Brushless motor voor sleper

Heb er geen, zoals Ron, nachtwerk van gemaakt. Maar alle gegevens op een rijtje gezet. 2,7 A bij vollast is voor een 6 V motor niet echt veel. Goed 16 Watt. Ben benieuwd of de "los" draaiende motor ook warm/heet wordt en hoeveel stroom er dan loopt. Zou rond de 1 A, of minder moeten zijn. Schiet me net nog iets te binnen. Probeer de losse motor eens direct op de accu te laten draaien en voel dan eens of de motor ook warm wordt. Ken de regelaar niet, maar misschien geeft die een soort "voer" dat de motor niet zo graag lust. Heb daar geen theoretische verklaring voor, maar is het proberen waard. Gr. Klaas.
 
Laatst bewerkt:
... Probeer de losse motor eens direct op de accu te laten draaien en voel dan eens of de motor ook warm wordt. Ken de regelaar niet, maar misschien geeft die een soort "voer" dat de motor niet zo graag lust. Heb daar geen theoretische verklaring voor, maar is het proberen waard. Gr. Klaas.
Kan door lage schakelfrequentie komen, de stroom is dan minder mooi/vlak. Hoe vlakker hoe beter, want de stroom die boven de gemiddelde stroom uit komt, levert onevenredig veel warmte op (P = I²R).
Vergelijk het met autorijden, zowel met 100km/u gedurende een uur als met 200km/uur gedurende half uur leg je dezelfde afstand af. Maar de tweede methode kost je meer benzine doordat luchtweerstand kwadratisch toeneemt met snelheid. Hoe constanter de snelheid/stroom, hoe minder verlies.
Pulsbreedtemodulatie (wikipedia)


Dank Ron. Nachtuil?
Avondmens, en als ik niet op let, nachtmens.
 
Laatst bewerkt:
Iets meer specificaties m.b.t. de Decaperm:

For the 6 volt Decaperm:
  • No load current @ 6 volts = 0.6 amps
  • Max current @ 6 volts = 7 amps
  • Watts = 20
  • Efficiency = 63%
For the 12 volt Decaperm:
  • No load current @ 12 volts = 0.3 amps
  • Max current @ 12 volts = 3.5 amps
  • Watts = 20
  • Efficiency = 65%
En nu heb je meteen het opgenomen amperage bij nullast. (Motor ontkoppeld van schroefas)
Zo kun je mooi vergelijken.
 
Zo zie je maar dat de 6Volt en de 12Volt motor dezelfde zijn met enkel een ander papiertje erop .
Voor beiden blijft het vermogen telkens 20Watt , de spanning word maal twee gedaan en het amperage word door twee gedeelt .
Groetjes
Ronny
 
Hmmm.... ik zou de 6 Volt versie niet graag constant met 12V belasten.
Volgens mij is het een kwestie van motor-opbouw.
En dat het uiteindelijk vermogen hetzelfde blijft, is een kwestie van simpele natuurkunde.
 
Tuurlijk zijn het niet dezelfde motoren. Misschien de buitenkant wel, maar de wikkelingen op het anker niet. De wikkelingen van de 12 Volts motor zullen een hogere weerstand hebben. Als simplist zou ik zeggen dat de ankers van de 6 V versie met een dubbele draad van de 12 V versie zijn gewikkeld. Zat nog even naar Ron zijn verhaaltje te kijken. Daarin wordt gesteld dat de motor zich het lekkerst voelt bij een vlakke spanning. Nu staat me bij dat een hoop regelaars korte pieken hoge spanning leveren om de motor een hoog koppel te geven, ook bij lage toerentallen. Als deze dat ook doet zou het een verklaring kunnen zijn. Als de motor op de volle batterijspanning draaiend niet heet wordt dan zal dat de verklaring kunnen zijn. Het gekke is dat mijn Bühlers daar in het geheel geen last van hebben. Die worden aangestuurd door een paar Navy 40 regelaars van Conrad en een CTI regelaar. Deze regelaars laten de motor op laag toerental wel wat piepen, waaruit ik concludeer dat ze een hoge schakelfrequentie hebben. Gr. Klaas.
 
