Afbouwbouw verslag - Graupner Elektro Kadett

Al een poosje lag er een enorme doos onder de kerstboom op mij te wachten. Na alle kerstdiners, feestelijkheden én tussendoor nog een nieuwe auto voor mijn vriendin geregeld moeten hebben was het ein-de-lijk tijd om er mee aan de slag te gaan.

In de doos, een Graupner Elektro Kadett.

graupner-kadett.jpg


Eerder had ik de electronica al vanuit het verre oosten ontvangen. De setup die er in komt:

Motor: Turnigy D3548/4 1100KV Brushless Outrunner
ESC / uBEC: TURNIGY Plush 80A
Lipo: ZIPPY Flightmax 4000mAh 4S

Na uitpakken en de handleiding doorgelezen te hebben, heb ik online ook de handleiding van de vrijwel identieke Phoenix Rainbow opgezocht. Die handleiding heeft een stuk meer plaatjes en maakt sommige dingen wat duidelijker.

Eerste klus was het snijden van een aantal gaten in de vleugels. Hier in komen onder andere de servo's en de vleugelpennen. Het snijden is gedaan met een soldeerbout met een fijne punt. Daarna gaan de servo's er in en moeten de servo-kabels door de vleugels heen naar de romp toe. Dit viel me behoorlijk tegen, omdat je "blind" door alle ribben heen moet, waarbij de servo-connector steeds blijft hangen. Zelfs nadat ik eerst een draadje met een moertje er aan door de vleugel heen had "gehengeld" duurde het best even voordat beide kabels door de vleugels waren.
Vervolgens kan de vleugelverbinder in de vleugel gelijmd worden en zitten beide vleugeldelen in elkaar.

01_Wings.jpg


Beide vleugeldelen in elkaar, de servo's gemonteerd en de servokabels door de vleugels getrokken.

Helaas blijken er wat onderdelen te missen. De bijgeleverde drijfstangen voor de ailerons hebben aan beide kanten schroefdraad, maar er zijn niet voldoende quicklinks (of hoe heten die dingen :p ) om aan beide kanten te schroeven. Ofwel zijn er meer quicklinks met schroefbevestiging nodig, ofwel zijn er drijfstangen nodig met maar aan één zijde schroefdraad die ook nog eens langer zijn en aan de andere kant gebogen kunnen worden. Morgen maar even naar de winkel dus.

Volgende stap was de motor bevestiging. De Elektro Kadett is al een wat ouder model en is gemaakt voor een inrunner. Aangezien mijn motor een outrunner is kon ik geen gebruik maken van de originele motor bevestiging waarbij de motor aan de voorkant geschroefd wordt.

In plaats daarvan heb ik de motorsteun aangepast en het voorste schot naar achteren geplaatst. Hiervoor heb ik een paar kleine sleuven gefreesd, zodat het schot netjes op de nieuwe plek past en zodat het voldoende stevigheid heeft. Het geheel is in elkaar gelijmd en op de romp gemonteerd.

02_Motormount1.jpg


De motorsteun is op de romp gemonteerd.

03_Motormount2.jpg


Zijaanzicht van de motorsteun. Het schot waarop de motor is bevestigd hoort eigenlijk aan de voorkant, zie de uitsparing daar.

05_Motormount4.jpg


Onderaanzicht van de motorsteun. Het verplaatste schot is goed zichtbaar.

De originele handleiding vermeld dat er een drietal driehoekige houten "struts" rond het schot moeten worden gelijmd voor extra sterkte. Helaas ontbraken deze onderdelen in mijn doos. :(
Met wat snel zaagwerk uit afvalhout zijn het rechthoekige struts geworden.

06_Motormount5.jpg


De rechthoekige verstevigingen rond de motorsteun.

De volgende klus was het gereedmaken van de staart voor bevestiging van de staartvlakken. Ook dit gebeurt met de soldeerbout.

07_Tail_prepared.jpg


De staart met "uitgesneden" delen.

