Bouwverslag Alsberg jet boot -schaal 1:5-

Update van de bouw

...Het achterste vlak van de romp, het deel waar de jet-inlaat zit, heb ik als referentiepunt aangehouden. Dit vlak heb ik waterpas gesteld en vervolgens de jet, motor en de as als geheel waterpas ingebouwd.

Ik durf eerlijk gezegd niet te zeggen dat de jet en motor er 100% waterpas inzit. Ik heb gemerkt dat het toch wel een aardige klus was om dit te realiseren. Het is in idergeval wel de bedoeling dat de jet, motor en as nu zo recht mogelijk in de romp zitten

...tot zover de inbouw van de motor

Hoe ga je de afstand tussen de jet en de motor overbruggen? Wordt het zoals je de boel hebt uitgelijnd, ik bedoel met dezelfde zwevende lange as en enkel een koppeling aan de kant van de motor?

In dat geval zou je de as nog in een lager kunnen laten lopen vlak bij de koppeling denk ik, om uitbreken te voorkomen.
 
@Stoompomp , die ringen hebben geen haast, ik ben nog wel even bouw met de bezig.

mbt KW van de motor, ik hoop zo min mogelijk KW nodig te hebben. Maar het zal denk rond de 4-5 KW zijn.

@haje74 dank voor het meedenken. ik zit er inderdaad over te denken om de as zo te laten. er moet namelijk ook nog een telemetrie meting voor het toerental op komen.
ik wil hiervoor nog een v snaar overbrenging aanbrengen. dit zit nog in mijn hoofd, dus weet nog niet hoe het er precies gaat uitzien.

ik heb een zender van traxxas, hiermee kun je telemetrie mbv magneet en sensor uitlezen. Maar ik voel er niet veel voor om die sensor op de as te bouwen. kans op blokkeren is dan aanwezig en dat wil ik vermijden. Ik denk dat ik met een v snaar die sensor ga aandrijven, mocht er een blokkade zijn, trekt de motor de v snaar stuk en is de schade minimaal (hoop ik).
 
Nu snap ik je vraag over de telemetrie in mijn topic ;)
Die Traxxas zender is een mooie, maar is te beperkt voor interessante metingen.

Ik heb gezocht naar een pistoolzender met deze mogelijkheden, maar op een zeer kostbare Futaba en Hi-Tec variant na ben ik niets bruikbaars tegen gekomen.
Ze zijn primair gemaakt voor auto's, waar sensoren makkelijker te plaatsen zijn dan op een boot.

Ik stap over op een stickzender om die reden, daar voor mij de telemetrie voor het testen zeer relevant is.
 
lol, klopt idd, vandaar mijn vraag.

ik ga er wel uitkomen, maar zal een gedoe worden om met die magneten en sensor iets fraais te maken
de temp sensor heb ik al in huis. die werkt wel handig, kun je vrij gemakkelijk aanbrengen.

als ik dan temp, toeren en snelheid kan meten, vind ik het al heel wat.
 
Ik snap het.
Lang zitten overwegen wat te doen. En ondanks het spul van FrSky blijft het een hele investering die telemetrie.

Op zich kun je, indien je constant volgas vaart aan de vaartijd en het bij de volgende keer opladen de hoeveelheid "opgenomen" ampere-uren enigzins inschatten wat het stroomverbruik is.

Echter zonder toerental + snelheid + stroomsterkte weet je dat nooit zeker. De testen die ik ga doen vereisen die details wel. Immers veel impellers en uitlaat diameters te testen ;)

Kan de Traxxas ook het voltage weergeven?
 
die ringen hebben geen haast, ik ben nog wel even bouw met de bezig.
De ringveren heb ik vandaag opgehaald. Vandaag weer geleerd, wel van een "oude deskundige", Je moet de geleverde ringveer uitelkaar draaien, op juiste lengte afknippen en weer inelkaar draaien om de juiste diameter/aandrukkracht op de sluitlip van de oliekeerring te verkrijgen. Grapje, Opa blijft leren.

hiermee kun je telemetrie mbv magneet en sensor uitlezen. Maar ik voel er niet veel voor om die sensor op de as te bouwen. kans op blokkeren is dan aanwezig en dat wil ik vermijden. Ik denk dat ik met een v snaar die sensor ga aandrijven, mocht er een blokkade zijn, trekt de motor de v snaar stuk en is de schade minimaal (hoop ik).

