Roest in OS 46 AX

Neeeehhj... het is niet Rinus! Mijn hemel! Ricinus olie! Komt uit een noot... zoek maar op wiki! Ook wel castorolie genoemd. Denk mar aan het merk Castrol. Oude F1 bolides uit de jaren '50 vorige eeuw werden er mee gesmeerd. Jawel! En nog veel meer.
Die wonderolietoevoeging zit met een klein percentage in de meeste modelbrandstoffen.
Brandstof... Koel bewaren kan echt geen kwaad. Zolang de kan maar goed afgesloten weggezet is. Je kan de Kan zelfs iets toeknijpen om wat meer lucht eruit te halen. Hmmmm... Wijn bewaar je ook koel!
Hoe lager de temperatuur, des te lager de verdamping die optreedt.
Hoe heter de atmosfeer, des te meer water deze kan opnemen. Hoe koeler, des te minder... krijg je condensatie...

In de OS zitten standaard DIN metrische lagers. Je kan ze bij de lagerboer opsnorren. Niets bijzonders. Na te meten met de schuifmaat.
Of bij Hobby-In een setje de Irvine nemen. Die zijn prima (uit ervaring) en de prijzen conform wat er in de markt gebeurt... zelfs iets goedkoper... destijds...

Je kan ze ook via eBay.com... in de USA opsnorren bij de modelbouwafdeling of voor kwaliteitslagers van SKF, FAG etc kiezen. Die zijn dan wat duurder.
Hier bijvoorbeeld...
LAGERS prijs 40% KORTING, GEREEDSCHAP.

Het voorste lager hoort een dubbel metalen schild te hebben, het grote lager bij de kruktap volledig open.

Het lossen is kinderspel met een oventje of gasbrandertje. Oven op 170 graad (niet magnetron natuurlijk), dan verwarmt het geheel zeer gelijkmatig.
Met een klopje op een plankje vallen ze er zo uit. (Ovenwanten gebruiken)

Nadat je eerst de cilinderbus uitgenomen hebt (met de duim), kan je het zuigertje lossen.
Goed opletten welke zijde naar voren stond. Dat kan je weer goed zien aan de drijfstang die tegen het achterdeksel heeft staan schurken.

De krukas los je ook met een klopje. Niet met een hamer. Je mag alleen tikken op een moer. Niet op het draadeind. Doch met het handvat van een stevige schroevendraaier lukt het ook... of een blokje hout. Het motortje hou je in je hand... en zet je nimmer, maar dan ook nimmer never ooit in de bankschroef!!!!
 
Bedankt voor de heldere uitleg,

Ik kan hier dus uit afleiden dat de brandstof goed is ?
Ik hoop dat ik de lagers er niet uit moet halen en vervangen.
Ik ga de motor binnenkort nog is testdraaien en kijken wat het wordt.
 
Gewoon even het achterdeksel er af schroeven en je kunt zo in de motor kijken hoe een en ander er uit ziet.
Het hoofdlager is in mm het voorlager is in engelse maten.
 
Laatst bewerkt:
Luc, OS is met afstand de beste methanol motor die er is, daar komt werkelijk geen ander merk in de buurt,

wat roest er nu? je lagers? en waar heb je dat aan gemerkt? haal je hem elke keer open?
 
Balen natuurlijk voor de persoon in kwestie, maar die roestproblemen zijn eigenlijk een teken dat je iets moet veranderen.
Mijn motoren waren met Klotz ook niet roestvrij te houden. Na overstappen op Aerosave van Fuchs (Graupner levert dat als kant en klare brandstof) zijn alle problemen over.
Naast het ontbreken van roest is ook koolvorming in de cylinder iets uit het verleden.
Trouwens weet je hoeveel meer vermogen er uit een .46AX komt als je maar 15% olie gebruikt?

