kapotte lipo?

Heren, een vraagje over een net nieuwe lipo. Het gaat om een turnigy 6s 4000mAh 30/40C
Hij heeft 7 vluchten gemaakt en er is niet al te hard mee gevlogen.

Laatst merkte ik met laden dat 1 cel veel sneller vol was dan de rest. Die cel was op 4.2V, terwijl de andere 5 cellen op ongeveer 4.05v waren. Ik heb de lipo van de lader gehaald, en een de volgende dag gecheckt. De cellen waren toen redelijk gebalanceerd, dit vind ik al opmerkelijk.

Goed, ik ben er uiteindelijk mee gaan vliegen en na de vlucht waren de 5 goede cellen op ~40% lading. De slechte cel was op 13%. toen ik thuis kwam was het ongeveer 37% om 25%.

Kan ik dit nog verhelpen, bijvoorbeeld door een aantal keer te laden/ontladen of kan ik hem beter weggooien?
 
helemaal Weg gooien gaat wat ver,

Slechte cell eraf halen, en er een 5 cell van maken.

Is verder niet meer te verhelpen, is gewoon een slechte cell.
 
meet eens op de cellen zelf, kan ook een slecht contact in de balanceer stekker zijn. wat is de totale spanning van het pakket? als daar die afwijking 5x 4,05 + 4,2 niet in zit duidt het op een slecht contact. Dan krijg je ook het symptoom dat de cel vol is tijdens het laden.
 
Goed, ik ben er uiteindelijk mee gaan vliegen en na de vlucht waren de 5 goede cellen op ~40% lading. De slechte cel was op 13%. toen ik thuis kwam was het ongeveer 37% om 25%.

Hoe kom je aan de %'en? Gebruik je een capaciteitsmeter of zo? Capaciteit meten van een LiPo is notoir onbetrouwbaar - met name als enkel de cellspanning gemeten wordt. LiPos houden behoorlijk lang een vlakke ontlaadcurve vast om pas bij de laatste 10-15% capaciteit snel in te storten (vandaar dat je een ESC met een goede cut-off detector moet hebben - met veel cellen in serie wordt dat wel lastiger want de ESC meet de totaalspanning).
Een indicatie van een slechte cel in een pack is als er een flinke (100-200mV) onbalans in de cellen zit. Dus: na het vliegen een paar min. laten rusten en dan even de individuele celspanning meten.
 
Laatst bewerkt:
klopt, ik heb zo'n metertje die ik na iedere vlucht even gebruik. Het zal inderdaad niet heel accuraat zijn, maar meestal komen de waarden in de buurt die ik later ook op de lader aflees.

Op de lader zie ik inderdaad ~150 mv onballans tussen de goede cellen en slechte cel.

Ik heb ondertussen nieuwe lipos gekocht. de oude hou ik wel mocht ik de goede cellen nog willen gebruiken.
 
Afgelopen middag de Lipo van Mark mee naar huis genomen om eens wat nader te onderzoeken.
Eerst maar eens volledig opgeladen met 1C en laten balanceren. Tijdens laden viel meteen op dat de spanning van de slechte cel binnen een paar minuten op 4.2V was aangeland, terwijl de goede cellen nog allemaal omstreeks 4.0V waren. Niet best dus, de laadstroom ging daarna drastisch omlaag en het duurde nog ongeveer een uur voordat alle 6 cellen gebalanceerd waren op 4.2V volt.
Daarna een ontlaadtest gedaan met autolampen en de spanning van de afzonderlijke cellen bijgehouden.
De spanning van de slechte cel daalde nu veel sneller dan de andere cellen en was na een tijdje al gezakt tot 3.0V terwijl de andere cellen nog op 3.7V stonden.
Conclusie: cel defect :(
Toen kon ik het niet laten en heb het pakket ontdaan van de krimpkous en voorzichtig de andere plakfolie verwijderd.
Aan de buitenkant was niets te zien, maar toen de beschermfolie verwijderd was, werd het probleem meteen duidelijk: De slechte cel was beschadigd, er zat een gaatje in de folie van de cel zelf.
Eindcontrole bij Turnigy is niet al te best dus, de beschadiging was overduidelijk zichtbaar!


full


full


full
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Ja, erg slordig, de beschadiging zat dus onzichtbaar onder de beschermfolie, maar tijdens monteren moet iemand dat toch gezien hebben, zou je denken :confused:
Ik probeer of ik de slechte cel netjes kan verwijderen en wil er dan een 4s of 5s pakket van maken.....
 
Ja, erg slordig, de beschadiging zat dus onzichtbaar onder de beschermfolie, maar tijdens monteren moet iemand dat toch gezien hebben, zou je denken :confused:

Ik denk dat de vraag hier is of dat monteren gebeurt door "iemand" of door "iets". Ik bedoel maar, er gaat tegenwoordig in een fabriek veel meer automatisch dan wij erg in hebben, vrees ik.

Groet, Jan.
 
Back
Top