Met jouw geplande toerental tussen 7.000 tot 10.000 omw/min een V-snaar voor het meten van toerental? Zelfs Pieter heeft al geruime tijd een optische meetinstrument. Optische toerentalmeting zonder onbalans in de aandrijfas is mogelijk.

Ik stap over op een stickzender om die reden, daar voor mij de telemetrie voor het testen zeer relevant is.

Vooral voor de toepassing van de telemetrie. Ik heb, door diverse adviezen, gekozen voor een stickzender/ontvanger van Flysky. Dit is een systeem voor vliegtuigen en helikopters. Enige nadeel, ik kan geen afbeelding voor een stoomsleepboot vinden. Met deze configuratie krijg ik uit het stoomschip de meest belangrijke gegevens, zoals stoomdruk en ketelniveau. De module voor de optische meting van het toerental FS-APD02 light sensor speed acquisition module, heb ik niet toegepast. Of de stoommachine 600 of 800 t/min draait is niet belangrijk, de keteldruk is belangrijk.
 
hallo allemaal,
ik heb me eerlijk gezegd nog niet heel erg in de zender van traxxas verdiept. Maar ik heb hem liggen. Het is een oudje, maar werkt nog. Daarbij vind ik een pistoolzender voor dit type boot prettig en wil het een kans geven.

De traxxas-zender kan de werkelijke snelheid via gps weergeven, het toerental, heeft meerdere poorten voor temperatuur metingen en kan het voltage van de zenderaccu meten. (als ik het boekje mag geloven)
Het feit dat ik meerdere temperaturen kan meten, vind ik buitengewoon prettig. Ik wil de lipo, esc en de motor in de gaten kunnen houden. Die motor mag niet warmer dan 80 graden worden en ben erg benieuwd hoe warm die esc zal worden.

Ik heb het budget momenteel niet, maar er zijn ook regelaars met data logging. Dan kan je de verbruikte amp uit het log halen. Voor mij niet echt heel belangrijk. Ik wil toch de setup gaan gebruiken die het snelste zal zijn. En de snelheid kan ik meten. Mocht er echt een groot verschil in het verbruik zijn, dan merk ik dit direct in de vaartijd. Als het mogelijk was, zou ik natuurlijk ook de amp willen meten.

@Stoompomp het was me ontgaan dat Pieter inmiddels ook met telemetrie werkt/vaart. Erg interessant, ik zal eens bij hem gaan buurten. Zoals je weet, is elektronica niet mijn sterkste kant.

Het toerental zal, naar verwachting, 2x zo hoog worden als wat je aangeeft. Het optimum van de jet zou theoretisch, voor zover ik heb begrepen, rond de 15.000 omw/min liggen. Ik wil op 6s of 8s gaan varen. 6s is 22,2 volt en dan zou de motor rond de 17.000 toeren lopen. Dit is onbelast, geen idee wat ie dan belast zal doen.

Zal dit een probleem voor de v snaar worden? Ik heb eerlijk gezegd geen idee wat een beetje de max is voor een V snaar. Maar zie dat sommige hun aandrijving met een v snaar hebben gebouwd, waardoor ik ervan uitgaat dat het voor een telemetrie module haalbaar zal zijn.

Als test zit ik eraan te denken om met 8s te beginnen, de motor zal dan ergens rond de 20.000 toeren gaan lopen en kan ik hopelijk zien waar de optimum van de jet en motor ligt.


