Zelf een TEK-buisje maken

PH_AJH

In Memoriam
Forum veteraan
Al een poosje vlieg ik met een WSTech vario. Die heeft een aansluiting voor een TEK maar die gebruik ik niet.
Er zijn natuurlijk kant en klare buisjes te koop maar als je het zelf kunt maken is dat natuurlijk veel leuker. Zeker als je een beetje aparte wilt hebben zoals op de triple Yankee....

Y3TEK.jpg


Ik begrijp hoe een TEK-aansluiting werkt en wat over- en ondercompensatie zijn. Maar nu mijn vragen;
-welke diameter moet het achterwaarts gerichte gaatje ongeveer hebben?
-Zijn er buisjes met gaatjes die in de buurt komen (injectienaalden bijvoorbeeld?)
- Wat gebeurt er als het te groot of te klein is? Als ik dat eenmaal snap kan ik namelijk eventueel zelf gaan experimenteren.

O en als iemand mij uit kan leggen waarom deze er uitziet zoals hij doet zou dat ook mooi zijn. Hij is heel anders dan de reguliere buisjes die je aan het kielvlak ziet.
 
Ik heb zo,n buisje, en het gaatje is zo klein dat je het moet zoeken.
Ik schat het gaatje op 0,2 tot 0,3mm en de achter aansluiting is inderdaad van een injectienaald.
Sucses met je experimeteren

gr R
 
Kijk...dat dacht ik al. En daar kan ik als verpleegkundige wel aankomen, in diverse maten. Het begin is er, dank u!
 
:offtopic:Ja hier ook, 2 weg voor 1 nieuwe :( je heb te veel.......






































speelgoed zeg ze :bad-words:

:ontopic:
 
Laatst bewerkt:
het gaatje is bij voorkeur zo klein mogelijk. Als je het nu ietsje groter maakt is dat niet zo erg, het zal enkel iets minder nauwkeurig werken.
Experimenteren is nuttig, vooral als je ziet hoe tegenwoordig de duze op echte zwevers gemaakt zijn. Varios worden complexer en de buisjes gaan evenredig mee.
Ikzelf heb vroeger ook experimenten gedaan met de duze en met het allerkleinste boortje de aanzet van het gaatje gemaakt om er vervolgens met een heel fijn puntje door te prikken.
Werkte perfect op mijn vario destijds.
Uiteraard wel opletten dat je het uiteinde van het buisje helemaal dichtstopt.
 
Hoi Maniakske,
Dank. Ik zal het eens met een injectienaald proberen.

Iemand ondertussen enig idee hoe het buisje op de foto werkt? Normaal is een dun buisje wat haaks op de vliegrichting staat en met een klein gaatje aan de achterzijde. Deze is heel anders zoals je ziet.....
 
Kijk....de site van een bedrijf dat TEK sondes voor 1:1 zwevers maakt esa-systems Met plaatjes van de diverse systemen.
Dit is zo'n sonde met gaatjes
esa_ru_st.jpg


Maar dit is wat op een ASW20 zit. Zo te zien helemaal zonder gaatjes, daar zal die flens wel een bepaalde functie hebben?

esa_br_st.jpg
 
Laatst bewerkt:
Arjan, ook in zo'n buis zitten gaatjes, alleen zie je ze niet.
Het kleine ronde buisje boven is volgens mij een kleine venturi. De inwendige diameter is in het begin groot, vernauwt dan snel tot een minimum op ca 1/3 van de lengte en verwijdt dan weer tot de originele binnendiameter aan het eind. In het nauwste punt van de venturi zit dan een gaatje dat naar het vertikale buisje loopt, dit is je feitelijke meetpunt. De lange horizontale buis is slechts voor een goede positionering buiten de (druk)invloedssfeer van het vliegtuig en doorleiding van het 'druksignaal'. Het flensje achterop de venturibuis zal ongetwijfeld nodig zijn voor een correcte meting, maar dat zal weer per buis (en misschien wel per vliegtuig) verschillen.

Over de werking van de veturi: door de vernauwing in de buis wordt de lucht in de buis versneld. Als de buis daarna wijder wordt vertraagt de lucht weer. Ter plaatse van de vernauwing heerst in die versnelde lucht een onderdruk. Hoe groter de absolute snelheid, hoe groter ook de versnelling in de venturi en hoe groter het verschil in druk met de vrije buitenlucht.
De grote clue: als je aanduikt ga je ineens extra zakken: drukstijging. Je vliegtuig gaat echter ook versnellen: dit geeft een drukdaling in de venturi. Als de boel juist is afgesteld (en dat valt nog niet mee!) compenseren die 2 elkaar precies.
 
A zo! Ik dacht dat het horizontale deel aan de voorkant dicht was.
Dank,ik ga als het weer slecht weer is knutselen.
 
Zal niet meevallen om zo'n venturi constructie zelf te maken. Je moet een mooie vernauwing zien te maken die netjes taps in- en uitloopt. Ook zul je moeten weten wat voor vernauwing je ongeveer toe moet passen (geen idee... Halvering oppervlak? Meer/minder???). Ik zou eens gaan googlen of je daar meer info over kunt vinden. En anders gewoon gaan proberen en kijken of het werkt. Als hij te weinig compenseert zul je meer moeten vernauwen, als hij overcompenseert (bij neus drukken stijgen aangeven) zul je minder moeten vernauwen.
 
Nee, meevallen zal het niet. Maar wat altijd kan is het bovenste stuk dummy maken en de opnamegaatjes in het verticale buisje.
 
Ik heb nog zelf met succes tek buisjes gemaakt.
Het gaatje achterin het buisje had bij de variometer van Schulz (skymelody) een doormeter van 0.1mm.

Boortjes van een dergelijke diameter kan je vinden bij hobbyklok.
Ze zijn wel niet goedkoop, en je hebt een loupe nodig om het allemaal nog een beetje te zien.
En voor je het weet is het boortje gebroken...
 
Dit is idd een venturi buis. De en deze werkt ook zoal Fotor al uitlegde. Het flensje aan de achterzijde is niet helemaal goed uitgelegd. Deze is niet direct nodig voor de goede werking, maar om de buis minder slip gevoelig te maken. Door de flens blijft hij bij een grotere sliphoek nog werken.

Voor het maken; de venturi werkt ook als je aan de boven en onderzijde een recht obstakel hebt. Dit is wat moeilijk uitleggen, maar zal het proberen. In het horizontale buisje boor je een gaatje waar het vertikale meetbuisje door steekt, dus een stukje naar binnen toe. Dit lijm/soldeer je vast. Aan de bovenzijde doe je het zelfde maar dan met een dicht staafje, wat je niet laat uitsteken aan de buitenzijde. Om te experimenteren kun je deze vovenste als een schroefje uitvoeren zodat je de binnenmaat kunt varieren. De keel (smalste deel van de venturi) is dan dus niet meer rond.

Groeten Halmar
 
Helemaal duidelijk zo. Daar kan ik wel wat mee.
Van Martin krijg ik (als hij hem kan vinden) een PDF'je waar de originele constructie op staat dus ik zal tzt de uiteindelijke uitvoering hier posten.
Dank allemaal.
 
Het begin is er :-)


Ik ga verder in mijn bouw-draadje. Dank voor de hulp!!
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Tssss je bent de 2e in een paar weken die dat zegt. Mijn vrouw is het niet met je eens :-)

TEK constructie doet tot nu toe trouwens noppes, nada, helemaal niks. Het is moeilijker dan ik dacht.:lol:
 
Back
Top