Als ik deze problemen lees en alle "moeilijke" oplossingen met after run, bewaren zus-en-zo, brandstof hier-of-daar...dan krijg ik toch een smily :-)
Ik vlieg gewoon en sla mijn toestellen op zoals het uitkomt.
Temperatuur of vocht interesseert me niet, zoals late vluchten op een vochtige zomeravond, midden in de winter bij -9, vochtig kleumweer, ik sta in zowat elk soort weer te vliegen. Na het landen en taxien zet ik de motor uit door de gasschuif dicht te zetten en dan doe ik er verder niets aan. (behalve de tank leegmaken)
Ik doe eigenlijk alles fout volgens de oplossingen die hier aangedragen worden....
Maar roest, nee, dat is over.

Beste Luc, draai die motor van je eens op 1 tankje 15% Aerosave olie, 5% nitro, en je wilt nooit meer anders, ik garandeer het!

Hier nog effe een linkje, kun je mooi je Duits oefenen. Hele leerzame site, staan voorbeelden in van motoren die kapot gelopen zijn en de oplossingen. Ook op andere dingen dan roest.
http://www.aerosynth.de/

Nou vooruit, ook nog maar de vertaling die ik ooit maakte voor ons clubblad erbij.

AEROSAVE
Aerosave is een hoogviscose, volledig sythetische modelmotorolie, die voorziet in hogere anti corrosie bescherming dan Areosynth 2 en Aerosynth competitie. (zie product informatie Aerosynth 2)
Beschrijving.
Gepatenteerde Aerosave is een sythetische olie met een uitgebreid pakket aan additieven, waardoor langdurige corrosie bescherming plaatsvind, zelfs in motoren die onder extreme en ongunstige omstandigheden werken, speciaal in viertakt motoren.
Viertaktmotoren hebben, door gebrek aan spoeling van het carter met verse olie, een hogere bescherming tegen corrosie nodig.
Aerosave is een verdere ontwikkeling van Aerosynth 2, die zijn buitengewoon goede eigenschappen al meer dan 10 jaar bewijst.
Door de hoogwaardige additieven is het ons gelukt om, ondanks een hoog percentage additieven, de verbrandingsresten te minimaliseren.
Aerosave is in staat om de aggressieve zuren die bij verbranding vrijkomen te neutraliseren, en dat bij brandstoffen met tot 20% nitromethaan. Dit geeft gedurende een langere tijd van stilstand toch bescherming tegen corrosie.
Toepassing:
Aerosave kan op dezelfde manier toegepast worden als Aerosynth 2, en is speciaal aanbevolen voor motoren met een hoog risico op corrosie als gevolg van hun constructie, of in situaties waar ze zwaar belast worden. Onder andere 4 takt motoren en multi cylinder motoren, etc.
In waardevolle modelmotoren, en bij gebruik van brandstoffen met een lager olie percentage en een hoger nitro gehalte is Aerosave aan te bevelen. (om deze reden gebruiken de F3A vliegers het. red.)
Als extra bescherming gewenst is, dan kunnen enkele ml. (ongeveer de helft van de volumeslag van de motor) pure Aerosave in de caburateur gedruppelt worden. Verwijder de gloeiplug, en draai kort met een startmotor de motor rond.
Pure Aerosave lost tijdens stilstand van de motor eventuele verbrandingsresten op.
Aerosave kan niet met minerale olie (wonderolie) gemengd worden.
Door de hoge bescherming tegen slijtage is Aerosave minder geschikt als inloopolie tijdens de eerste 2 bedrijfsuren van de motor.
 
Laatst bewerkt:
Luc, OS is met afstand de beste methanol motor die er is, daar komt werkelijk geen ander merk in de buurt,

Dat waag ik héél erg te betwijfelen. 20 jaar geleden had ik je 100% gelijk gegeven maar nu is OS gewoon een heel middelmatige motor....
Dat is niet omdat OS zo slecht geworden is (is volgens mij wel iets achteruit gegaan, maar niet veel) maar omdat er gewoon een aantal merken een behoorlijke inhaalslag gemaakt hebben.
Onder andere de roestproblemen die ik nu wel, maar vroeger nooit had met OS (en toen stookte ik iedere brandstof die ik maar kon vinden), het feit dat al zeker tien jaar iedere OS die ik koop binnen een jaar nieuwe lagers nodig heeft (die ik dan vervang met lagers van de ijzerwinkel, die het vervolgens wél 10 jaar uithouden....) geven voor mij toch sterk de aanwijzing dat OS zijn standaard behoorlijk heeft laten zakken.