Hier een link met informatie van de motor
http://www.castlecreations.com/en/2028-extreme-800kv-motor-060-0054-00


Wens iedereen een goed weekend toe, ik ga aan mijn kluscamper klussen (nog zo'n langlopend project :rolleyes:) en daar is geen internet beschikbaar. Lekker rustig
 
k heb me eerlijk gezegd nog niet heel erg in de zender van traxxas verdiept. Maar ik heb hem liggen. Het is een oudje, maar werkt nog. Daarbij vind ik een pistoolzender voor dit type boot prettig en wil het een kans geven.

Wat mij verontrust is "Het is een oudje, maar werkt nog". Werkt deze zender nog met kristallen of op 2,4 GHz?
Verder, heeft deze pistoolzender een display om de gemeten waarden real-time te kunnen uitlezen?
 
Hallo Stoompomp,

Dank voor het meedenken, hier een link van de zender
https://www.toemen.nl/tqi-zenderset-met-docking-base-ontvanger-trx6509-p-6298.html

Hij is niet nieuw, maar doet het nog goed. Werkt op 2,4 GHz, en mijn telefoon werkt als display.
Ik heb je een PB gestuurd.

Ik wil voor dit project graag een pistoolzender gebruiken, Zo'n zender vindt ik wat makkelijker varen dan een stick zender, maar mocht het niet met deze pistoolzender lukken dan kan ik nog op een stick zender met de nodige telemetrie terugvallen.

Inmiddels begonnen met de bouw van de toerental meter. Denk met het weekend een werkende unit te hebben. Ik hou jullie hier op de hoogte.
 
Ik dacht al, zover ik weet heeft Traxxas geen telemetrie zender uitgebracht zonder 2.4 Ghz ;)
Deze voldoet prima!

Ook ik vaar (en rijd) liever met een pistoolzender. Dit terwijl ik opgegroeid ben met de knuppel zender. Helaas ben ik genoodzaakt om een knuppel zender te gebruiken vanwege de telemetrie opties die ik wil hebben.
 
@Stoompomp Dank voor de oliekeerring. Zie bijgaande foto, de ring past. Nu alleen de keerring nog, maar dat komt goed.

Bekijk bijlage 279991

Om misverstanden te voorkomen, in plaats van 3 kogellagers, ga ik 2 kogellagers gebruiken en gebruik ik een oliekeerring in het middelste punt (tussen de andere 2 kogellagers).

Vraagje; het ziet er allemaal erg mooi uit maar ga je straks de geprinte versie van het statorhuis gebruiken of de gegoten versie? 10PK aan jetflow lijkt me wat veel voor een plastic stator...
 
Het toerental zal, naar verwachting, 2x zo hoog worden als wat je aangeeft. Het optimum van de jet zou theoretisch, voor zover ik heb begrepen, rond de 15.000 omw/min liggen. Ik wil op 6s of 8s gaan varen. 6s is 22,2 volt en dan zou de motor rond de 17.000 toeren lopen. Dit is onbelast, geen idee wat ie dan belast zal doen.

mbt KW van de motor, ik hoop zo min mogelijk KW nodig te hebben. Maar het zal denk rond de 4-5 KW zijn.

Ik heb enige tijd gewacht met mijn reactie. Dit, omdat mijn technisch gevoel, ik kon het ook niet berekenen, niet goed was.
Waarom niet berekenen? Uitgaande van een normale centrifugaalpomp bij een opgenomen vermogen van ca. 5 kW levert deze ongeveer 50 m3/h, bijna 14 l/sec. Hoe wil je dit persen door een straalbuis van diam. 30mm? (de geluidsnelheid is ongeveer 333 m/sec).
Verder, het gebruikte diepgroeflager 63800( toevoegingen niet bepalend) is niet geschikt om de hoge axiale kracht van de voortstuwing op te vangen.
De axiale kracht is de tangens van de hoek van je impellers. Actie is reactie.
Dus mijn eerste advies, breng een stootblok met een axiaal druklager aan.
Zie bijgaand voorstel voor druklager.
 

