Hans:
Idd zijn kleine speelgoed helikopters etc ook in feite luchtvaartuigen, maar dat zou te bizar zijn als daar tegen opgetreden wordt, ik heb daar nog nooit van gehoord. Waar de scheiding ligt... ik kan het niet zeggen. We hebben het in Nl ooit eens geprobeerd met 500gr, maar ook daar kun je tegenwoordig al hoogvermogen choppertjes voor krijgen.
Vwb het luchtruim gevaar vind ik dat autoriteiten soms alleen maar daar mee bezig zijn en zich blindstaren op het gevaar van een luchtbotsing, maar:
A/wij vliegen dagelijks met vele modelvliegers in de nabijheid of over wegen/spoorlijnen. In nabijheid van mensen en dieren. Doen we dat nu ook allemaal zo onveilig dat je dagelijks in de kranten leest van een aanvaring met een model? Wat is het verschil in gevaar van iemand die in een auto zit of vliegtuig? Waarom alle focus op mandragende luchtvaart? Er heeft in NL 30-35 jaar geleden ooit een luchtbotsing plaatsgevonden tussen een zweefkist en een model, wat de cockpit heeft doorboord en de leerling vlieger ernstige oogletsel heeft bezorgd. Het was het gevolg van samen op een luchtvaartterrein vliegen met onvoldoende afspraken en naleving ervan.
Zeer triest maar er zijn in 35 jaar honderden, zo niet duizenden vogelaanvaringen geweest, de schade beloopt in de tientallen miljoenen euro's en volgens mij zijn er ook F16's mee verongelukt.
B/ Is 99,9% van de modelbouwers nou werkelijk zo dom dat ze bij het naderen van een sport/zweefvliegtuig of helikopter daar doelbewust op aan gaan sturen? Doen we dat dan ook als er een auto nadert op een nabijgelegen weg?
C/ IN NL hebben we sinds kort de (KNVvL) verplichting om FPV of jetvliegen met een waarnemer er naast te doen, die moet het luchtruim mede in de gaten houden.
De hoogtes zijn 300m of 1000 voet, dat is buiten bereik van al het speelgoed. Maar ze mogen tot 500 voet ofwel 150m hoogte buiten de bebouwde kom en daar vliegen we op onze modelvliegvelden tot 300m (in NL), dus ja, we vliegen soms in luchtruim waar meer vliegers gebruik van maken. Maar als je wat hoort of ziet naderen, dan maak je je uit de voeten met je model of je landt direct. Niks aan de hand. De kans dat je enroute een modelvliegtuig raakt boven de weilanden acht ik als nihil. 100.000X meer kans op een vogel of andere mandragende kist.
Hugo,
Nee, gedoogbeleid gaat niet werken. Stel dat het verbod boven de wegen vliegen doorgaat, dan kan iedere man die hekel heeft aan de plaatselijke modelvliegclub een proces beginnen, dan kunnen we 95% van de velden wel sluiten. Het zijn de simpele zielen die achter een rijdende auto/brommer of trein najagen die de autoriteiten boos maken. En de commerciëlen die zonder vergunning optochten enzo van bovenaf opnemen. Erg mooi vaak overigens, daar gaat het niet om. Maar doorgaans is het allemaal spul uit de hobbysector, beslist geen profi materiaal. Ik zie nog niet zo snel een Licht Onbemand Luchtvaartuig boven een muziekfestival vliegen met tienduizenden mensen. Met een fikse camera er aan praat je al gauw over enkele kilo's.
Als voorbeeld: profi materiaal heeft een MTBF: Mean Time Between Failure. Dus bvb een servo mag 150 uur gebruikt worden van de fabrikant. Daarna moet hij vervangen worden, goed of niet. Dat doen modelbouwers in feite nooit, we gaan door tot het kapot is. Dat kan soms na enkele uren al zijn, soms kun je vele jaren met een servo uit, Dat komt omdat het fabricageproces onvoldoende gemonitord wordt. Dat kun je bij profi spul niet hebben, ze kijken allemaal naar bvb ISO normering van je onderdelen.