Crouze knutselt weer een Charter

Eindelijk weer eens een Leuk bouwverslagje.
helaas zien we ze steeds minder hier op het forum.
Succes met de bouw. In elk geval ga ik dit volgen.
 
Marcel,

Bedankt ;). Ik ben nog van de oude stempel, en bovendien deel ik met eenieder die het wil graag mijn pieken (en dalen...) op knutselgebied! :D

Groeten,
Marco
:bye:
 
Hola,


Onderweg van werk naar huis even "weg van de snelweg" gegaan, blijkt dat er met 20km omrijden nét over de grens een prima modelbouw zaak te vinden is. Ganz freundliche Leute und mann spricht auch Holländisch, ik zeg er verder niks over. ;)

Doel was een paar plankjes en latjes balsa, plus wat "klein" spul. Dat ik uiteindelijk ook met een motor naar buiten ging was weer typisch een geval van "hebbe hebbe nu nu!" :D Zonder gekheid, de aankoop was bewust want ik kan straks tenminste de neus helemaal af knutselen zonder achteraf weer te moeten gaan hakken en zagen om de motor bevestigd én passend te krijgen. Daarom trouwens ook een neuspoot aangeschaft.

Mooi hoor, zo'n FS-40S, ik kan er uren naar kijken. Niet dat ik dat ga doen want ik blijf graag voor vol worden aangezien. :hammer:Toch heel wat anders dan het 2-taktje van 20 jaar geleden (waarvan ik echt het merk en aantal cc's niet meer kan herinneren)...

full


Ik ga weer even "stiekem" het doosje open maken en naar binnen gluren.


Groeten,
Marco
:bye:
 
Laatst bewerkt door een moderator:
mooi he crouze hoe kunnen ze het toch maken voor dat geld .,wel leuk dat je voor n viertakt hebt gekozen dit zie je niet veel bij charters en als je het niet erg vind gluur ik even met je mee :wink:


mvgr johan snijders
 
mooi he crouze hoe kunnen ze het toch maken voor dat geld .,wel leuk dat je voor n viertakt hebt gekozen dit zie je niet veel bij charters en als je het niet erg vind gluur ik even met je mee :wink:


mvgr johan snijders

Dat zie je niet veel?
Er zijn nog meer Charters met een viertakt motor.
En dan nog met een heel bijzondere motorsteun.
Nieuwsgierig?

charter.jpg


Johannes
 
Laatst bewerkt:
mooi he crouze hoe kunnen ze het toch maken voor dat geld
Inderdaad, en viel mij nog reuze mee eigenlijk. Uiteraard is een vergelijkbare 2-takt goedkoper, maar gelet op het geproduceerde geluid én bruikbaarheid van deze motor in toekomstige projecten (of niet, de tijd zal het leren) was de keuze niet moeilijk. Ik hoef niet perse op budget te bouwen, dat is (besef ik mij ook) wel een kleine luxe.


Groeten,
Marco
:bye:
 
Nieuwsgierig?
Uiteraard, altijd! ;)

Hoe zit dat met die bijzondere motorsteun? Motor opgehangen aan overdwarse motorsteunen (zie ik daar de bevestigingen terug onder de NL sticker?). Mooie kist trouwens!

Ik heb er een conventionele (hard kunststof) motorsteun bij aangeschaft, die nog wel op maat gemaakt moet worden denk ik. Ook de door meneer Robbe voorgeboorde gaten in de rompspanten komen niet overeen, maar dat is een snel gecorrigeerd kleinigheidje.

Nu we het toch over het bevestigen van de motor hebben, twee vraagjes aan de specialisten. In de constructie van de Charter is al voorzien dan de motor in een hoek van 3° naar beneden wordt geplaatst. Uiteraard om overdreven stijg gedrag te temperen. Is deze hoek naar jullie verwachting voldoende voor deze motor? Achteraf makkelijk te corrigeren mocht het nodig blijken, maar liever dat het meteen goed is! ;)

Een vergelijkbare vraag voor het eventuele uit het lood plaatsen van de motor in het horizontale vlak (oftewel: van boven af gezien). Daarover vind ik niets terug, zowel op de bouwtekening en in bijgaande beschrijving van meneer Robbe, noch in de handleiding van OS. Kortom de motor wordt nu zonder torque-corrigerende hoek bevestigd. Verstandig???

Ik wacht braaf jullie mening af! :D


Groeten,
Marco
:bye:
 
Hoeveel motordomp en zijstelling moet ik geven?