Ze behoren nog steeds wel tot de kwalitatief goede motoren hoor, maar "met afstand de beste" zijn ze al heel lang niet meer.

Groet, Bert
 
Hee bedankt Robke !

Ik heb de motor inmiddels nog 1 keer laten lopen en het viel me eigenlijk nog best mee.
Hoorde wel de lagers een beetje, Aijj.
Ik moest de sproeiernaald wel erg ver openen om hem een beetje rijk te laten lopen: 5 Slagen !

Het komt eigenlijk nu pas in me op dat dat waarschijnlijk vuil is........

Even over het oliepercentage,

In de handleiding van OS en alle andere 2- takt motoren die ik heb staat dat je minstens 20% olie moet gebruiken zodat de motor niet te schraal gaat lopen.
Het is zelfs zo dat de garantie vervalt zodra je minder dan 20 % gebruikt.

En ja, weer andere brandstof...
Ik ben van de C5 afgestapt omdat dat volle synthetische olie was en ik wel een beetje bescherming wil hebben.
Ik heb intussen al CoolPower gehoord en nu weer deze.
Bijna iedereen op mijn club vliegt Klotz en zelfs de grootste motorexperts op mijn club vliegen met Klotz en hebben nooit problemen.

Het geld groeit me ook niet op de rug als 13 jarige, en ik zal dan weer een andere locatie hebben waar ik het op zal moeten halen.

Die vorige 46 AX liep op de C5, dus ik denk nou, weetje ik heb al zo veel motoren gehad die kapot gingen of niet lekker liepen. Ik ben dus op Klotz overgestapt en behalve dan dat het heerlijk ruikt werkt het ook nog is perfect in mijn 2 takt en 4 takt motoren !

En ik gebruik trouwens ook geen startmotor, niet nodig dus neem ik ook geen risico's.

Ik zie roest op mijn lagers ja, de rest ziet er nog redelijk uit.

Aangezien mijn vorige AX ook wegroestte heb ik besloten het carter maar is open te maken.
Het gevoel dat ik kreeg lag erg dicht bij een rolberoerte....
 
Laatst bewerkt:
1 van de redenen waarom ik deze OS gekocht heb is omdat ik zo veel problemen had met de motoren steeds.
Eerst had ik een MDS, die motor had een carburateur met een zelfsluitende onderste naald, die tijdens de vlucht dicht ging met de nodige gevolgen.
Daarna nog iets anders Chinees wat ook niet echt werkte.

Ik dacht van nou maar is even goed investeren in een OS en dan... nouja, dit.

2 takt heeft voor mij zichzelf nu op zo'n ondegelijke manier bewezen dat ik het een beetje zat ben.

Ik ben ten alle tijden bereid er alles aan te doen om deze motor goed te behouden, maar ik zal niet snel meer een 2 takt kopen van welk merk dan ook.

Mijn eerste 4 takt, een Saito 91 in mijn The World Models Tucano kan ik niks anders noemen dan pure perfectie.

Echt hij start onwijs goed met de hand, heeft een geluid waar je (Ik dan), bij wegsmelt, is zuiniger en zo kan ik door blijven gaan.

Wat ik dan specifiek van het merk Saito heel fijn vind, is dat ze zo stil zijn met de standaard demper.
Ik hoor vaak meerdere OS'en die echt veel meer herrie maken.

Maarja beetje Offtopic, heel klein beetje maar.... :)
 
Nou ben je wel een bijdehante 13 jarige, maar je maakt in je hoofd een optelsom die telkens over de zelfde paden gaat...
Dat je daarbij dan dezelfde problemen tegen komt neem je op de koop toe...
Maar het is aan jou om een goed advies in de wind te slaan.

Bij mijn oma hing een heel oud Tilburgs tegeltje aan de muur...."Als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan"

Je mag zelf uitvogelen hoe dat betrekking heeft op dit probleem.
Suc6 met je motoren.
 
