Ocean Wave Tugboat 1:50

"Hai dennis,

Ik ga je ook zien in Goes! Lijkt me leuk.
Wat ben je aan het doen met die boeg, je had toch mijn lijnenplan gebruikt voor de spanten?
Dan moet het helemaal goed komen.
Gr.
Pim"

Das Goes:D Pim, we zien elkaar daar!

Ik heb het totale lijnenplan gevolgd, zo secuur mogelijk gewerk. Echter zoals ik eerder omschreef lijkt de boeg te spits geworden waardoor blijkelijk de "sik" in het niets viel. Oorzaak is denk ik te wijten aan de afstand tussen de spanten in het voorschip. Het vervelende is alleen dat, toen....met alleen de spanten en de kielbalk op de werf,...helemaal de "sik" niet zichtbaar werd. Het lijkt wel alsof bij de ontwikkeling van het echte schip met deze er ook naderhand bij ontwikkeld is.
Het zal, naar mijn idee, met een verbeterde waterverplaatsing te maken hebben gehad??!

Groet Dennis
 
Laatst bewerkt:
Vandaag mijn 1e vakantiedag :banana:!

Dus in alle vroegte naar de werf en de laatste schuur handelingen gedaan. Tussen de roerkoningen en de steunen van de schroeftunnels heb ik nog een gietseltje aangebracht. Ook tape hecht niet aan epoxy, je kunt hier dus ook kleine malletjes van maken!
Later op de dag heb ik de hele romp voorzien van 3 lagen epoxy, waardoor oneffenheden, schuurkrassen en luchtputjes perfect werden opgevuld.

IMG_20160812_103040.jpg


IMG_20160812_120500.jpg

Nog een keertje met een waterproefje er over heen en daarna heb ik haar voorzien van rode menie verf. Voorlopig even een kleurtje voor het onderwaterschip welke later de echte kleur zal worden. Voor de aankomende tewaterlating in ieder geval even bedekt.

IMG_20160812_132245.jpg


IMG_20160812_200753.jpg


En zoals ik eerder vermoedde is nu de sik goed op de foto te zien. Nog een paar plaatjes van een trots en blije bouwer:D.

IMG_20160812_210504.jpg


IMG_20160812_210520.jpg


Vanavond ben ik de eerste onderdelen gaan assembleren. Motoren schroeven etc.
Voor 11euri een kinderbadje 2m x 1.3m gekocht. Dit weekend gaat ze de drijftest ondergaan en misschien kunnen dan ook de motoren worden gestart! Heb er zin in :D!

Groet Dennis
 
Goed geraden allemaal, het is de dame in het water!

Vandaag heb ik het pierenbadje opgezet de Ocean Wave te water gelaten! Toch altijd weer een spannend moment al zeg ik het zelf. Op het schip heb ik een waterpasje geplaatst en met accu,s het ballast aan boord gebracht en op de waterlijn uitgetrimd. Na haar een uurtje onder controle gehouden te hebben bleek er toch nog water in te komen. De eerste lekkage kwam voort uit een van de water aanzuigpunten die geplaatst zijn in de wierbakken. Het doorvoerpijpje was ietwat los komen te zitten door eerdere werkzaamheden aan de motorbracket. De tweede lekkage kwam voort uit de omgeving van de boegschroef. Beide plaatsen heb ik met wat gietwerk op weten te lossen.

Hieronder ligt de dame te wachten op meer ballast en de nodige electronica!

IMG_20160813_161133.jpg


Toen dat eenmaal was opgelost ben ik verder gaan afmonteren. Motoren aangesloten inclusief de boegschroef. Alle electronica even houtje touwtje gemonteerd en de eerste vaartest gemaakt.
Ongelofelijk hoeveel power het schip heeft!

Groet Dennis
 
Ik vind dat je dit mooi hebt opgelost. Natuurlijk kost het uren en zweet en zelfmotivatie maar dan heb je ook wat. Ziet er goed uit. Heb trouwens zelf ook zo een badje. Met knap weer moet de Sovereign eigenlijk ook haar drijftest en motorentest krijgen. e zien wel.
Wat je raadsel betreft, geen idee. Onderwaterfoto mogelijk?
 
Ik vind dat je dit mooi hebt opgelost. Natuurlijk kost het uren en zweet en zelfmotivatie maar dan heb je ook wat. Ziet er goed uit. Heb trouwens zelf ook zo een badje. Met knap weer moet de Sovereign eigenlijk ook haar drijftest en motorentest krijgen. e zien wel.
Wat je raadsel betreft, geen idee. Onderwaterfoto mogelijk?

Het was een foto gemaakt vanaf de buitenkant bad. Het achtersteven met tussen kiel en straalbuizen en flitslicht van de camera!
 
Genoeg accu's Dennis?

We waren vandaag in de buurt, hadden we even kunnen kijken ;)

Groeten
Arie, en Bas

Ja hoor Arie, ik heb nu 4 accu,s gebruikt, dus het valt mee.
Ik zal vandeweek de keukenweegschaal van moeders eens meenemen naar de werf en het totaalgewicht van het ballast eens wegen.

