toerental op grond meten (vario benzinetrainer)

Toerental

Beste Ron,

Ik meet al jaaaaaren mijn toerental met een zeer simpele meter :
- een fietscomputer

Je koopt deze dingen bij iedere fietsenmaker voor slechts een paar euro.
Ook de Lidl of Action hebben deze regelmatig in het assortiment.
Voor minder dan 5 euro heb je al zo'n ding.
Wel moet je een type hebben waarbij je zelf de wielomtrek kunt in geven (dus geen vaste settings van 26", 28 " enz).
Bij de juiste instelling, komt de afgelezen snelheid overeen met het rotortoerental. Bv : 75,2 km/u = 752 omwentelingen per minuut.
Je moet wel kunnen rekenen om de juiste wielomtrek te berekenen.
Het grote display heb ik gemonteerd aan het einde van de staartbuis en kan dus afgelezen worden tijdens het hoveren.

Succes er mee !

gr
Harold
 
Misschien dom wat ik nu ga schrijven / vragen, maar wil het toch effe kwijt ;) :
Het starten en optoeren van mijn trainer werd door een collega op de vliegclub gefilmd met zijn GSM. Bij het bekijken van het filmpje kon ik opmerken dat de visuele draairichting van de rotor wisselde van rechts naar links (of andersom maar dit maakt nu effe niks uit). Dit wil dus zeggen dat hij op een moment visueel "stil" staat.
Als men weet dat de beeldsnelheid bij het filmen normaal 24 beelden per seconde is, wil dit dat zeggen dat 24 beelden x 60 seconden een snelheid van 1440 omwentelingen geeft en hierdoor het lijkt alsof de rotor stilstaat ??
M.a.w. als ik dit gebeurt is men toerental te hoog !!!!

Groetjes,
Ronny

Nee, denkfoutje.....
Aangezien je (tweeblads)rotor op 180 graden symmetrisch is, treed de eerste schijnbare stilstand op bij precies de helft van 24 x 60, ofwel 720 omwentelingen..... Geen zorgen dus, pas als je rotor voor de TWEEDE keer stil staat, zit je duidelijk te hoog, dan zit je pas op die 1440 omw/min.

Een driebladsrotor is op 120 graden symmetrisch, en zal dus op 1440/3=480 omwentelingen de eerste schijnbare stilstand vertonen op die videobeelden

Groet, Bert
 
Laatst bewerkt:
Tuurlijk............... stom van me. Was al bang dat ik m'n heli serieus aan't overtoeren was.
Bedankt voor de opheldering.

Groetjes,
Ronny
 
Tuurlijk............... stom van me. Was al bang dat ik m'n heli serieus aan't overtoeren was.
Bedankt voor de opheldering.

Groetjes,
Ronny

Je moet je er ook niet al te druk over maken:
De Vario-Zenoah is getuned voor ongeveer 11000 RPM, en alle mechanieken zijn zodanig, dat dat ongeveer het juiste rotortoerental oplevert.
Je kunt die dingen echt wel overtoeren, vrij makkelijk zelfs, maar dan merk je echt al wel aan het loopgedrag van de motor, dat je veel te hoog zit. Dan "klinkt" het gewoon niet goed, weet niet hoe dat beter te omschrijven.
Een beetje alsof je met je brommer, motor of auto volgas in de eerste versnelling rijd, dat voel je ook instinctmatig aan dat dat niet goed gaat....

De beste methode is toch echt nog steeds (afgezien van een toerenregelaar die exact in te stellen is) de methode van 5 graden pitch op midstick. en dan het gas voorzichtig opschroeven tot je heli bij midstick hoovert. Is niet een exacte waarde (maar er is nergens voorgeschreven dat een BT per sé 1270 RPM MOET draaien....) maar het levert gewoon een goed vliegende heli op, en je kunt later altijd nog het toerental naar je smaak aanpassen.

Groet, Bert
 
Back
Top