Ha die Sven,
Ik denk dat je het even verkeerd ziet.
mogelijk is het zo duidelijker: Het blad staat (momentaan) LINKS, het contragewicht RECHTS. Beide zitten bovenaan de as gemonteerd.
Het blad wekt lift op, en wil dus de as naar RECHTS kantelen.
Het blad trekt wegens de centrifugaal kracht (ik weet het, dat is theoretisch fout....) de as bovenaan naar links en het contragewicht trekt de as bovenaan naar rechts, en dat heft elkaar op.
Blijft over, het kantelende moment naar links ten gevolge van de lift, maar de as is nog steeds in balans qua centrifugaalkrachten. Dat is de situatie zoals jij die ook beschreef, en die gewoon klopt.
Nu plaats je het contragewicht wat lager, verder verander je niks aan gewicht of afstand tot de as.
Het blad levert nog steeds een lift en dus een kantelend moment op de as naar RECHTS.
Het blad trekt nog steeds bovenaan de as naar LINKS.
Het contragewicht trekt ook nog steeds aan de as, naar rechts, ECHTER, dat gebeurt lager op de as.
De centrifugaalkracht van het blad, en de centrifugaalkracht van het contragewicht leveren nu gecombineerd een moment op, wat de as naar LINKS wil kantelen, omdat blad en contragewicht niet in hetzelfde vlak liggen.
Door de juiste hoogte van het contragewicht te kiezen, kun je nu het kantelend moment ten gevolge van de liftopwekking compenseren, terwijl de rotor nog steeds gewoon gebalanceerd is.
Nogmaals, dit werkt uiteraard alleen bij één toerental, en één vast vlieggewicht en één tamelijk statische vliegtoestand, maar het is mogelijk.
Groet, Bert