Groet Dennis
 
Hey Dennis , toch maar oppassen met die lekken . Je hebt ze langs de binnenzijde kunnen dichten door wat op te gieten maar dat wil wel zeggen dat er nog water in het hout kan dringen en na een tijdje gaat opzwellen . Beter langs de buitenzijde ook eens kijken hoe je het kan afdichten om in de toekomst problemen te vermijden .
Groetjes
Ronny
 
Hey Dennis , toch maar oppassen met die lekken . Je hebt ze langs de binnenzijde kunnen dichten door wat op te gieten maar dat wil wel zeggen dat er nog water in het hout kan dringen en na een tijdje gaat opzwellen . Beter langs de buitenzijde ook eens kijken hoe je het kan afdichten om in de toekomst problemen te vermijden .
Groetjes
Ronny

Dankjewel voor de tip Ronny!
Ik heb inmiddels wel een vermoeden van waar de lekkage vandaan komt. Onder in de skeg, zit een gaatje van stuur- naar bakboord. Deze heb ik met het schip onderste boven op de werf wel met epoxy behandeld, maar waarschijnlijk niet voldoende. Ik vermoed, dat door de capitulaire werking van het water, deze op de lekkende plaats de romp in komt.
Super, superstom natuurlijk dat ik dat niet heb behandeld, alvorens haar in het water te leggen. In dit geval loop ik weer eens tegen mijn eigen inpusive handelen aan :rolleyes::rolleyes::rolleyes:.
Maargoed, in de loop van de dag ga ik ff kijken op de werf en dit als eerste in orde maken.

Groet Dennis
 
Dennis, Gefeliciteerd met de tewaterlating. Jammer van de lekkage, maar dat kan gebeuren. Je denkt alle hoeken en gaten te hebben gehad en toch ontkomt er iets aan je aandacht. Geef het vocht wel de gelegenheid om uit het hout te verdampen. Anders krijg je vochtinsluitingen en verpiept het hout op termijn. Ook ik had met een epoxyromp een onverwachte lekkage. Vlak stuk aan de scheg gevijld voor het inlaten van de messing roerhak en daarbij door het dunne huidje gegaan. Later dat stuk met een alu staaf en loden kogeltjes als ballast afgegoten met epoxy. Gelukkig hebben we een werf bij de hand voor dat soort reparaties. Succes verder met de afbouw. Gr. Klaas.
 
Lastig om het juist te kunnen zien, maar bij het echte schip lijkt het of de overgang naar de "sik" ergens anders zit dan op het model.
De echte heeft in de "sik" ook de boegschroef, bij het model niet.
Het is nu zo dat je "sik" vanaf de steven naar het hart van de boegschroef gaat ipv naar een punt (ver) boven de boegschroef.

screenshot_20160810-211537-png.215844


img_20160812_210520-jpg.216115


Dat "lijnenplan" op die crowley foto lijkt ook maar een inschatting en laat eigenlijk die "sik" helemaal niet zien bij de eerste 4 spanten.

upload_2015-9-5_22-7-55-png.182798


Wat zegt het echte lijnen-, spantenplan?
 
@ Klaas:
Inderdaad blij dat we een eigen werf tot onze beschikking hebben. Ik heb zojuist het eerder genoemde gaatje gedicht met polyesterplamuur de skeg bewerkt. Dit is idd het euvel geweest. Door het binnengedrongen water is de 10mm multiplex skeg een een tikkie uitgezet waardoor ook een overlangs scheurtje is ontstaan. Ik heb de scheur even afgeplakt en er looptwater meer in de romp.
Mooi? Ja eigenlijk wel, immers nu kan ik aan het herstel- cq modificatiewerk beginnen. Ik heb mn idee ervoor al in het koppie zitten. Gaat wel goed komen.

@ Baggeraar:
Je hebt idd gelijk wat betreft de boegschroef versus de sik. Zoals ik eerder heb omschreven lijkt de boeg aan de voorzijde iets te spits waardoor de sikvorm totaal niet zichtbaar werd. Ook de boegschroef, een "krijgertje", heeft een iets te grote diameter tov de echte.
Wat betreft het spantenplan heeft Pim me geholpen er een te voorzien. Via Crowley heb ik geensinds informatie kunnen bemachtigen. Verder heb ik er te weinig kaas van gegeten om te kunnen zien of de sik nu wel of niet in de eerste 4 spanten aanwezig is.
Het maakt mij ook niet uit in dit geval. Alle hulp die me is geboden is nog steeds van harte welkom.
Met het resultaat ben ik superblij, zeker na alle uitzoek en voorwerk alvorens ik begonnen ben met de bouw.

Thanks voor jullie reactie,s
Groet Dennis
 
"Hai dennis,

Het lijkt wel alsof bij de ontwikkeling van het echte schip met deze er ook naderhand bij ontwikkeld is.
Het zal, naar mijn idee, met een verbeterde waterverplaatsing te maken hebben gehad??!

