Ripsaw EV1 bigscale bouwverslag.

Even voorstellen :
Ik ben René, woon in Schagen en werk als engineer robotinstallatie's.
Een aantal jaar geleden is het modelbouwen op een laag pitje gegaan en
heb toen het meeste moeten verkopen. Nu alles weer lekker loopt, begint
het weer te broeien voor een nieuw project : Ripsaw EV1 1/5 scale !

Wat details waar ik de ontwerpfase ben:
lengte : 1050mm
breedte : 500mm
streefgewicht : max. 30kg
body : 8mm aluminium zijkanten met 10mm bevestigingsstrippen
aandrijving : 23-26cc zenoah
besturing : differential braking
snelheid : max 25km/h
tracks : 1/2" ketting met dubbele strippen, daarop nylon meenemers van 100mm breed
bodemplaat : 1,5mm RVS
veerweg : 50mm, frontwiel spanweg : 45mm

Er zijn nog een heleboel dingen die ik nog niet weet, of nog uit moet zoeken. Ik hoop dat ik samen met andere tankbouwers de valkuilen kan overslaan en oplossingen tegenkom die ik nog niet had bekeken.
zoals:
Schokbrekers, vertraging, warmteontwikkling, gewichtsverdeling

Dit gaat geen snel project worden en zeker niet goedkoop. Maar wel als
eindresultaat een badass machine die tegen een stootje kan.

De eerste opzet :

ripsaw_opzet.jpg


Vragen, opmerkingen...
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Heeft iemand een 3d tekening van een Zenoah 230/260rc ?

Aangezien de ripsaw akelig veel grip gaat krijgen zal de koppeling
het zwaar te verduren krijgen, wat zijn jullie ervaringen hiermee ?
 
Leuk projectje:D Ben benieuwd aangezien je ervaring hebt in de robot bouw zal dit ook wel goed komen.

Over de koppeling, ik doe zelf niets met tanks en rupsbanden, maar wel bigscale auto's.
Hieruit kan ik je vertellen dat de standaard koppeling in je situatie niet lang gaat leven, hier vervangen we meestal de koppeling met een teflon variant, welke vaak afstelbaar is en erg slijtvast.
Je zou dan ook kunnen kijken naar een vario systeem, wat je ziet in scooters.
Dan zou je de koppeling op ongeveer 6000 toeren afstellen en de vario gaat steeds verder uiteen tot je gewenste snelheid bereikt en blijft je motor 6000 toeren draaien, zo krijg je ook geen schreeuwer in je tank die op top 13.000rpm maakt of meer.
 
Wat dacht je van zoiets:

p1060785w.jpg


p1060796t.jpg


Komt uit een kart, dus lijkt me wel sterk genoeg.
Lijkt me verder wel een leuk project, maar ik zou er toch een wat zwaardere motor in zetten. Wil je een kopie van de Ripsaw bouwen, of mag het qua bouw een beetje afwijken? Er zijn namelijk wel beter (modernere) manieren om zo'n tankonderstel te bouwen.
 
Leuk spul Micropuller !

Een diff ga ik zelf bouwen, moet compact en stevig om er ook meet te gaan sturen.

Tsja, groter, sneller, ik moet ook een grens hebben. Wel gegeken naar een 50cc 4-takt blok (GY6) waar al een vario en vertraging inzitten, maar dat gaat niet passen in de 210mm breedte in de bak die ik beschikbaar heb.

Het zal niet exact de ripsaw worden, ik heb gemaild mat Howe&Howe die de ripsaw maken en kreeg toch redelijk weerstand bij de voordeur met de kreten "intellectual property" en "lawyers".. En een buizenframe is ook niet echt lekker als je ermee wil baggeren.

Ik ben nog wel aan het kijken voor een servo gestuurde CVT (zoiets als de NuVinci) die ook nog een beetje vermogen kan hebben. Ik ben nog aan het onderzoeken of ik een COMET torq-a-verter hiervoor kan aanpassen.

De bak is simpel en stevig, de zijkanten zijn 8mm Alu en daartussen zitten 10mm dikke verbindingen om de klappen op te vangen. De RVS plaat is meer om het water en stofdicht te maken. Volgens de ruwe berekeningen moet het frame van 30kg een val van 1 mtr moetn kunnen overleven als daarbij de vering 40mm inzakt.

Ik ben nog bezig met de ruwe 2d tekeningen om deze uiteindelijk 3d te maken. Dit is weer handig omdat ik de beschikking heb over een CNC draaibank en CNC freesbank.
 
