NIEUW! Een virtuele rondleiding op een 17e-eeuws Nederlands schip

Nieuws van Ab Hoving:

Bij eerdere gelegenheden heb ik op diverse fora uitgelegd dat echt betrouwbare informatie over de vorm en constructie van 17e-eeuwse Nederlandse schepen zeldzaam is. (http://www.papermodelers.com/forum/ships-watercraft/35441-17th-century-dutch-fluit-14.html, https://shipsofscale.com/sosforums/...h-fluit-and-making-mistakes.6183/#post-153834, https://modelshipworld.com/topic/26047-about-reconstructing-a-dutch-fluit-and-making-mistakes/ ) Vanaf nu is echter de mogelijkheid gecreeerd om virtueel door een schip van die tijd te wandelen, waarvan de vorm en constructie geheel door Witsen is gedicteerd.

De Amsterdamse diplomaat, advocaat, verzamelaar en burgemeester van Amsterdam, Nicolaes Witsen (1641-1717), was de eerste die in 1671 een boek schreef over de Nederlandse scheepsbouw, Aeloude en Hedendaegse Scheepsbouw en Bestier. Om zijn verhaal te illustreren, beschreef hij de bouw van een gemiddeld schip van zijn tijd, een gewapende koopvaarder, in die tijd bekend onder de naam 'pinas'. Drie masten, 134 voet lang, 24 kanonnen, bemand met honderd koppen. Het kostte me 6 jaar om Witsens gegevens over het schip om te zetten in werktekeningen en om het model te bouwen.

De kennis die ik tijdens dit werk opdeed, maakte de weg vrij voor een nieuwe carrière: hoofd van de Restauratieafdeling Marinemodellen bij het Rijksmuseum in Amsterdam. Na de Nederlandse en Engelse publicatie over Witsen en zijn pinas, ben ik in 2006 begonnen met te proberen de tekeningen om te zetten naar 3D. Ik kreeg hulp van de Belgische Rene Hendrickx, die een expert bleek te zijn in het werken met het gratis te downloaden scheepsbouwprogramma Delftship. We hebben meer dan drie jaar samengewerkt om elk onderdeel van Witsens schip te transformeren naar 3D. Uiteindelijk vormden duizenden dossiers bij elkaar het onbetwistbare beeld van een gemiddeld 17e-eeuws schip.

De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap gaf Tijdlab, een jong bedrijf dat historische 3D-voorstellingen maakt, de opdracht om onze resultaten te gebruiken voor een programma waarmee de pinas op een website voor het publiek beschikbaar werden gesteld: https://witsenscheepsbouw.nl.

Te zeggen dat het een zwaar programma is geworden is een understatement. Het downloaden van de verschillende onderdelen neemt enige tijd in beslag. Daarom heeft de (Microsoft)gebruiker de mogelijkheid om het volledige programma, zowel de Nederlandse als de Engelse versie, direct op de eigen harde schijf te downloaden. Dit bespaart veel tijd als u er meer dan eens toegang toe wilt hebben (wat ik ten zeerste aanbeveel). Mac-gebruikers moeten het voorlopig doen met de online versie, bij voorkeur via Chrome, dat net iets minder van beeldkwaliteit is, maar toch zeker de moeite waard om te bezoeken.

Na het openen van de site heb je drie opties:
1. Je kunt 14 bouwfasen van het schip interactief volgen. Dit is met name handig voor het begrip van de destijds in Nederland toegepaste shell-first constructiemethode, waarbij eerst de buitenste planken en pas daarna de spanten worden geplaatst.

Knipsel 7 kopie.JPG


2. Hier kun je met de w, a, s en d toetsen op je toetsenbord door het schip wandelen. Het is de bedoeling dat je in de volgende update de naam kan vragen van elk deel van het schip dat je ziet.

Knipsel kopie.JPG


3. Deze namen kunnen worden opgezocht in de encyclopedie, die de locatie van het onderdeel in het schip laat zien, evenals alle gegevens die Witsen over dat onderdeel in zijn boek heeft gegeven. Het object kan natuurlijk ook van dichtbij worden bekeken door het naar believen te verplaatsen en te draaien.