Laatst bewerkt:
@ Bertus.
Dat vermoeden had ik ook al, maar zoiets hardop zeggen is net als schelden in de kerk.
Zitten er onder de duizenden modelbouwers nu niet een paar metalurgen die even haarfijn uitzoeken waar de schoen knelt?
Ik neem aan dat met een paar stujes metaal en een metalurgische analyse haarfijn de samenstelling van het metaal onderzocht kan worden (in de koffiepauze :-) )
 
Laatst bewerkt:
Ook nog even mijn 2 centen inbrengen.

+1 voor Bert. De oude OS series waren geniaal. Ik heb het dan over de FP en de FX(i) series. Met de AX en LA serie vind ik ze persoonlijk de plank mis slaan. En ja, ik vlieg ook al een tijdje brandstof en heb ook al de nodige motoren gehad.

Al je het voor mij (wederom persoonlijk) hebt over motoren die maar gaan, gaan en blijven gaan staan Webra en Rossi toch bovenaan. Vooral de eerste. Heb nog een paar webras van voor ik geboren ben (ben biiiiijna 31) en die lopen nog als nieuw. Zoals ik al zei, OS is maar een merknaam, hetzelfde als Futaba (maar dan vloek ik in de kerk en krijg ik weer veel boze blikken over me heen).

Ik ga bij mijn volgende jerrycan Aerosave eens proberen Rob (heb net een nieuwe gehaald dus moet even wachten). Klinkt erg aanlokkelijk en dat op 15%, ik ben benieuwd. Altijd het proberen waard. Tot nu toe jaren met Titan SX olie gevlogen (icm met wonderolie), daar erg tevreden over. Maar een goede tip sla ik nooit in de wind en is zeker het proberen waard :).

Voor de rest van dit draadje, zoveel stuurlui, zoveel walletjes :)
 
Nou zoveel walletjes....
Dan sta ik liever op een frisse metaalkleurige kade dan op een oude roestige kade.

Die oersterke motoren zijn er ook van OS; de 45 FSR en de 60 en 61 FSR-ABC.

Maar serieus. Ik heb afgelopen seizoen meerdere gevallen gezien waarbij vertrouwen in Klotz uiteindelijk beloond werd met schade aan motor en lagers...Na een hele hop ellende, afslaan e.d.
Zoveel walletjes ok, maar soms is het de moeite waard om de eigenwijs factor even aan de kant te leggen en een testje te doen. Soms kom je dan tot een ontdekking die je van te voren niet vermoed had.
Zo lopen bij mij op de club nog steeds sceptici rond over Magnum motoren, terwijl het bewijs van goed gedrag door die motor overtuigend is gelevert.
Magnum een beetje in kwaliteit omhoog, OS een beetje naar beneden... het prijsverschil steek ik wel in mijn zak dan.
Ik weet er nog een: Wie niet horen wil moet voelen, in dit geval in de portemonnee.
 
Laatst bewerkt:
Hee Robke,

Waar moet je de olie waar je het eerder over had dan halen ?
En moet dit gemend worden door brandstof of is het kant en klaar ?
 