Vervolgens kunnen de staart-delen op proef gemonteerd worden, zodat met een stift de staartvlakken gemarkeerd kunnen worden. Ook op de staartvlakken wordt dan het folie met de soldeerbout weggehaald, zodat de staartdelen gelijmd kunnen worden.
Aan de achterkant van de romp wordt ook een kleine snede gemaakt, waar het onderste scharnier van het richtingsroer in valt.

08_Tail_installed.jpg


De staartvlakken zijn gelijmd.

09_Tail_closeup.jpg


Nu er een staart op zit begint het ineens op een vliegtuig te lijken :).

Nu de staartvlakken er op zitten kunnen de servohevels er op. De zijn van plastic en worden vastgeschroefd in de staartvlakken.

10_Tail_links.jpg


Servohevels op de staartvlakken. De schroefjes worden later nog netjes afgeslepen. Excuses voor de belichting ;)

Ook het staartwiel kan nu onder de staart worden geschroefd. Deze word met een stang aan het richtingsroer bevestigd, zodat deze meestuurt. Helaas even geen foto van genomen, doe ik bij de volgende ronde.

Het landingsgestel bestaat uit twee stevige beugels die met twee schroeven elk op de romp worden geschroefd. Deze beugels zijn dusdanig "lomp" dat ik er voor vrees dat bij een ruwe landing het houtwerk aan de binnenkant behoorlijke klappen te verdragen krijgt. Wellicht dat ik dat nog wat ga verstevigen.

11_Gear_mounts.jpg


De beugels van het landingsgestel zijn geschroefd.

Ondertussen heb ik ook de servo's voor het hoogte- en richtingsroer geinstalleerd en de drijfstangen naar achter in de daarvoor bestemde buisjes gestoken. Ook hiervoor moest weer met de soldeerbout een tweetal kleine gaten in het folie worden aangebracht.

12_Servos.jpg


De servos voor hoogte- en richtingsroeren. Ook zijn de drijfstangen naar achter te zien.

Om het landinggestel af te maken moeten er natuurlijk wielen op. De Kadett heeft over de wielen hele mooie polyester kapjes. In deze kapjes moeten een sleufje en een gat gemaakt worden, zodat de wielassen er doorheen kunnen. De wielassen worden vervolgens op de beugels vastgezet met moertjes.

13_Gear_caps1.jpg


Zijaanzicht van het landingsgestel met de kapjes over de wielen.

13_Gear_caps1.jpg


Vooraanzicht van het landingsgestel met de kapjes over de wielen.

Tot slot van deze bouwdag (eigenlijk 1,5 dag) heb ik de Lipo en de BEC in het toestel gelegd en de vleugels er op geschroefd, zodat ik het zwaartepunt kon checken. Zoals ik al vermoedde ligt dit momenteel wat te ver naar voren.
Mijn motor en accu zijn wat groter dan nodig is voor het toestel. De accu zal dus wat verder naar achter moeten om het CG goed te krijgen en hiervoor moet ik een "accubak" maken. Morgen eerst naar de winkel voor de quicklinks.

Tips, opmerkingen, suggesties en commentaar zijn van harte welkom! :)

Zie hier voor deel 2 van het verslag.
En hier voor het derde deel.
 
Laatst bewerkt:
Een geweldige sleepkist.
Mijn maat heeft er ook één zwevers tot 3.5 meter sleept hij makkelijk.
Een heerlijke kist.
Hij heeft wel achter de voorruit 2 koolstof staafjes gelijmd.(net als bij een pipercub dacht ik)
Van de vleugel naar de romp zeg maar.
Dat schijnt een zwakke plek te zijn.
 
Complimenten voor je bouw/montage-verslag ;)
De Elektro Kadett is een fantastische trainer met zeer goedmoedige vlieg eigenschappen.

Succes met je volgende stappen,maar dat gaat dik in orde komen als ik
je verslag zo zie :thumbsup:

Ik blijf je topic volgen :)

Even een vraagje:
was het landingsgestel wat ik op de foto's zie, origineel in de ARF-kit van Graupner meegeleverd ?
 
