markjuhh
Forum veteraan
Voor wat betreft het zwaartepunt van een eco: het principe is dat de aandrijfkracht door het ruimtelijke massapunt gaat. Indien dit niet het geval is, is er een koppel aanwezig en gaat de boot bij meer vermogen steeds meer de neus optillen of vaster op het water drukken.
Nu is de as in een eco boot altijd ingebouwd onder een hoek met de romp onderkant. Hoe meer vermogen, hoe vlakker om de boot niet al te veel uit het water te tillen.
Dus als de hoek aangepast wordt met het vermogen verschuift ook het zwaartepunt.
Maar dit is ook geen strikt gegeven want het koppel waarover eerder sprake kunnen we soms ook gebruiken in ons voordeel. Bij heel kleverig water is het soms interessant om het zwaartepunt iets naar achter te leggen zodat de boot iets losser loopt en wat harder gaat en vooral minder stroom verbruikt.
Bij ruw water is het dan weer interessant om de neus wat naar beneden te drukken om voldoende kontakt met het water te houden en niet te veel te vliegen.
In praktijk past de wiesel heden ten dage in de eco start klasse, speed 600 met 2S en een 29 carbon prop. Deze boten varen tot 30-31 ronden in 6min op de naviga 3hoek.
De meesten hebben een ashoek van 12 tot 14 graden.
Ivo
Duidelijk! Thx!