Vaak worden brandstoffen niet opgestuurd.
O.a. "Q te P" heeft het:
Quartel Modelbouw - GRAUPNER 5 liter Aero Save
Ik neem aan dat elke handelaar die Graupner in zijn assortiment heeft het voor je kan bestellen. Graupner voert een aantal soorten brandstoffen van Fuchs. Let op dat er verschillen zijn.
Indien je de olie koopt en zelf mengt zou ik eerst eens voor een litertje gaan, of iemand iemand zoeken die de componenten in de juiste verhouding kan mengen.
80% methanol
15% Aerosave
5% Nitro
Deze brandstof kun je in 2t en 4T motoren zonder problemen gebruiken.
Als het goed is ben je niet eens meer geld kwijt dan aan een ander merk, maar de roest is voorbij, dat is zeker.
Bovendien heb je iets meer vermogen uit de motor, genoeg om net merkbaar te zijn.
5% minder olie en 5% meer brandbare bestanddelen per slag....lijkt mij logisch.
Die 20% olie regel stamt nog uit de jaren....nou ja, heel lang geleden in elk geval, en is een goed beginpunt.
Met de juiste olie kan veel minder gesmeerd worden. Grotere motoren en stermotoren lopen zelfs niet eens goed als teveel olie gebruikt wordt. Seidels lopen op 6-7% olie om eens een voorbeeld te geven, niet een motor die je de soep in zou willen draaien.
Oh en dan de belangrijkste les, hij is ook te lezen op de site van Fuchs:
Draai niet voor het vliegen het laatste toertje uit de motor!!!
Je ziet het zo vaak; nog eens achterover, nog eens wat verder dicht, nog eens achterover nog eens verder dicht....aiaiai da's niet de methode. En ik zie het zo vaak....helaas.
Een motor moet een klein beetje optoeren als je hem achterover houdt, dat betekend dat bij normale loop er nog wat marge is aan de vette kant, en zo hoort het te zijn. Tijdens het vliegen raakt de tank leger en gaat de motor vanzelf schraler lopen. Dat is echt "BEGINNERSFOUT-NR-1" knoop dat nou maar in je oren van een ouwe rot.
Van die laatste 100 toeren extra zal het vlieggedrag echt niet afhangen, wel de levensduur van je motor.
Je schreef dat je nog geen goede 2 takt ervaring had opgedaan, en dat hangt toch vooral af van het feit dat je nog steeds de verkeerde dingen doet denk ik. Aan je 2 hagelnieuwe OS 46AX-en zou het niet moeten liggen.
Kan....maar zou niet moeten. Niet twee achter elkaar. Dat is te vreemd, vindt je ook niet?

Als er een klein nadeel zou moeten zijn aan de Aerosave dan is het misschien dat de oliefilm op het toestel wat taaier is dan je gewend bent, ook daar is een oplossing voor.
Meng een goedkope keukenontvetter (Aldi of Lidl) met 40% volume wasbenzine, je kist wordt brandschoon en super ontvet. (Wel even schudden voor gebruik want het mengt slecht)
Bovendien is het goedkoop.
 
Laatst bewerkt:
Nou zoveel walletjes....
Dan sta ik liever op een frisse metaalkleurige kade dan op een oude roestige kade.

Die oersterke motoren zijn er ook van OS; de 45 FSR en de 60 en 61 FSR-ABC.

Maar serieus. Ik heb afgelopen seizoen meerdere gevallen gezien waarbij vertrouwen in Klotz uiteindelijk beloond werd met schade aan motor en lagers...Na een hele hop ellende, afslaan e.d.
Zoveel walletjes ok, maar soms is het de moeite waard om de eigenwijs factor even aan de kant te leggen en een testje te doen. Soms kom je dan tot een ontdekking die je van te voren niet vermoed had.
Zo lopen bij mij op de club nog steeds sceptici rond over Magnum motoren, terwijl het bewijs van goed gedrag door die motor overtuigend is gelevert.
Magnum een beetje in kwaliteit omhoog, OS een beetje naar beneden... het prijsverschil steek ik wel in mijn zak dan.
Ik weet er nog een: Wie niet horen wil moet voelen, in dit geval in de portemonnee.

Precies, dan noem je ook motoren van OS die er toe doen, de oude garde, , dus niet de LA en de AX serie. De LA serie snap ik zoiezo niet. Is in feite de nieuwe FP serie (glijlager) maar dan met minder 'dampf'. Heb zelf ook nog een OS .46 VX-DF. Dat is ook een beest.

Zelfde schreef ik ook al over de magnum motoren. Heb zelf de .25 en de .52, hebben ook veel meer 'dampf' als andere van die grootte, goede motoren (al willen ze soms wel eens bij de voorste lager lekken). Zelfde geld voor MVVS, hebben ook meer kracht sommige van dezelfde grootte.

En wat jij hebt met Klotzieklotz heb ik met Tornado. Vind dat de grootste rotzooi ever. Bij ons op de club heb je niet heel veel brandstofvliegers, diegene die daarmee vliegen vliegen met Tornado. Zie vaak motoren die niet lekker willen lopen, moeilijk af te stellen zijn etc. Heb laatst voor de test een tankje van mijn mix gedraaid, ging een stuk beter. Wil ook niet alles zeggen, maar ik zou het nog niet opstoken al was het gratis.
 