Mooi werk Whuzz! Dat heb je dan snel gedaan in 1,5 dagen. Ik kom snel eens Live kijken naar het complete geheel.

T.
 
@ Bertus: Ik ben ook van plan om de vleugelbevestiging te verstevigen. Dus zowel achter de ramen als bij de schroefbevestiging.
Waar haal je koolstof staafjes? Ik was van plan het met hout te doen, maar koolstof is natuurlijk lichter en sterker.

@ Barthez: Bedankt! :)
Het landingsgestel is inderdaad origineel uit de Graupner ARF doos.

@ MQ-9: Je bent van harte welkom :D
 
haha de we gaan hem binnekort zien op het veld? ik ben vandaag nog op ut veld geweest een nieuwe invliegen was wel heel koud maar best te doen
 
@ Barthez: Bedankt! :)
Het landingsgestel is inderdaad origineel uit de Graupner ARF doos.

In de voorgaande ARF-kits zat een blauw geanodiseerd landingsgestel met een achterwaarts gericht hoek,waardoor je heel vaak met een nose-in te maken kreeg met landen :-|

Gelukkig hebben ze dat dus nu aangepast bij Graupner ;)
 
In de voorgaande ARF-kits zat een blauw geanodiseerd landingsgestel met een achterwaarts gericht hoek,waardoor je heel vaak met een nose-in te maken kreeg met landen :-|

Gelukkig hebben ze dat dus nu aangepast bij Graupner ;)

Deze heeft ook een achterwaarts gerichte hoek, maar die hoek is extreem klein. Het is dat de handleiding zei dat er een hoek in zat, anders had ik het niet eens gezien. Dus ik vermoed dat ze dat wat veranderd hebben.
Ook denk ik dat die extra motorsteunversteviging (die bij mij dus mistte in de doos) een later aangebrachte verbetering is. In oudere topics over dit toestel hoor je nog wel eens dat de motorsteun afbrak.

@ Cas: Inderdaad. Ik denk dat het vliegtuig eind deze week wel vliegklaar zal zijn. Dan hangt het een beetje van mijn vrije tijd, het weer en Pieter af wanneer er een maiden gaat komen. (Maiden zowel voor mij als voor het vliegtuig :P )
 
@ Bertus: Ik ben ook van plan om de vleugelbevestiging te verstevigen. Dus zowel achter de ramen als bij de schroefbevestiging.
Waar haal je koolstof staafjes? Ik was van plan het met hout te doen, maar koolstof is natuurlijk lichter en sterker.
Bij hobbyin.nl bijvoorbeeld.
Maar en zijn meerdere tenten die het verkopen.
 
erg mooi opgeboud wuzz:yes: ik ga straks aan mn nieuwe kadet 2400 beginnen na mijn zeer goede ervaringen met de kleine variant waar ik na de eerste verspeelt te hebben weer n nieuwe gemaakt heb die op wat kleine dingen ook weer vliegklaar is:grin: met de 2400 ga ik slepen t is n machtig mooie en sierlijke kist ik weet zeker dat je er erg veel plezier mee gaat beleven wuzz:yes: hier n foto van mijn 1e :yes: de nu 2e is exakt hetzelfde geworden in de kleuren steling van de 2400:yes:ook erg positief dat ze nu bij graupner dat landingstel hebben aangepast ik heb er gewoon een van de rainbow das n cloon van de graupner kadet die wel het goede landingstel had:yes:

full
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Ik heb de kadett ook gehad met het landings gestel van de oude versie heb de boel toen gewoon omgedraaid en weg is je neustandprobleempje.. Haha over de plaatselijke versteviging ik heb dat toen niet gedaan en bij mij was dat toen ook niet nodig ik had er wel een wat lichtere setup in.

Blijft een mooi kissie veel plezier ermee.
 
@ Snijders: Mooie kist! :D

Ik ben vandaag weer wat stapjes verder gekomen. Dus hier deel twee van het verslag.

