Links-rechts voeding Emco Compact 8 (E)

Ik heb recent een Emco Compact 8E gekocht. Deze draaibank bezit, zoals waarschijnlijk bekend, geen langsvoeding naar rechts (en kan dus ook geen linkse draad snijden). Nu kwam ik laatst in een Duits modelbouwblad uit januari 2006 een omkeeroverbrenging tegen die het voordeel heeft dat deze met slechts minimale aanpassingen aan de bank zelf (tapgat in aandrijvingplaat en een kleine sparing in de kap) te monteren is en dus ook makkelijk weer te demonteren is. Ik besloot deze te gaan bouwen.

Er zijn meer manieren om de langsvoeding naar rechts te laten bewegen op een Emco Compact 8 (E). De eenvoudigste is het monteren van een extra tussenwiel tussen de vertanding van de hoofdas en de wisselwielen. Ik zocht echter iets wat omschakelbaar is zonder (de)montage van een extra tandwiel, deze omkeeroverbrenging is dat middels een hendel die bovenuit de kap steekt.

full


Opengewerkte omkeeroverbrenging.


Robert.
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Je begint met een tandwiel z=40, modul 1, 8mm breed en twee tandwielen z=15, modul 1, 8mm breed. In de kleine tandwielen monteer je twee naaldlagers 9mm voor een as van 6mm. In het grote tandwiel monteer je een kogellager 26mm voor een as van 9mm (of 25mm voor een as van 8mm).

Tandwielen kun je kopen bij Sauerbier of GHW, lagers bij Conrad of Sauerbier.

full


Robert.
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Hierna maak je de achterplaat uit 3mm staal. Ik heb geen freesbank, maar met de flex en de vijl gaat dit prima. Ook het schakelelementje voor de twee z=15 tandwielen is uit 3 mm staal gemaakt, evenals de voorplaat. De opgezette blokken zijn uit staal en gesoldeerd, net als de verspringing voor de hendel.

full


Robert.
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Links-rechts voeding voor Emco Compact 8 (E)

Na het monteren van de assen en de tandwielen ziet het er als volgt uit.

full


Robert.
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Links-rechts voeding voor Emco Compact 8 (E)

Afgemonteerd ziet de omkeeroverbrenging er zo uit. Nu alleen nog de hendel maken.

full


Robert.
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Met alleen de omkeerbeweging ben je er nog niet hoor
Er komt nog het een en ander bij kijken hoor
(voor linkse draad dan )
mvg
Frederik :D:D
 
Laatst bewerkt:
Links-rechts voeding voor Emco Compact 8 (E)

Dank je Frederik,

Ik denk ook niet dat ik veel linkse draad zal snijden, maar goed de machine is er hierna in ieder geval geschikt voor.

Een langsvoeding naar rechts lijkt mij vooral makkelijk bij het nadraaien van een werkstuk of as met afnemende diameters. Langsvoeding geeft een veel mooier draaibeeld dan je met het beitelsupport voor elkaar krijgt. Met de langsvoeding naar links loop je vaak het risico de klauw in te lopen of de verdikking die je niet hebt afgedraaid. Met langsvoeding naar rechts loop je naar het center in de losse kop, waar je vaak meer uitloopmogelijkheden hebt.

Dit is natuurlijk sterk afhankelijk van het werkstuk, vandaar dat de optie om deze om te kunnen schakelen mij erg handig lijkt.
 
Met de langsvoeding naar links loop je vaak het risico de klauw in te lopen of de verdikking die je niet hebt afgedraaid.

Nou nou wat een slap smoesje, je moet gewoon bij je werk blijven.
En niet even dit of even dat gaan doen.
Mocht je van nature al zulke concentratie storingen hebben, blijf je altijd een gevaar als je met dit soort gereedschap werkt.
 
Nou nou wat een slap smoesje, je moet gewoon bij je werk blijven.
En niet even dit of even dat gaan doen.
Mocht je van nature al zulke concentratie storingen hebben, blijf je altijd een gevaar als je met dit soort gereedschap werkt.