Het "minimaal 18% wonderolie" verhaal van OS is niet meer dan een achterdeur om als het nodig is onder garantieclaims uit te kunnen: Ze beweren het namelijk zonder uitzondering over iedere motor in hun assortiment, van klein tot groot, 2takt tot 4takt.
Sowiso kun je een motor niet gericht ontwerpen op een bepaalde oliebehoefte; je kunt hooguit een prototype bouwen, en kijken bij welke ondergrens hij kapot gaat en bij welke bovengrens hij slecht gaat lopen.
Verder is de oliebehoefte van een kleine motor groter, van een grote motor lager, en een klepgestuurde viertakt heeft in principe minder olie nodig dan een schuifgestuurde 4 takt of een tweetakt.
Brandstofsoort maakt ook uit, benzinemotoren hebben duidelijk minder olie nodig dan methanol motoren.

Echter: er zijn legio bedrijven die gloeiplug-brandstoffen verkopen met minder dan 18% olie, en die doen dat ook niet om hun klanten "te naaien" om het maar lomp te zeggen.
Het is dan erg makkelijk voor een motorfabriek om te zeggen: je hebt je niet aan ons voorschrift gehouden, dus je krijgt geen garantie.

Ik heb al tien jaar een OS FS 91 Surpass II viertakt in een helicopter die al die tijd met maar 10% olie (volledig synthetisch) draait. Toch zou die motor volgens OS minstens 18% pure wonderolie moeten hebben, maar de kans is erg groot, dat hij dan eerstens oververhit door de toegenomen inwendige wrijving, en tweedens vanwege die wrijving ook nog eens duidelijk minder vermogen gaat leveren.

OS draait zich overigens niet onder die garantie claims uit hoor, zo klantvriendelijk zijn ze echt wel. Maar dat achterdeurtje hebben ze wel, puur voor gevallen waarin iemand in een week tijd 5 motoren sloopt of zo....

Wel even een misverstandje uit de weg ruimen: als er minder olie in de brandstof zit, word de vermogenstoename NIET veroorzaakt doordat er meer brandstof in de cylinder is per slag hoor: dat kan namelijk niet, want je kunt in de hoeveelheid lucht die per arbeidsslag naar binnen gaat, nu eenmaal maar een bepaalde hoeveelheid Methanol verbranden. De vermogenswinst word puur verkregen doordat er minder olie in de motor is, en die olie remt nu eenmaal alle onderdelen af, doordat olie net als alle vloeistoffen, inwendig ook wrijving heeft. Vario heeft bij metingen vastgesteld, dat iedere % olie in de brandstof boven de 10%, de temperatuur van de motor met 1.5 graad doet toenemen, kom je onder de 10% dan word de smering kritisch en kan het je een motor kosten. Je motor moet overigens wel zéér goed ingelopen zijn voordat je zo laag kunt gaan.
Het kan nog lager, Wil Snitjer heeft heel lang geleden met een 6.5 cc OS getest tot 5% olie, zonder dat dat zichtbare slijtage gaf. Maar dat was in een vliegtuig, niet in een heli.

ECHTER: ik wil wel waarschuwen, dat IEDERE motor een hekel heeft aan plotselinge grote veranderingen in het olieaandeel van de brandstof, en soms al alleen aan verandering van oliesoort. Onder omstandigheden kan overgaan van puur wonderolie naar puur synthetisch ook problemen geven vanwege de reinigende werking van synthetische olie, waardoor het speciale "vernis"laagje wat wonderolie zijn bijzondere eigenschappen geeft, weggewassen wordt
Dus NOOIT in een keer van 20% naar 15% gaan, zonder niet eerst minstens een paar liter met een zeer vette instelling op die nieuwe brandstof draaien voordat je weer gaat afstellen.

Groet, Bert
 
Meng een goedkope keukenontvetter (Aldi of Lidl) met 40% volume wasbenzine, je kist wordt brandschoon en super ontvet. (Wel even schudden voor gebruik want het mengt slecht)
Bovendien is het goedkoop.