De Kadett heeft een neuskap van hetzelfde materiaal als de wielkappen. De neuskap wordt een klein stukje over het voorste eind van de romp geschoven en dan na voorboren vastgeschroefd.

15_Nose1.jpg


Zijaanzicht van de neuskap.

16_Nose2.jpg


Vooraanzicht van de neuskap.

In de ochtend ben ik naar Verspaget in Eindhoven gereden om drijfstangen te halen voor de vleugelservo's. Tevens heb ik daar advies gevraagd over mijn ESC. De draden zijn te kort om de ESC in het midden van het vliegtuig te leggen, waar ik hem eigenlijk zou willen hebben, i.v.m. met het zwaartepunt.
Bij Verspaget raadde men het echter af om de draden te verlengen (ik vermoed vanwege de extra weerstand die dat oplevert), dus komt de ESC voorin te liggen en kon ik de connectoren al solderen.

17_ESC.jpg


De connectoren zijn op de ESC gesoldeerd. Vervolgens komt er krimpkous om de connectoren, zoals al bij één te zien is.

Nu ik nieuwe drijfstangen had kon ik ook de vleugels afmaken. Eerst de hevels op de vleugels geschroefd, buigpunt bij de servo afgetekend, de drijfstang gebogen en afgeknipt op de juiste lengte. Tussendoor ook nog het gat in de servohevel iets opgeboord, anders kon de drijfstang er niet door.
Vóór ik dit alles deed heb ik uiteraard alle electronica even aangesloten en met de zender op 0 getrimt er voor gezorgd dat alle servo's in de middenpositie stonden.

18_Link_wing.jpg


Eén van de vleugelservo's met drijfstang naar een aileron.

Daarna was de staart aan de beurt. De hevels waren gisteren al gedaan, dus kon ik vrij vlot de drijfstangen aan de staartvlakken maken.

21_Link_tail3.jpg


De drijfstangen aangesloten op de staartvlakken.

22_Link_tail4.jpg


Achteraanzicht van de staart met de aangesloten links.

Vervolgens konden de drijstangen bij de servo's in de rom worden afgetekend, gebogen en afgeknipt. Aangezien ik de ontvanger tussen de servo's wil plaatsen moeten de hevels aan de buitenkant. Omdat de ruimte daar wat krap was heb ik de hevels iets ingekort.

23_Servo_inside.jpg


De drijfstangen aangesloten op de staartvlakken.

Tot slot ben ik met de Lipo-houder begonnen. Deze komt vóór de servo's in de romp en zal nauw om de Lipo passen. Twee klittenband sluitingen houden de Lipo vervolgens in de lengte en in de hoogte op zijn plaats.
De Lipo-Houder heeft aan de zij- en achterkanten een paar extra houten blokjes die precies tussen bestaande balsa-delen in de romp passen.
Op die manier kan ik hem stevig op zijn plaats verlijmen en bied het ook nog extra torsie-stijfheid aan het frame.
Afvalhout kwam maar weer eens mooi van pas! :D

24_Lipo_case.jpg


De Lipo-houder, met extra blokjes voor stevige montage in de romp.

Dat was het voor vandaag! Morgen eerst de nieuwe auto van mijn vriendin ophalen, daarna lekker verder bouwen! :D
 
Zo komt die roerstok van de verfwinkel van Nederland nog van pas :)
Mooi bouwverslag! Daar krijg ik ook zin van om maar eens aan de slag te gaan.

Succes met de opbouw verder!

T.
 
Zo, nadat we de auto van mijn vriendin hadden opgehaald (die ook weer blij, zodat ik rustig kon bouwen ;) ) was het tijd om het vliegtuig af te bouwen.
Klinkt alsof het slechts een klein restantje was, maar ik ben er nog de hele middag en avond mee bezig geweest!

