Hoi Jan,
Wat Rheli ook al zegt, pluggen kúnnen erg lang meegaan (Ik doe gemiddeld ongeveer anderhalf tot twee jaar met een plug). Maar in zijn algemeenheid kun je helaas geen uitspraken doen over de levensduur van een plug, het kan ook maar zo zijn dat een plug (van hetzelfde merk en type) maar een of twee maanden meegaat, zonder dat er echt wat aan de hand is.
Onder normale omstandigheden zal een plug zijn werk blijven doen zolang de motor loopt, en herken je een slecht wordende plug aan een slechter lopende motor, en op een gegeven moment start hij niet meer.
Soms moet je de carburateur afstelling iets aan het weer aanpassen, maar met de tegenwoordige motoren is dat eigenlijk een beetje een uitzondering.
Het is bij de tegenwoordige motoren DUS meestal al een aanwijzing als je op dezelfde middag (of de volgende week maar het is beide dagen hetzelfde weer bijvoorbeeld) merkt dat hij méér dan een tandje armer of rijker gezet moet worden.
Het enige waar je een beetje mee moet oppassen is een heli met een te hoog hoog-frequent trillingsniveau, met name als de motor slechte krukaslagers heeft. Dan trilt het hele gloeidraadje kapot en valt de motor van het ene op het andere moment stil. Gebeurt dit regelmatig, dan kun je beter de krukaslagers vervangen.
Oorzaken voor een kortere levensduur van de plug kunnen zijn: te hoge gloeispanning, kapotte krukas lagers, te schraal afgestelde motor (maar dan gaat de motor ook niet al te lang mee) of een te hoge compressie vanwege bijvoorbeeld een missende koppakking of zoals ik een keer meegemaakt heb een productiefoutje.
Pluggen waar ik goede ervaringen mee heb zijn de OS 8, de Rossi R3 en de Enya 4. Helaas hanteert iedere fabrikant weer zijn eigen aanduidingen over wat hete of koude pluggen zijn, en het gekke is dat ik nooit echt goed hoogte heb kunnen krijgen van het verschil tussen warme en koude pluggen: een koude plug van merk A kan het net zo goed doen als een middelwarme of warme plug van merk B. bij merk C merk je heel duidelijk verschil tussen hun koude en warme pluggen, merk D maakt het weer vrijwel niks uit. Dat is dus echt een kwestie van proberen. Maar meestal is de OS 8 toch wel de beste plug, voor all-round toepassingen.
Groet, Bert