Bijlagen

Dag Stoompomp,
Ik begrijp je reactie. Goed punt mbt de axiale krachten.
de diameter van de jet is overigens 53 mm

Hier ben ik (met die axiale krachten) ook al voorzichtig mee aan de slag gegaan. Ik wil een differentieel druklager aanbrengen. zie link.
https://www.conrad.nl/p/reserveonderdeel-team-c-t02050-differentieel-druklager-679590

ik dacht hiervoor genoeg ruimte te hebben tussen het motorschot en de koppeling. de koppeling gaat dan als het ware als drukplaat/stootblok functioneren.
praktijk is dat ik in de knoei kom met de bevestiging schroeven van de motor. die zitten daar net in de weg. maar denk inderdaad dat ik hiervoor wel iets moet doen.

@haje74 goede vraag die je stelt, ik ben er nog niet uit. ik hoop, hooop dat de kunststof versie sterk genoeg is. het voelt best sterk aan dat spul. dus het antwoord is een beetje ja....
over de buitenkant heb ik overigens een rvs buisprofiel geplaatst. dit ivm de veiligheid, dat dit deel niet uit elkaar kan klappen. de gehele jet is van metaal, alleen de schoepen van de stator in de jet zijn van kunststof...



mbt de toerenteller, ik ben al een heel eind, heb hier 2 kogellagers met flens voor besteld. komen als het goed is met het weekend aan. ik zal dan de as opmaat draaien en de foto's hier plaatsten.
ben er best trots op hoe het is geworden. wordt een mooie unit.

het weekend gaat voor mij nu in, wens iedereen alvast fijne feestdag(en) toe.
 
De toerenteller

Vanwege het slechte weer bijna de gehele dag kunnen bouwen aan de toerenteller en dat kwam goed uit, want het is een aardig project geworden.
De toerenteller wordt via een V-snaar en 2 identieke tandwielen aangedreven. 1 tandwiel komt op de as en 1 tandwiel in de toerenteler-unit. Ik noem het een unit, omdat het uiteindelijk toch een aardige constructie is geworden.

De unit bestaat uit een 3-tal aluminium platen/schot(jes) die met behulp van m5 bouten en moeren aan elkaar gekoppeld kunnen worden.
De unit bestaat eigenlijk uit 2 kamers/delen. In de eerste kamer zit het tandwiel tussen 2 lagers ingeklemd. De lagers zijn voorzien van een flens en hebben een as-gat van 6 mm. Het tandwiel heeft een as-gat van 8 mm. Ik heb een as van 8 mm hiervoor aangepast. Zolang de eerste 2 schotten aan elkaar gekoppeld zijn, kan de as geen kant op.

In de 2de kamer zit de toerteller. Dit is een magneetje die langs een module draait. Elke keer als de magneet de module passeert wordt dit gemeten. Daar de afstand tussen magneet en module vrij nauwkeurig afgesteld moet worden, heb ik hiervoor een 2de kamer gemaakt. De 3de plaat/schot kan vrij nauwkeurig met behulp van ringen op de bouten worden vast geschroefd. Verder heb ik een originele onderdeel van traxxas gebruikt. Dit onderdeel is voorzien van een uitsparing waarin de module van de toerenteller precies in past. Het ronde onderdeel heb ik voorzien van een messing plaat waardoor gemakkelijk te bevestigen is.

Onderstaande de foto's

5400 de toerenteller in onderdelen.JPG


eerste foto toont de losse onderdelen.

links het eerste schot, waar de eerste m5 bouten en moeren reeds bevestigd zijn. Hier komt het tandwiel in. Dan het 2de schot, waarna de toerenteller volgt.

5430 de toerenteller.JPG

Op de 2de foto zit de tandwiel en het 2de schot op zijn plaats. Het zwarte onderdeel is het onderdeel van traxxas, waarin de toerenteller past. Dit komt in z'n geheel in het tweede deel.


5460 de toerenteller.JPG


En tot slot, de gehele unit. ik verlijm alleen de vloerplaat en het eerste schot in het schip, zodat het geheel demonteerbaar blijft.

tot zover de toerenteller.