Niet voor het een of ander hoor Harm
Maar vond je dat nodig zo.n commentaar
Beetje overdreven hoor
mvg
Frederik
 
Ik vind het persoonlijk altijd erg leuk wanneer iemand zijn gereedschap aanpast naar eigen wens.
En zoveel mensen, zoveel smaken.
Ik ben benieuwd naar de volgende update Robert.
 
Een gewaarschuwd man kan geen kwaad Harm, een begrijpend lezer zal er of van leren ..of de boel in de prak zien draaien en even weglopen bij een draaiend langssupport nooit meer doen...:rolleyes:
 
Links-rechts voeding voor Emco Compact 8 (E)

Goed, voor de mensen die wel serieus geïnteresseerd zijn in een links-rechts langsvoeding voor de Emco Compact 8(E) en hier de voordelen van in zien, ga ik verder met deze post.
De hendel om te schakelen is gemonteerd en het geheel wordt onder de hoofdas gemonteerd. In de getoonde stand draait de draadspil in de originele richting en is de langsvoeding dus naar links.

full


De zwarte M8 bout onderaan de overbrenging is een originele bout waarmee de montageplaat van de snaaroverbrenging van de Emco Compact 8(E) aan de vaste kop zit. De omkeeroverbrenging wordt zo gesteld onder deze bout tot deze goed zit. Hierna worden de twee M6 boutgaten (verzinkte bouten) in de montageplaat geboord en getapt. Bij de Emco Compact 8E moest ik een derde bevestigingsbout van de montageplaat, achter deze overbrenging echter eerst verzinken.

full


De wisselwiellen worden rechtop gezet en passen nog mooi binnen de kap. De bedienhendel steekt straks door de kap naar buiten. Op de foto hieronder is de langsvoeding naar rechts geschakeld.

full
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Links-rechts voeding voor Emco Compact 8 (E)

Hierna nog een sparing maken in de kap en een arretering voor de hendel (uit een stukje aluminium hoekprofiel) en klaar !

full


De kleine primer vlekken rond de sparing poets ik nog wel weg als ik het nodig vind. De bedienhendel heb ik zwart gemaakt en ziet er verder netjes uit, zo door de kap stekend. Het werkt prima.

Ik ben erg tevreden met deze omkeer mogelijkheid in de langsvoeding. Misschien nog een keer een liniaal voor de langsslede aanschaffen.
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Een lineaal als dit?
full


full


Gemak dient de mens.! Langs-as vond ik voor mijn werk niet nodig.

Of ga je meteen over op een apart display?
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Robert, toen ik dat ding van mij kocht hadden ze die latten met los display nog niet.
Als je het geld hebt zou ik het meteen doen, is echt heel makkelijk.
Ik neem aan dat jij een heleboel lang werk te doen hebt, omdat je ook die omkeervoeding al hebt gemaakt.
Ik heb veel klein werk, wat ik vroeger met een meetklokje tegen het dwars support deed gaat nu met dat lineaaltje.(meetklokje gaat ook maar tot ca 9 mm slag)

Kijk of informeer wel eerst of er een batterij-spaarstand op zit.
Ik heb een aantal keer gemerkt dat bij minimaal verschil in verschuiven dat apparaat ziet alsof er niet mee gewerkt wordt.
Dan gaat hij uit :murder: en ben je je waarde kwijt.
 
Ebay is je vriend.

Zoek maar eens op DRO of digital read out op wereldwijd

Voor anderhalf keer het geld waar jullie nu over praten heb je dan een " echt" systeem waar je wel nat mee kunt boren en draaien.

Die van mij zit er nu 2 jaar op en tot nu toe nul problemen en een veel nauwkeuriger aflezing. (5 duizendste ipv 1 honderdste mm) met een bak aan handige extra functies.

Zeker op de freesbank
 
Back
Top