van modelstoomsleepboot".
 
Laatst bewerkt:
Brutus geeft aan een hoek van 58° op de schroefnaaf. Indien ik het goed zie, dan staan de bladen onder ca. 30°.
Nee hoor... dat klopt echt... Die 58 graden is t.o.v. het schroef-vlak, niet t.o.v. de as. Dat heeft Peter op zich wel goed gedaan. Die hoek aan de naaf is ECHT zo groot voor die spoed.

Het enige verschil is, dat Brutus uitgaat van een stijging van 1,

Brutus heeft er ook heel duidelijk bij gezegd dat die getalletjes maar "bijvoorbeeld" waren....
 
Lol, ik heb nix uitgerekend. Idd is de hoek wat vlouw, niet goed dus dus overnieuw.
Mn suport wilde niet in een grotere hoek, maar bedenk me als ik um omdraai hij dat wel kan.
Mooie op stelling voor het solderen stoompomp, ga ik ook maken, tnx.
15826636953382616206430363086398.jpg

Als ik um nu omdraai met de draaischijf naar de frees toe kan die wel onder 45°, moet ik allen om de hoek loeren.

Grt peter.
 
Dat zal idd zo zijn, voor mij de 1e keer dat ik zo iets maak. En ik zeg altijd van fouten leer je het snelst, bij deze dus.
Morgen nieuwe naven maken, en de tafel omdraaien ;)
Grt peter.
 
Idd is de hoek wat vlouw, niet goed dus dus overnieuw.
Het enige wat niet goed is, is dat je niet je eigen berekeningen gedaan hebt, maar voor de rest zat je wel goed.

Zelf rekenen (even opzoeken wat een gebruikelijke spoed is voor een sleepschoef), zelf rekenen, en dan maken. Niet van anderen over nemen, en niet "zomaar wat doen", ook géén fingerspitzengefühl, want dat komt niet goed. Dan eindig je met een boot die veel vermogen gebruikt en maar weinig trekkracht heeft of zo.
 
Mijn schroeven die er nu onder zitten staan onder 45° met een lichte tordering, dat wilde ik ook doen, maar had te weinig ruimte om de verdeeltafel onder die hoek te krijgen. Als ik hem ne omdraai met de achterkant naar me toe heb ik dat probleem niet. Moet ik alleen om de hoek kijken wat ik doe.
20200205_201152.jpg

Grt peter.
 
Back
Top