Afb. 16.PNG


In een forum voor scheepsmodelbouwers zou het een omissie zijn om de bouwtekeningen van het schip, het enige gemiddelde schip uit de 17e eeuw waarvan de vorm en constructie vast staat, niet beschikbaar te stellen. Daarnaast zijn er ook links naar de online versie van Witsen's boek, samen met een andere 17e-eeuwse auteur over dit onderwerp, Cornelis van Yk, met zijn boek De Nederlandse Scheeps-bouw-konst open-gestelt uit 1697.

Aangezien dit de bètaversie is (we hopen deze binnenkort te updaten met meer informatie in het programma), nodigen we iedereen met opmerkingen of vragen uit om te reageren en hun mening te delen zodat we de gebruiker in de toekomst nog beter van dienst kunnen zijn.

Wij rekenen op uw medewerking!
 
Laatst bewerkt:
Ben benieuwd.

volgde deze discussies altijd op het beagle forum, alhoewel/dikwijls het soms mijn petje te boven ging.

zal er meer van snappen als ik het schip ziet groeien via de 3d-voorstelling
 
ik heb het kunnen dl en krijg het ook zonder problemen open
enkel kan ik nergens een knop vinden om het terug af te zetten en moet ik ( alt ctrl del) duwen om het af te sluiten .
heb enkel nog maar naar de fluit gekeken en ziet er erg mooi uit moet ik zeggen .
als er ergens een uit button staat zou ik het graag weten :)
 
Met T kom je in het hoofdmenu maar je moet er helemaal uit door Alt F4 of inderdaad ctrl alt delete kan de exit ook niet vinden. Maar dat was in Unreal Tournament ook :D
Wel gaaf dat je zo veel kan terugvinden.
 
heb eens een uurtje over de pinas geslenterd :wave

ziet er bijzonder goed uit ook heel mooi is dat je in de sloep kan gaan zitten en rond het model kan kijken.
er zijn een paar dingen die me opvielen waar ik nog eens rustig over moet nadenken omdat die er in mijn ogen anders uit zien. maar overall ziet het er erg goed uit knap teken werk René
en ook Ab bedankt om het met ons te delen.:thumbsup::thumbsup:
 
De meest recente beta versie staat nu online. Veel plezier!
Sorry, er ligt ergens een website beheerder dwars. De beginpagina's zijn inderdaad geupdate, maat de content (datgene wat je downloadt) is nog de oude versie en daar zitten nog fouten en onvolkomenheden in. Ik heb de laatste versie gezien en ik vind hem prachtig, veel duidelijker dan de huidige. Nog niet helemaal zoals we hem uiteindelijk willen hebben, maar dat komt.
Sorry voor de verwarring. Ik hou jullie op de hoogte.
 
Laatst bewerkt:
De sterk verbeterde Nederlandse versie van het programma staat nu online.
De Engelse versie volgt spoedig.
Veel plezier!
 
Wauw, wat een geweldige hoeveelheid informatie over de bouw van 17e eeuwse Nederlandse schepen bij elkaar. De combinatie van 14 bouwfasen, encyclopedie, bouwtekeningen, virtuele rondleiding en
toegang tot de boeken van Witsen Aeloude en Hedendaegse Scheepsbouw en Bestier en Van Yk zijn echt fantastisch. De toegankelijkheid van de scheepsbouw in de 17e eeuw wordt hiermee heel laagdrempelig en goed te volgen. Ik voel mij als een kind in een speelgoedwinkel, waarbij ik niet weet waar ik moet beginnen omdat alles even interessant is om te bekijken en door te nemen. Complimenten voor deze rijke site met zo veel informatie, ik moet het allemaal nog eens rustig bekijken en in laten werken om de omvang te beseffen.

Hiermee is ook een einde gebracht aan de hegemonie van de Franse scheepsbouw publicaties over de 18e eeuw, de Boudriot publicaties die tot nu toe superieur zijn in detail.