Groet Dennis

Op bouwfoto's is duidelijk te zien dat er aan de vorm niks veranderd is tijdens de bouw.
Dus zal aan je bouwwijze gelegen hebben, het lijkt wel alsof je door stroken te gebruiken een extra knik hebt geintroduceerd waar hij niet hoort. Wat ik altijd doe is heel veel horizontale spanten in de boeg. Vaak elke meter van het origineel. Maar zo leren we toch? Niemand die het straks ziet als je er niet over begint.

En over je lekkage, het is beter om in de toekomst helemaal geen hout te gebruiken voor een varende romp, dan heb j ook geen uitzettende delen mocht er een keer lekkage ontstaan. Daarnaast kun j de skeg ook prima van kunstof in de vorm vijlen. Sowieso is t ingieten van delen als de boegschroef huis zeker aan te bevelen!

Gr.
Pim
 
Laatst bewerkt:
Op bouwfoto's is duidelijk te zien dat er aan de vorm niks veranderd is tijdens de bouw.
Dus zal aan je bouwwijze gelegen hebben, het lijkt wel alsof je door stroken te gebruiken een ..........

En over je lekkage, het is beter om in de toekomst helemaal geen hout te gebruiken voor een varende romp, dan ............

Gr.
Pim

Ik bedoelde eigenlijk het ontwerp op de tekentafel en een eerste proefmodel in de waterbak tijdens de ontwikkeling van de romp.
Wellicht voor de hobbymodelbouw zou ik een volgende keer de boeg van het voorschip een stuk schuiner naar midscheeps laten lopen en daarna de sik eraan bouwen. Hieronder ff een voorbeeldromp zoals ik bedoel.

Screenshot_20160816-211714.jpg


Vergeet ook niet dat de diameter van de boegschroef relatief een flinke maat groter is tov het origineel. Ook dit maakt een vertekend beeld.
Tijdens de bouw van de 4 Ocean Class schepen, de Wave, Wind, Sky en Sun zijn id de sikken direct in de rompbouw meegenomen.

Screenshot_20160816-210325.jpg

Maar ook op deze afbeelding zijn de contouren bijna niet te zien door de staalgrijze delen.

Screenshot_20160816-210818.jpg


Kijk je achterop de werf alwaar "de volgende" ligt, zie je bij het vooraanzicht de contouren van de sik het beste van alke aanzichten..
Affijn, mijn doelstelling bij eerste paar fasen van de bouw was, een romp te krijgen die qua vorm hetzelfde moest worden. Het is ons aardig gelukt op een paar puntjes na. De kenners zien het, de geintresseerde valt het waarschijnlijk niet eens op. Een ding is zeker, wanneer ze in het water ligt, ziet niemand meer verschil:D:D!

Wat de lekkage v.s. houtbouw betreft heb met de Wave al wat oefenwerk en ervaringen opgedaan met polyester en epoxy. Ik denk dat een volgende romp een gietromp zal worden. Is een beetje glazen bol kijken natuurlijk, maar er zit zeker een uitdaging in. Eerst de Wave afbouwen!

Groet Dennis
 
Laatst bewerkt:
Even en weekje los geweest van de werf en lekker vakantie gevierd is het toch weer tijd om weer op de werf aan de slag te gaan. Aanstaande zaterdag staan we met de vereniging in Sluishaven, alwaar we wat vaardemo's geven voor het goede "KiKa"doel.
Dus....met de MMC887NSCP, de World Diamond en m'n ponton even een dagje varen. Maar ook de Wave gaat mee en ik wil haar graag een beetje vaarklaar hebben. Dat betekent dat de eerdere waterlekkage goed opgelost moet worden en de elektronica een beetje geordend in het schip moet komen.

Om met de lekkage te beginnen, Ronny meldde het al eerder: goed oplossen van buitenaf! Zo ben ik verder op zoek gegaan en blijkt via de try-plex lagen in de skeg gewoon holle ruimten zitten. Een goede les voor een volger: gebruik nooit deze houtsoort voor een kielbalk!

IMG_20160825_105002.jpg


IMG_20160825_105009.jpg


Ik heb het weten op te lossen door de holle stukken af te gieten met epoxy. De kielbalk heb ik ook gelijk verstevigd met een aluminium strip, ter voorkoming dat bij het aan de grond raken de epoxylaag beschadigd en het water zijn gang weer kan gaan.

IMG_20160825_105215.jpg


IMG_20160825_194704.jpg


Voorts de skeg weer afgesmeerd met plamuur en daarna weer een laagje epoxy toegepast. Het laatste als afwerking is de romp weer op kleur brengen. Dat gaat morgenochtend gebeuren. Later op de dag wanneer deze goed gedroogd is gaat mevrouw weer het bad in op de lektest voort te zetten.

Groet Dennis
 
Laatst bewerkt:
Hai Dennis,

Ja van elk model leer je weer een beetje toch? Het is wel het beste om het meteen goed aan te pakken inderdaad. Het doet even pijn om in je verse spuitlaag te keer te gaan maar het uiteindelijke resultaat gaat een stuk langer mee. Maak je nog foto's van het varen? Ikzelf sta het weekend in Biddinghuizen met de Zeus en Bruiser.:bier:

Gr.
PIm
 
Back
Top