De eerste klus vandaag was het installeren van de Lipo-houder. Na wat testen met verschillende bevestigings methoden heb ik uiteindelijk gekozen voor twee klitteband sluitingen. De eerste zit aan de achterkant van de houder en is alleen te bereiken wanneer de vleugels er af zijn. Maar, deze hoeft als het goed is niet los of vast gemaakt te worden, dus de vleugels hoeven er niet af om de Lipo te wisselen.
De tweede zit aan de voorkant en is vastgelijmt op de houder. Deze zorgt dat de Lipo niet naar voren kan schuiven.
Tevens is de houder ter hoogte van de landingsgestel-bevestiging met twee extra blokjes verlijmd. Klinkt simpel, maar deze moesten precies op maat worden geschuurd, omdat die bevestiging taps toeloopt.

25_Lipocase_installed.jpg


De Lipo-houder in het vliegtuig gelijmd.

Vervolgens heb ik ook de ESC aan de voorkant bevestigd. Deze zit aan de bovenkant (wat op de foto de onderkant is, omdat het vliegtuig daar op zijn kop ligt) van het plankje waar normaal de lipo op rust. Mijn lipo ligt vanwege zwaartepunt verder naar achter. De ESC zit zo niet in de weg bij het wisselen van accu en zit mooi in de koelingslucht. Hij zit vast met dubbelzijdige tape en twee tie-wraps, kan geen kant meer op :D

27_Lipocase_front2.jpg


Voorzijde van de lipo-houder met klittebandsluiting. De ESC zit onder het plankje, de tie-wraps zijn te zien.

De volgende stap was het bevestigen van de prop en de spinner. Zowel de prop als de spinner moesten iets worden opgeboord om goed rond de as van de meenemer te passen.

28_Prop_spinner.jpg


De propellor en de spinner zitten er op, de voorkant is klaar!

Daarna heb ik alle electra aangesloten om nog een keer alles te testen. Vriendin er bij gehaald om de achterkant vast te houden. Zender aan... accu aansluiten... en de ESC zegt alleen "bliep....bliep....bliep...". Vervolgens de ESC góed aangesloten en toen werkte het. :rolleyes:
Alle controls gechecked en daarna de motor rustig opgetoert... tot de prop en spinner er af vlogen. :bye:
Strak aandraaien was dus niet strak genoeg. Deze keer écht strak aangedraaid en toen bleef het wel zitten. Puntje om vóór de maiden nog even te checken? (*kijkt naar Pieter*)

Nu alles werkte, heb ik de ontvanger er in gebouwd. Deze zit vast met een tie-wrap waarvoor ik twee gaatje heb geboord en aan de voorkant geklemd tegen een houten blokje om schuiven te voorkomen.

29_Receiver_installed.jpg


De ontvanger zit er in.

Ook de Lipo er in gedaan om te kijken of alles pastte zoals ik gehoopt had, en jawel, perfect!

30_Lipo_installed.jpg


Ook de Lipo past prima in zijn houder.

Zoals gezegd, wilde ik de ophang punten voor de vleugels wat bevestigen. Hiervoor heb ik een aantal verstevigers uit hout gemaakt. Carbon was natuurlijk beter geweest, maar dat is moeilijker precies op maat te maken en ik vermoed dat hout in dit geval wel voldoet. Het is immers geen 3D toestel.
De vier verstevigers zijn zorgvuldig op maat gemaakt zodat ze achter het raam passen en precies in een bestaande gleuf schuiven.
Ook is er een versteviger voor de achterzijde. Ik was niet zo tevreden over de manier waarop de gaten voor de plastic pennen lager lagen dan de romp-rand. Dit zorgt voor extra spanning op de vleugels als je de pennen te strak aan draait. Ook vond ik ze wat zwakjes ogen.

31_Struts.jpg


De verstevigers, precies op maat gemaakt.