Met de publicatie https://witsenscheepsbouw.nl. is het gelukt om de 17e eeuwse Nederlandse scheepsbouw toegankelijk te maken met een detail niveau die ongekend is.

Ik hoop dat dit voor velen een inspiratiebron is om de 'Pinas' te gaan bouwen. Zelfs de tekeningen zijn beschikbaar !
 
De toegankelijkheid van de scheepsbouw in de 17e eeuw wordt hiermee heel laagdrempelig en goed te volgen
hmm dat weet ik nog niet hoor
het is een prachtige visuele voorstelling voor gevorderde moest je ergens vast zitten maar om als leek hier een schip uit te bouwen ga je denk ik bedrogen uitkomen.
voor de meeste schepen ( vooral schepen van oorlog en grotere schepen ) komen er een hoop regeltjes bij die je eerst moet gaan zoeken in witsen zijn boek .
en omdat 99% geen Oost-Indische handels schepen zijn die worden gebouwd moet je eerst nog veel lezen en kunnen begrijpen wat je leest.
maar ik vind het een masterpice wat ze hier gecreëerd hebben en het verwonderd me niet dat ze er zolang over getekend hebben want de materie is helemaal niet simpel met alle regeltjes die er bij komen.
ik heb wel moeilijk bij de boeg van de fluit boven ( de bak ) is naar mijn inziens te smal en heb hier ook al mee geëxperimenteerd

https://www.modelbouwforum.nl/threads/de-zwarte-leeuw-1-48-fluitschip.272811/page-5#post-4085250

ik ga zeker niet beweren dat ik gelijk heb maar het komt visueel veel beter over dan het smallere spant dat op witsens fluit word getekend en naar mijn mening te smal is. ook als je naar het ghostship kijkt is de bak veel breder dan witsen hem tekent.
stof om over na te denken :weetnie:
 
Laatst bewerkt:
Iedereen bedankt voor de reactie en de lovende woorden. Ik hoop ook dat Nederlandse modelbouwers er hun voordeel mee kunnen doen, hoewel zij niet als eersten op de lijst van gebruikers zullen komen te staan. Jammer, want veel wetenschappelijk onderbouwd materiaal over 17de-eeuwse Hollandse schepen bestaat er niet.

Dirk, wat bedoel je met je opmerkingen over de fluit? Die staat toch helemaal niet in deze versie van het programma?
Wat betreft de bron van de fluit-tekening moet je misschien hier even kijken: http://www.papermodelers.com/forum/ships-watercraft/35441-17th-century-dutch-fluit.html.
 
helemaal op de eerste versie staat de fluit nog op die ik gedownload heb.
dus ik dacht dat ze er nog altijd opstond. maar blijkbaar niet meer.
op papermodels ben ik geen lid en kan ook geen tekeningen bekijken of je moet lid worden dus zal ik me eerst moeten inschrijven
het plan van de fluit heb ik van jou of rene gekregen
Knipsel.JPG

ik heb deze dus aangepast naar de vormen van het ghostship , die info heb ik van erikson die zweedse man die het vrak onderzocht heeft , hij heeft er een pdf van gemaakt die je kan downloaden met alle info over het ghostship en dan heb ik via jou het beeldmateriaal gekregen van de onderwater beelden.
waar ik naar verwijs is dit spantenplan waar het eerste spant niet goed aanvoelt , en ik zie dat bij hans ook terug komen in zijn fluit die hij aan het maken is.
daarom ben ik bij de zwarte leeuw een bredere spant gaan maken wat naar mijn aanvoelen beter overeen komt met de vorm van het ghostship want dat is zowat het enige schip waar je echt iets van kunt zien
spant1-jpg.393342


dit is het eerste spant van het originele plan in donkerblauw het lichtblauw heb ik aangepast
het spant is boven 5 voet breder wat best wel veel is maar voelt voor mij een stuk natuurlijker aan. maar ik hou de waarheid ook niet in pacht dus kan er ook helemaal naast zitten.
dit is misschien niet het juiste topic om dit allemaal uit de doeken te doen maar wou het wel ff kwijt
 
Laatst bewerkt:
Back
Top