Dat ga ik eens even proberen! Mooie tip! ;)
 
@ Brutus (en wie het wil lezen)
Klopt natuurlijk helemaal over die vermogenstoename, lucht blijft lucht, slag blijft slag.
Het is jammer dat deze kennis door slechts weinig mensen in de pratijk wordt gebracht.
Het zou fijn zijn als we in Nederland een betere informatiebron zouden hebben waar bepaalde kennis zonder twijfel beschikbaar zou moeten zijn. Op een forum ontstaat toch vaak een hoop "geroep" en wordt het voor de zoekende alleen maar moeilijker om een keuze te maken (uit de informatie)
Binnen ons bedrijf (een Amerikaanse firma) hebben wij een zoiets als een BKM, een Best Known Method. (de best bekende methode)
Die methode is aan updates onderhevig maar is, eenmaal vastgesteld, niet meer ter discussie. Daar mankeert het op een forum nog wel eens aan. Personen die een BKM beschikbaar stellen worden soms letterlijk afgeserveert of worden verdrongen in het "geroep".
Er is zoveel mooie kennis en ervaring beschikbaar die maar mondjesmaat helpt om alledaagse problemen te ondersteunen.
Voorbeeld: "hoe stel ik mijn motor af" daar komen tientallen draadjes per jaar over voorbij. Om het nog niet te hebben over mensen die denken het goed te doen en overlopen van allerlei problemen die daaruit voorvloeien.

Soms vraag ik mij wel eens af waarom dat is, die Nederlandse poldereigenwijsheid, dat idee van "waar lul je over man?" "weet jij het soms beter? Kan mij dat nou schelen?" Dat soort denktrends.
Ik denk dat je wel snapt wat ik bedoel. Soms is het om moedeloos van te worden, en denk je "dat ze die motor ook maar kapot draaien ook, hij is tenslotte niet van mij"
Tja, maar dat wil ik niet. Ik heb liever dat mensen open staan voor de wonderen van de techniek en zich (weer) leren verbazen over de mooie dingen die dat oplevert. Leren luisteren naar wat bijvoorbeeld een motor je probeert te vertellen tijdens de loop. Dat leer je niet op een zaterdag middag, dat heeft aandacht en training nodig.
En na 38 jaar op vliegvelden denk ik nog af en toe wel eens "hee, dat is raar, hoe zou dat komen?"
Luisteren naar een motor voorkomt crashes, onnodige slijtage, frustratie en geldverspilling. Met een motor probeer je vriendjes te worden, een goede verstandhouding te hebben.
Het zijn de props die zich altijd aartvijandig blijven opstellen, niet de motor :-)
Een paar woorden "Motoriaans" een beetje liefde en wat aandacht, hier en daar wat onderhoud en de meeste motoren worden Friends-For-Life.
Ook die OS 46 AX met roestproblemen.

Wat een gezever....
Zucht... ik wordt oud hahahaha
 
Laatst bewerkt:
Hmmm... de heren branden wel los met onderhoudende essay's!:D
Heerlijk lezen!

Doch? Wijze woorden Brutus!!! Sluit ik me bij aan.

Aldoende... wat is er mis met een simpel drupje olie na een middagje vliegen?
M'n draaibankje onderhoud ik netjes... met een likje olie her en der... m'n gereedschappen houd ik netjes... m'n oude kar... met multiple meer smeerpunten en complexiteit dan een OSje... anders zou die 40 jaar ook niet overleefd hebben...

Luc... als de lagers aan gort geroest zijn.. niet meer gebruiken. Nieuwe lagers er in. Per omgaande! De roest en metaalflinters brengen de motor binnen de kortste keren volledig om zeep.
Lagers wisselen is een leuk klusje om te doen. Kan je met trots zeggen... heb ik zelf weer gefixt met de handige handjes.
Kan de motor zeker nog 10 jaar mee... het is een prima performer.

Als Brutus in z'n algemeenheid aangeeft... alles valt of staat bij onderhoud...
 
Back
Top