Laatst bewerkt:
Zo zie je maar dat de 6Volt en de 12Volt motor dezelfde zijn met enkel een ander papiertje erop. Voor beiden blijft het vermogen telkens 20Watt , de spanning word maal twee gedaan en het amperage word door twee gedeeld . ...
Eén woord Ronny: Kv (uitgedrukt in rpm/volt). De 12volt versie zal halve Kv hebben, d.w.z. bij zelfde spanning half zo snel lopen als de 6volt versie (onbelast). Dit wordt bereikt door het aantal wikkelingen in de 12volt versie te verdubbelen. Daardoor moet de diameter van de wikkeldraad afnemen.

Vergelijk het met de toerentallen van een 20kW 2-takt motor, en een 20kW 4-takt diesel.
 
De toerentallen zijn gelijk, maar de arbeidsslagen per cilinder schelen een factor 2. Ik heb het voor mezelf vergeleken met een 12 of 24 volts omvormer naar 220 volt. Er zat een dubbele primaire spoel in. Op 12 volt werden de spoelen parallel geschakeld. Op 24 volt in serie. Om een wisselende spanning voor de trafo te genereren zat er een tril-element in. Ze leverden 80 Watt en we gebruikten ze aan boord om de radio en pick-up te voeden. Toen we later aan de wal waren gegaan heb ik er een 12 Volts voeding van gemaakt. Tril-element weg en een diodebrug erachter. En zo steek je al hobby-end het één en ander op. We zwaaien wel een beetje af en ben best nieuwsgierig of Peter al iets meer heeft getest. Gr. Klaas.
 
Je kunt naar ons (pensionado's) niet kijken Peter. Maar inkomsten zijn ook belangrijk en lekker met je werk bezig zijn geeft ook plezier. Gr. Klaas.
 
En doe je wel eens aan handoplegging om te voelen of de Decaperm warm wordt? Op de 6 Volts Monoperm Super, waar mijn Bugsier van origine was uitgerust zette ik ook wel 12 Volt. Maar die kreeg het dan wel warm! En de planetaire tandwielen van de vertraging maakten een hoop herrie! Maar het ding "leeft" 40 jaar later nog steeds.Gr. Klaas.
 
Laatst bewerkt:
Hey Klaas , dat doe ik altijd na het varen en iets meer dan handwarm heb ik de decaperm nog niet gevoelt , ook niet na een uur slepen .
De reduktie staat er nog wel tussen en drijft een zes cm vierbladschroef aan.
Groetjes
Ronny
 
Ronny, jouw 6volt motor draait op 12volt twee keer zoveel toeren als waarvoor hij bedoeld is.
Hoe warm hij wordt is ook afhankelijk van belasting/reductie/schroef.
Maximale stroom is belangrijker dan maximaal vermogen. Zeker bij borstelmotoren, juist vanwege de koolborstels.
 
779cf796137d096ef38848df124a0429.jpg


Dit is mijn werk, bootjes bouwen. Liggen hiermee op de Hiswa. Als iemand kaarten wil, mail me op peter.bost@deepwateryachts.com
 
Goed gelijnd schip op het plaatje erboven. Je ziet ze wel minder! Succes met de business. Gr. Klaas.
 
Hieronder een plaatje van een (hele nette!!) machinekamer van een groot werkschip. Gemaakt tijdens de Open Vaardag bij Vaargroep Flevoland te Biddinghuizen, afgelopen zaterdag.
Brushlessmotoren met riemvertraging, verhouding 2:1.
De middelste motor is van de hekschroef, dwars op de vaarrichting.
machinekamer.jpg
 
Back
Top