De verstevigers heb ik zwart geverfd, omdat ze op delen gemonteerd worden die in de Kadett ook zwart zijn. Op die manier vallen ze minder op.
Terwijl de verf droogde heb ik de stickers aangebracht op de vleugels en staartvlakken en de afwerkings-strips op de vleugel geplakt. Die laatsten verbergen de spleet tussen de twee vleugeldelen, alhoewel dat bij het doorzichtige gele folie natuurlijk niet zoveel uithaalt :hammer:

32_Stickers.jpg


De stickers zijn aangebracht. Ik heb ze er niet allemaal opgedaan. "Powered by Graupner" heb ik weg gelaten. Graupner levert helaas geen "Powered by Turnigy" stickers er bij :P

33_Trim_strips.jpg


De afwerkings-strips die de spleet tussen de vleugeldelen afdekt.

Het drogen van de verf op de verstevigers duurde vrij lang. Na een uur of twee was mijn geduld op. Nu hebben wij zo'n Philips Airfryer. Zo'n frituurpan op hete lucht zegmaar. Geweldig ding overigens, enige philips apparaat waar ik ooit lovend over ben geweest.
Dat ding kan mooi frieten bakken op 180 graden, maar hey, waarom zou die geen verf kunnen drogen op 80 graden? ... 8 minuten later waren de verstevigers klaar. *ping!* :-D

34_Struts_painted.jpg


De verstevigers geverfd en ge-air-fryed!

Daarna konden alle verstevigers er in. Er zitten er 3 rond het raam, twee aan de zijkanten en één aan/in de bovenkant, waar de sleuf voor de vleugelbevestiging ook is uitgefreesd.
Ook zit er één aan de achterkant bij de vleugelpennen.

35_Struts_installed.jpg


De verstevigers rond het raam.

36_Struts_installed2.jpg


En de versteviger bij de vleugelpennen.

En toen... was hij klaar! :D
Ik heb de vleugels er op gemonteerd en het zwaartepunt gemeten. Vingers op 9 cm vanaf de voorkant van de vleugel (dat is zo ongeveer op de grens blauw-geel) en optillen maar. De Kadett lijkt in balans met een klein beetje nose-down, zoals de handleiding aangeeft. Uiteraard lopen we dat nog even na vóór de maiden.

37_Finished1.jpg


Het eindresultaat!

38_Finished2.jpg


Klaar voor de maiden...

In totaal zo'n 20 uur bouwplezier gehad. Het kan vast sneller, maar zo'n eerste toestel moet je toch nog een boel nakijken, opzoeken, dubbel-checken, en ik ben nu eenmaal een pietje precies. :D

Tot slot nog een vraagje. De handleiding geeft richtlijnen voor de uitslagen van de control-vlakken. Hoe meet ik die? Is dat gemeten aan de achterkant van het bewegende deel? Oftewel, het punt waar het bewegende deel de grootste uitslag heeft?
En hoe stel ik die in? Ik neem aan dat dat op de zender moet met de end-point calibratie?
 
hij ziet er keurig uit wuzz alvast suc6 met je maiden :yes: zeg ik heb er meschien overheen gelezen maar wat voor lipo vlieg jij hem eigenlijk wuzz ? ik vlieg de mijne met n gewone 3 cel 2200 lipo daar vliegt hij perfekt mee wuzz:wink:
 
hij ziet er keurig uit wuzz alvast suc6 met je maiden :yes: zeg ik heb er meschien overheen gelezen maar wat voor lipo vlieg jij hem eigenlijk wuzz ? ik vlieg de mijne met n gewone 3 cel 2200 lipo daar vliegt hij perfekt mee wuzz:wink:

Het staat er toch echt, helemaal boven aan......

Motor: Turnigy D3548/4 1100KV Brushless Outrunner
ESC / uBEC: TURNIGY Plush 80A
Lipo: ZIPPY Flightmax 4000mAh 4cel

Succes met je mooie kist!!

Grt Lyckele
 
@ Snijders: zoals VW al zegt, het is 4S inderdaad. Ik heb voor een wat overpowered setup gekozen, zodat die setup (deels) mee kan naar een eventueel volgend toestel.
Dus een motor die zowel op 4S als op 5S kan, en een 80A ESC :)
 
ik vind persoonlijk 20 uur best kort hoor en vooral voor een eerste vliegtuig, maar ziet er zeker goed uit !
 
Back
Top