Ik ga nu aan het servo-huis beginnen.
Er komen 3 of 4 servo's in.

1 servo om te sturen
1 servo om te trimmen
en 1 of 2 servo's om de keerklep te bedienen. ik denk dat het er 2 zullen worden. deze kunnen dan synchroon de klep aan beide zijden op en neer trekken.
 
Ben benieuwd hoe je de trimservo's gaat aansturen vanaf je pistoolzender. Dat was nl. ook een van mijn problemen, buiten de telemetrie om.

Prachtig uitgedokterd en gebouwd, deze toerenteller!
 
Ik ga eerlijk gezegd meer voor een "fun" factor, dan dat ik via het trimmen een voordeel denk te halen. Al weet je natuurlijk nooit of het trimmen veel in snelheid zal schelen.

Op de zender zit op het handsvat een rode knop, deze ga ik aan de trimservo koppelen. Je kunt de knop vrij gemakkelijk (met je duim) omhoog en omlaag schuiven. De servo gaat dan gelijktijdig mee.
Je kunt zo dus vrij gemakkelijk de servo vol omhoog zetten om een "water-spray" op te werpen. Al zal moeten blijken of dat in de praktijk ook zo zal zijn.

afb zender met trim knop.jpg

Sturen en gas-geven zal in ieder geval super gaan. Die rode knop gaat dus voor het trimmen dienen, boven zit dan nog een schakelaar. Die knop wil ik voor de boegschroef gebruiken.

Ik wil verder geen verlichting o.i.d. via de zender aansturen. Hierdoor kom ik denk ik met deze zender een heel eind.
 
Grappig dat je deze zender een "oudje" noemt :D
Dat ding is nog hypermodern!
Ik denk dat het voor de "rooster-tail" wel een leuke gimmick zal zijn. Zelf wil ik dat ook ooit gaan inbouwen.

Een boegschroef heeft toch minstens een 3 standen schakelaar nodig? Bakboord- uit - stuurboord?
 
Het is de 1ste generatie, toch al weer 6 tot 8 jaar oud denk.
Daarna kwam de 2de generatie met bluetooth en nu tsm ofzo, die zenders zijn vooral op de autosport gericht. die laatste, tsm, corrigeert/helpt voor een beter wegligging. (naar dat het schijnt). is volgens mij voor schepen een beetje overbodig.

mbt 3 standen schakelaar, dat wordt inderdaad nog een leuke.
er zit een schakelaar voor 2 kanalen op en kan alleen aan of uit mee schakelen. of servo een hele uitslag laten doen.

ik moet me er nog in verdiepen, maar zit eraan te denken om een 4x2 functie schakelaar te gebruiken. zie onderstaande link

https://wetronic.nl/cti-fw4x2-functie-omschakelaar-cti-fw4x2

tijdens het varen maak ik geen gebruik van de boegschroef. als ik stil lig, kan ik overschakelen en met boegschroef sturen. wellicht niet geheel ideaal, maar lijkt me wel te doen.
als ik zover ben, dan rij ik daar wel naartoe, ze helpen je daar altijd wel goed vind ik.
 
De afgelopen dagen aan het servohuis gesleuteld. Ik heb hiervoor printplaat gebruikt. Dit is de eerste keer dat ik hiermee werk en moet zeggen dat het best bevalt. Het is makkelijk te solderen en erg licht van gewicht. Onderstaande foto's zoals het er nu bij staat.

5500 servohuis 01.jpg


5510 servohuis 02.jpg


5520 servohuis 03.jpg


5530 servohuis 04.jpg



Ik heb plaats gemaakt voor 4 servo's en direct ernaast ruimte voor de ontvanger. De bedrading kan ik nu meteen wegwerken.
Onderstaand de indeling waar ik nu aan zit te denken.

5540 servohuis 05.jpg


servo 1 voor trim-functie
servo 2 en 4 koppel ik aan elkaar en bedienen de keerklep
servo 3 om te sturen
positie 5 voor de ontvanger.

tot zover het servohuis
 
Back
Top