Erik, vorige post schreef je alleen maar:
Meer niet.
En je hoeft mij niet uit te leggen hoe een ligger werkt en waar hij zijn sterkte uithaalt.
Ik heb genoeg vleugels gebouwd die sterker zijn dan alles wat je kan kopen.
Hier ga je de fout in:
Het gaat niet om de hoeveelheid materiaal aan de boven en onderkant, het gaat erom om de boven en onderbekleding op een bepaalde afstand van elkaar te houden.
Dus om de hoogte van het materiaal tussen boven en onderschaal, dat mag ook niet vervormen, vandaar dat je altijd een verticale nerf moet gebruiken.
Beter is nog om een verticale en horizontale nerf te gebruiken, triplex dus, of nog beter, triplex met UD-carbonweefsel ertussen.
De enige functie van de ligger is om de boven en onderschaal op een bepaalde afstand van elkaar te houden en afschuifkrachten op te vangen.
Zodra om de een of andere reden in de boven of onderschaal een knik optreed (de afstand kleiner wordt) zal de vleugel daar breken.
Daarom neem je geen horizontale nerf omdat die minder drukvast is dan een verticale nerf.
De druk op de boven en onderschaal kan je verdelen door (bij houtbouw) een strookje hardhout te lijmen en bij volgfk kisten door carbon rovings in de schaal te verlijmen.
Er zijn heel veel programma's en beschrijvingen hoe je een ligger op moet bouwen.
Lees die eerst eens voordat je dingen post, wat ik kan zien is dat je nog niet heel veel gebouwd hebt aan "high tech" kisten.
http://aerodesign.de/design/holmaufbau.htm
http://www.cb-roter-baron.de/downloads.html
http://www.rengels.de/misc/planes/wings.de.html
Maar dit alles is voor de Begin'Air niet van toepassing als electrozwever.
GJ