1 domme opmerking in dit artikel.
"moleculen kunnen alleen tegen een vlak aan duwen, en het niet omhoog zuigen.."
ja deuh. maar wat als er nu aan de andere kant harder geduwd wordt?
de onderkant bijvoorbeeld 1 bar, de bovenkant tussen de nul en de 1

hahaha
om er een zeil van een boot bij te halen vind ik wel slim.. het werkt immers presies het zelfde..
kent iemand die catamaran die een zweefvliegvleugel vertikaal op zijn boot heeft geplaats ipv een felxibel zeil?
werkt prima! net niet het wereldrecord. maar wel verdomde snel!
(trouwens een symetrisch profiel, dus puur pro-newton (angle of attack) lift)
nog 1 ding wat ik niet weet. misschien iemand anders hier... de schrijver beweerd dat de luchtdeeltjes niet exact bij elkaar terug komen bij de trailing edge, in tegenstelling van de bernoulli wet.
kan dit te verklaren zijn doordat de bernouli wet er van uit gaat dat de lucht niet samendrukbaar is?
en verklaard dit ook dat er altijd een massa (uitgaande van de pro-newton methode) in tegenover gestelde richting verplaast wordt?
waarschijnlijk is dit ook een oorzaak van vleugel turbulentie (trouwens iets anders dan tip turbulentie!! )
wie heeft er trouwens nog een bevestiging gevonden dat het pro-bernouli effect op lift slechts 0-5% is, en de angle of attack de rest?
interessant onderwerp
mvg
Rico.