restauratie Arrow twin electro motor

Hoi allen,

ik heb recent een paar oude boten uit het ouderlijk huis gehaald en zoek die terug aan de gang te krijgen. Ze zijn al wel 20-25 jaar oud, wat de electronica deels te oud maakt. Zo staan er twee electromotoren 9V in een twin-setup en een heeeele oude esc (mechanisch).
Ik zou graag de motoren behouden, maar nieuwe ESC en batterijen installeren.
Ik heb de motoren niet bij de hand, en kan er dus niet bijzonder veel meer over vertellen. Ik zal het morgen melden.
Ik begrijp dat de brushless motoren veel beter zijn, dus misschien is dat voor een volgende update. Maar om met deze oude motoren te werken weet ik niet goed hoe ik er de juiste esc voor kies. Met de batterijen kan het nog alle kanten op, die moet ik toch nog kopen.

Het gaat over deze boot:http://www.modelboatmayhem.co.uk/My_models/My Boat Images/Arrow/Arrow 7.jpg

Wat kunnen jullie hiervoor adviseren?
Of kan iemand me de theorie uitleggen ivm gewicht/motor/AMPS/ESC/Volt/ ? ...

alvast bedankt
serge
 
Hallo Serge,

Bij een gedateerd ontwerp als de Arrow moet je wat terughoudend zijn als je op brushless overgaat, het ontwerp is niet geschikt voor het vermogen dat je met brushless er op los kunt laten, helemaal als je de sturende drive wilt blijven gebruiken.
Daar maakt een Speed 700 Neodym op 4-5S Lipo al gehakt van, laat staan een borstelloze motor...

De beide 540 motoren zul je met een 50- 60A regelaar wel kunnen aansturen.
Zoiets is ruim voldoende:
AS16-100 BEC Lipo - Modellbau-Regler.de Shop

Controleer vooraf ook even of de kunststof tandwielen van de reductie nog een volledig gebit hebben, het plastic wordt bros als het veroudert...

Groeten, Jan.
 
Hallo Serge,



Controleer vooraf ook even of de kunststof tandwielen van de reductie nog een volledig gebit hebben, het plastic wordt bros als het veroudert...

Groeten, Jan.

Jan,
Stel dat ik die kunststof tandwielen zou willen vervangen,
Hoe moet ik op zoek gaan naar nieuwere? Wat ik bedoel is welke maten moet je meten en waar vind je online goede tandwielen? De originele zyn zo oud dat je ze toch niet meer kan bestellen.
 
Hallo Serge,

Als de tandwielen aan vervanging toe zijn, dan zijn er ongetwijfeld kunststof tandwielen te vinden die met enige aanpassing zullen passen, maar dan kun je net zo goed die hele reductie er uitgooien en één grotere motor nemen, die de as direct aandrijft.
Een Speed 700BB Neodym Race bijvoorbeeld (duur), of het borstelloze equivalent hiervan (minstens de helft goedkoper).

Groeten, Jan.
 
Jan,

Op termijn is het waarschijnlijk beter om van motor te veranderen.
Maar als projectje wil ik toch die boot terug op de oude reductie aan de gang krijgen.

Na wat zoekwerk online ben ik volgende data tegengekomen voor die motoren, want op de motor zelf stond niets vermeld.

Graupner Artnr. 1762 ( älterer Artikel, nicht mehr im Graupner - Sortiment ).
Graupner 505, Gleichstrom-Elektromotor 9 Volt.
Technische - Daten:
Nennspannung: 9 Volt.
Eingangsleistung max. ( Kurzzeitbetrieb ): 220 W.
Leerlaufdrehzahl ca.: 13600 U/min.
Leerlaufstromaufnahme ca. : 2,5A
Wirkungsgrad ca.: 69 %.
Gewicht ca.: 310g
Durchmesser ca.: 50mm.
Länge ohne Welle ca.: 67mm.
Länge der Antriebswelle ca.: 18mm.
Durchmesser Antriebswelle: 4mm.




Gisteren heb ik hiervoor 2 NI_MH 4600mAh 8,4V batterijen gekocht in combinatie met een graupner speed controller Profi V80R 12V/80A.
Het is de bedoeling om de batterijen parallel aan te sluiten op de twee motoren die samen 1 as aandrijven via de reductie van 1,5:1.
De kosten zijn nu al gemaakt, dus ga ik eerst proberen hier wat fun mee te beleven. Het ombouwen naar 1 krachtige brushless zal een volgend project worden denk ik dus.

Maar om met dit project nu verder te gaan, en zowieso los van dit project als leerschool in het algemeen, hoe begin je eraan om hiervoor een tandwiel te vinden online?
Ik kan natuurlijk met dat tandwiel een winkel binnenstappen en vragen:"heb je hier een alternatief voor", maar ik wil graag deze materie ook zelf leren.
Iemand tips om tandwiel online te zoeken?
 
subscribed.gif
calculators/cursussen/leveranciers voor lagers, assen, passingen, smering, slijtage etc.
 
Ron,

Dankjewel voor de info.
ongetwijfeld een schat aan informatie voor iemand met een hele technische achtergrond, maar helaas ik zie daar de bomen door het bos niet meer. Dit is wat té technisch voor een beginneling als mij.

Wat ik voor zover heb gevonden is dat ze ofwel over DP (diametral pitch) of Modulus praten, al naargelang het metrische of empirische maten zijn. De gevonden formule die ik op mijn tandwiel heb kunnen toepassen is DP= (aantal tanden + 2)/buitendiameter
dus: (21+2)/0,9195" = DP 22,8
als je dat naar modulus omrekent kom je rond de 1,11 uit.

Als ik dan rond rondkijk op sites die tandwielen voor modelbouw aanbieden waar maten bijstaan (ipv best.nrs) dan heb je bijvoorbeeld bij conrad wat tandwielen
Daar hebben ze dan tandwielen van module 0,5 of 1. Mag je voor mijn berekening iets nemen wat ONGEVEER in de buurt komt? of is die hele tandwielwetenschap een hele exacte wetenschap.
ik kom dus uit op module 1,11 en heb 21 tanden, mag ik dan een tandwiel module 1 met 20 tanden gebruiken of gaat dat helemaal fout?
 
Hallo Serge,

Om vervangers voor de tandwielen te vinden moet je eerst de steek (moduul) en het aantal tanden weten.

Op de foto ziet het tandwiel er uit alsof het amper gedraaid heeft, dus waarschijnlijk zal het met de slijtage wel meevallen.
De gebruikte motoren zijn een korte bouwvorm, met relatief weinig koppel, vandaar de oplossing van Graupner om er twee van op een reductie te laten werken.
Dit was destijds dé geijkte manier om met goedkope massageproduceerde motoren toch nog wat rendement uit de aandrijving te halen.
Daar de motoren zoals de Duitsers zeggen 'etwas schwach auf der Brust' zijn, hoef je niet bang te zijn, dat ze je tandwielen overmatig zullen laten slijten.

Goed smeren een gaan met die hap!

Groeten, Jan.
 
... ongetwijfeld een schat aan informatie voor iemand met een hele technische achtergrond, maar helaas ik zie daar de bomen door het bos niet meer. Dit is wat té technisch voor een beginneling als mij. ...
Als je wat dieper/verder klikt in de categorieën, kom je bij leveranciers terecht. Ovigens, net als jij ben ik geen werktuiger.
 
Back
Top