Ik kijk nooit welk toerental mijn frees draait , er staat trouwens geen toerenteller op. ( Optimum bf 20 van de eerste generatie )
Als het trilt dan neem ik te veel af , verkleuren de spanen dan draai ik te snel ( of is de frees bot of materiaal te hard)
Voor zulke stukken neem ik trouwens altijd een ruwfrees , de afwerking moet niet glad zijn.
Met een ruwfrees van 10 mm zet ik in gewoon staal 37 tot max 20 mm per pas aan , meer kan de motor van 850 watt niet aan.
Het is zinloos om 20 pasjes te nemen van 1 mm en uiteindelijk met een frees te eindigen waar de eerste mm van versleten is , een frees moet je over zijn gehele lengte proberen te verslijten , slijpen kunnen de meesten onder ons toch niet.
Snijsnelheden is voornamelijk om een goede verhouding te hebben tussen productietijd en de tijd dat het snijgereedschap meegaat.
Hobby mensen zoals wij kiezen voor een lagere snijsnelheid omdat er verondersteld wordt dat bij ons tijd van geen belang is.

Frezen zijn veel moeilijker te slijpen dan draaibeitels, voornamelijk daarom ligt de snijsneheid hier lager.
Dirk