Het zal niet exact de ripsaw worden, ik heb gemaild mat Howe&Howe die de ripsaw maken en kreeg toch redelijk weerstand bij de voordeur met de kreten "intellectual property" en "lawyers"..

Jeetje, wat een zeikerds! Het gaat toch om een model.... dat zou juist rijdende reclame voor ze moeten zijn....

Als je het ding nu in serie zou gaan bouwen met commerciële bedoelingen, dan is het wat anders, maar dat lijkt me vrij duidelijk niet het geval....

Jammer hoor....

Succes met je project, ziet er ontzettend gaaf uit (de originele RipSaw is ook al zo'n ding wat heel hard "wil ik hebbuh" gevoelens oproept :D )

Groet, Bert
 
Vanwaar die tandwielen i.p.v. normale geleidewielen? Wat ga je gebruiken als rups? Iets gekochts, of ga je zelf iets maken?
 
De wielen voor en achter bestaan allemaal uit dezelfde delen, achter (de aandrijving) zitten er plaatwielen tussen en voor komen er vulschijven tussen.

Er komt een standaard 1/2" ketting in met meenemers :
ketting.jpg

en op elke meenemer komt een trackplate gemonteerd.

Qua ontwikkeling van de koppeling en CVT ga ik een vario van een GY6 50cc blok gebruiken. De varioschijf zal dan bewogen worden door een servo i.p.v. gewichtjes.
 
ik vermoed dat het tand wiel er af zal lopen je kan beter 2 aan de linker kant en 2 aan de rechter kant monteren zo blijft de ketting er mooi tussen in liggen.

zo werkt het bij een tank ook.
 
Michel, misschien niet te zien op de tekeningen maar per tandemstel heb ik 4 looprollen en 2 middengeleiders.
render3.jpg


Dat moet toch voldoende zijn ?

Het grote verschil met een tank is dat bij de ripsaw de ketting continu op spanning wordt gehouden door het neuswiel.
 
Weer een stuk verder met de Ripsaw, de aandrijving begint vorm te krijgen.

driveplate.jpg


De schijfremmen zijn van een minibike en de vario van een GY6 moet ik er nog in meubelen (de verstelling van de vario zit er al wel in met 3 meenemers). Ik had ook nog ruimte voor een vooruit en achteruit en het diff is eigen ontwerp. De koppeling is ook van een GY6, dus sterk genoeg.
Na wat grove berekeningen kom ik toch uit op een 29cc Zenoah, waar ik nog steeds naar opzoek ben in 3D. Om een idee te geven, de basisplaat is 200x400mm.
 
Tnx Michel, maar op grabcad staat alleen een G2D en ik weet niet of deze exact gelijk is an een G290RC, misschien dat iemand anders dit weet ?
Ik heb contact gehad met Ilya, volgens hem is zijn aandrijving niet geschikt voor wat ik er mee wil. Te hoge snelheden en te veel vermogen. Ilya heeft toen het voostel gedaan om "braking diff" te gaan doen.. vandaar deze oplossing.
 
als ik me niet vergis is de cilinder anders maar de rest het zelfde.
als je zelf een nieuwe ontwerpt groter en sterker kwa tand wielen moet het toch lukken lijkt me met meer koppelingen platen er in dan kan je het vermogen wel aan als je een maal grip heb maakt de snelheid niet meer uit.
voor deel is dat je geen koppeling meer nodig heb op de motor en geen dif.
vertraging en achteruit en je bent klaar zeg maar.
 
Heb ik ook over nagedacht, maar de koppelingen gebruik je continu om te sturen en daarnaast heb ik ook wat remmerij nodig om eht gevaarte een beetje gecontroleerd te stoppen. Volgens mij heb ik met een diff ook minder warmte ontwikkeling.
Ik heb uitgerekend dat bij een gewicht van 30kg (wat de ripsaw ongeveer gaat wegen) en 25 km/h er 2,2kw vermogen moet worden geremd om dze in een halve seconde stil te zetten. Maarrrr.... dat is theorie, en ga er van uit dat ik 100% grip op de ondergrond heb, wat niet altijd het geval zal zijn. De meeste problemen met de gearbox van Ilya zijn de koppelingsplaten en de wormwiel vertraging, die rook je in no-time op met dat gewicht in combinatie met de snelheid. Dit leek mij een eenvoudigere oplossing en een diff is redelijk simpel te maken.

Tnx dat je met mij mee wil denken, een paar andere invalshoeken voorkomt een hoop aanpassingen achteraf.
 
Erg mooi! Vraag: waarom kies je niet voor een electro setup? Ik vermoed dat dat veel gemak geeft tijdens het ontwikkelen en minimaal net zo goed functioneert zo niet beter.
 
Back
Top