brevet nodig ??

  • Topicstarter Topicstarter racende_racer
  • Startdatum Startdatum
R

racende_racer

Guest
Hallo , is een brevet halen 100 % van pas ?
of kan je ook gewoon leren vliegen , en als je het ''kan'' volgens de club vrij vliegen zonder leraar ?
 
racende_racer zei:
Hallo , is een brevet halen 100 % van pas ?
of kan je ook gewoon leren vliegen , en als je het ''kan'' volgens de club vrij vliegen zonder leraar ?
Ik weet niet hoe de situatie in Nederland is, maar in België is er niet echt sprake van een brevet. Dus als je wil, mag je zelfs onmiddelijk helemaal alleen de lucht in. (Uiteraard zullen de clubleden je dit afraden en verhinderen dat je vliegt, maar in theorie...)
 
Het behalen van een brevet is wettelijk niet verplicht maar.... Bij de meeste clubs is het wel verplicht gesteld om zelfstandig te mogen vliegen. De oorzaak is simpel, als er iets fout gaat met iemand die geen proeve van bekwaamheid heeft afgelegd kan de vereniging aansprakelijk gesteld worden. Zolang je dus niet hebt "bewezen" dat je je model op een goede en vooral veilige manier kunt starten, vliegen EN landen zal je dus alleen onder begeleiding van een instructeur mogen vliegen.
 
Het ligt er maar net aan hoe het binnen je club geregeld is. Bij ons op de club kan (als het om verzekering gaat) de club niet aansprakelijk gesteld worden, omdat het gewoon via de verzekering van de getroffen persoon in de club gaat.
En het halen van een brevet is inderdaad niet wettelijk verplicht, maar als het bij jullie op de club verpicht is moet je wel een bekwaamheidsproef afleggen. Bij ons is het zo dat als de 'leiding' (voorzitter, secretaris enz) en de leraar vinden dat je goed kunt vliegen mag je vrij vliegen.
 
het halen van een brevet is landelijk niet verplicht maar is door de clubs in het leven geroepen om aan te tonen dat je beschikt over de kennis en ervaring om met je kist te vliegen. zo kunnen anderen zien dat je kunt vliegen. ook is het fijn als je eens op een andere club gaat vliegen. het kan voorkomen dat ze daar om je brevet vragen. het is dus puur een bewijs van veiligheid en vaardigheid
 
maarten zei:
Het ligt er maar net aan hoe het binnen je club geregeld is. Bij ons op de club kan (als het om verzekering gaat) de club niet aansprakelijk gesteld worden, omdat het gewoon via de verzekering van de getroffen persoon in de club gaat.
En het halen van een brevet is inderdaad niet wettelijk verplicht, maar als het bij jullie op de club verpicht is moet je wel een bekwaamheidsproef afleggen. Bij ons is het zo dat als de 'leiding' (voorzitter, secretaris enz) en de leraar vinden dat je goed kunt vliegen mag je vrij vliegen.
Helaas klopt deze bewering niet Maarten, het is wettelijk zo dat een club verantwoordelijk is voor wat de leden op het terrein van de club doen! De verzekering heeft hier niets mee te maken. Het is zelfs zo dat als jij voor de club het veld aan het maaien bent en je krijgt een ongelukje dat dan de club verantwoordelijk is! Dit heeft weer met de ARBO wetgeving te maken.
Als jullie op de club een "brevet" afgeven dat door een proeve van bekwaamheid (een exame) verkregen kan worden dan is de club al een heel stuk gedekt. Blijkt echter dat het exame weinig of niets voorsteld dan heb je alsnog een probleem. Ook het KNVvL brevet is op dit punt nog twijfelachtig. Gelukkig staat hier een grote organisatie achter en wordt dit brevet al heel lang gehanteerd. Ook zijn de regels duidelijk op papier gezet alleen is de beoordeling nog een beetje een zwak punt.
Dit alles is geen makkelijke materie waar ook de KNVvL nog mee bezig is. De wetgever is (opzettelijk???) bijzonder onduidelijk en het zal waarschijnlijk nog wel even duren voordat ook op dit punt de zaken duidelijk voor iedereen geregeld zullen zijn. Tot die tijd, blijf voorzichtig en zorg ervoor dat je goed gedekt bent!
 
Even ter aanvulling van Ernst iets van de geschiedenis:

KNVVL brevet bestond al heel lang, maar er werd eigenlijk niet echt moeilijk over gedaan of je het nu wel of niet had.

Een jaar of 15 geleden pleurde echter een turnstertje uit de ringen. Oorzaak modelvliegtuig? nee hoor!, maar op dat moment werd wel betwijfeld of de begeleider wel bevoegd was om te helpen bij de oefeningen. Grote problemen voor die turnclub omdat die niet voor de juiste begeleiding had gezorgd en dus aansprakelijk werd gesteld.

Gevolg: Alle verenigingen moesten aan kunnen tonen dat ze risico zaken goed hadden geregeld (voorlopen op ARBO dingen).

Bij modelvliegen moesten clubs aan kunnen tonen dat iemand bevoegd was gevonden om alleen te vliegen (bijv met brevet), of anders onder toezicht stond.

Zoals ik het begrijP:
Zonder systeem voor bevoegd verklaringen of toezicht is de club aansprakelijk bij ongelukken.

Situaties met brevet/toezicht systeem:
1. Iemand lest met instructeur en veroorzaakt ongeval. Jammer, maar club heeft gezorgt voor juiste toezicht en valt dus niets te verwijten.

2. Een brevet houder veroorzaakt ongelukt.
Jammer, maar hij had in examen aangetoont veilig te kunnen vliegen, dus geen verwijt naar de club.

3. Iemand zonder brevet en zonder instructeur veroorzaakt een ongeluk.
Er vanuit gaande dat die persoon wist dat hij niet zonder brevet mocht vliegen (reglementen van de club) valt ook hier de club niets te verwijten.
Persoon heeft flink probleem.

Je moet als club dus aan kunnen tonen dat je de zaken goed geregeld hebt. Dat kan volgens KNVVL brevet, maar een andere manier die goed beschreven staat is ook mogelijk. In een eigen systeem wel goed opletten dat er geen juridische gaten in zitten.
 
tuurlijk kan je leren vliegen maar dan moet je wel bij een club gaan dat kost je minder onder delen ik heb het eerst zelf geprobeert maar nu ben ik bij de club geweest en daar leer je echt heel veel van ik zo het doen als ik jou was het bespaart je veel geld en onder delen.
 
Back
Top