Dat zal voor iedereen anders zijn. Het motorvermogen, afmeting van propeller, geometrische afwijkingen van het toestel, motordomp en zijstelling zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Dus moeten de juiste waarden empirisch worden vastgesteld.
Nu begint het moeilijk te worden. Geen eenvoudige opgave. Heel wat gesleutel volgt, ringetje bij, ringetje weg........:(

Gemak dient de mens.
Mijn oplossing. traploos verstelbare motorsteun. Klemschroeven halve slag los, verstellen, schroeven weer aandraaien en klaar :D

charter06.jpg


charter07.jpg


Johannes
 
Ahaa,

Dat zal voor iedereen anders zijn. [...] Dus moeten de juiste waarden empirisch worden vastgesteld.
Daar dacht ik ook al aan, maar misschien dat er toch een algemeen geldende regel was die zegt "voor zus en zo motor minimaal zoveel graden uit het lood...". Ik hou me voor nu aan de 3° domping en 0° zijstelling en ga het ter zijner tijd gewoon proefondervindelijk ervaren, tweaken hoort ook bij het bouwen nietwaar?:yes:

Betekend wel dat ik de strak passende motorbekapping (bijvoorbeeld mooi vloeiende aansluiting tussen neus en spinner) die ik voor ogen had een beetje los moet laten, anders valt er straks niets meer te corrigeren. Ja ik weet het: ik wil het meteen allemaal té mooi maken... ;)

Gemak dient de mens.
Mijn oplossing. traploos verstelbare motorsteun.
Clever bedacht, ook om er snel eens een keertje een andere motor in te bouwen.

Ik snap niet dat het kan, maar ik ben wederom een stukje wijzer! Waarvoor dank :worship:


Groeten,
Marco
:bye:
 
Leuke constructie maar hiermee kun je alleen de side thrust instellen of mis ik nog iets?
 
Leuke constructie maar hiermee kun je alleen de side thrust instellen of mis ik nog iets?
Zo te zien ook de domping, dmv de bevestiging van de twee aluminium hoekstukken ten opzichte van de romp. Hij heeft niet voor niets twee keer "draaipunt" op de foto erbij gezet. ;)


Groeten,
Marco
:bye:
 
Hoi Johannes,

erg mooi en inventieve oplossing :)
Bedankt voor het bekend maken van het idee, ga ik zeker een keer proberen.

Gtrz,
Menno
 
Motordomp en zijwaartsstelling

Hallo,

Het is alweer heel erg lang geleden dat ik met charters vloog (heb er in 84 mee leren vliegen en zeker tot 91 mee doorgevlogen)

Wat ik me ervan herinner, waren de oorspronkelijke motordomp 3 graden en de zijwaartsstelling bijna 5 (dat laatste weet ik niet meer zeker, maar je kon van een afstand de motor scheef zien zitten) en deze waardes zaten destijds in de constructie van de motordrager "ingebakken". Of je werkelijk zoveel zijwaartsstelling nodig hebt, zou ik niet weten, ik heb ze altijd zo gevlogen zonder wezenlijke problemen.
Wat wij bij ons op de club (toenmalige modelvliegclub Heerenveen, bestaat al jaren niet meer helaas) destijds eigenlijk allemaal deden, was de achterkant van de vleugeldrager 1 cm ophogen. Want de Charter is feitelijk ontworpen om met een 3.5 cc min of meer te vliegen en heeft dus erg veel instelhoekverschil om met weinig snelheid nog voldoende lift te genereren (1.5 graad gemeten op de onderkant van de vleugel, maar over de koorde gemeten kom je op bijna 5 graden uit). Die instelhoek is voor alles boven de 3.5 cc veel te veel, en met 3.5 cc is het toestel feitelijk zwaar ondergemotoriseerd.
Die centimeter onder de achterkant van de vleugel maakt het toestel veel neutraler wanneer je van minimum gas naar volgas gaat.
De meeste charters vlogen bij ons met 5 tot 6.5 cc tweetakt, maar 6.5 viertakt kwam ook voor en is ruim voldoende.

Wie weet heeft iemand hier iets aan....

Groet, Bert
 
Bert,


Bedankt voor je antwoord. Ik heb een 15-tal jaren geleden al een Charter gebouwd, van die kist kan ik mij ook nog herinneren dat (ook volgens de bouwtekening / -beschrijving) de motor zichtbaar scheef stond.

Echter, sindsdien is de Charter door Robbe opnieuw ontworpen, dus hoewel het uiterlijk nog wel overeenkomt met het oude model is het nieuwe model toch heel anders. Op de nieuwe tekening staat geen zijstelling meer, vandaar ook mijn vraag. Ook (volgens anderen die er ervaring mee hebben) is het ophogen van de vleugel achterkant bij de nieuwe Charter niet meer nodig, ongeacht de motorisering.


Groeten,
Marco
:bye:
 
OK, dat wist ik niet.

In dat geval sorry voor de overbodige info :oops:

Groet, Bert
 
leuk dat je er een viertakt opzet, mijn zoon (9jaar) vliegt met het oude model charter met OS 6cc viertakt. Dit nadat z'n nieuwe model charter die hij grotendeels zelf heeft gebouwd, een botsing in de lucht niet overleefd heeft. Dit toestel was uitgerust met een 4cc 2 takt (ook een OS).
Persoonlijk vind ik de viertakt iets prettiger klinken, heerlijk rustig.

Als m'n dochter 8 wordt dan wil ze ook een charter (roze uiteraard :mrgreen: )

Ik vlieg er zelf ook graag mee, heerlijk ontspannen vliegen na een drukke dag op het werk.
 
Back
Top