Bestellingen combineren en gezamelijk inkopen?Anders ik wel heb nog een asp 65 viertakt. Daar moet een nieuwe krukas in. En je raad het al die heeft justengines uiteraard.
Is maar één keer verzenden/inklaren...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Nota: This feature may not be available in some browsers.
Bestellingen combineren en gezamelijk inkopen?Anders ik wel heb nog een asp 65 viertakt. Daar moet een nieuwe krukas in. En je raad het al die heeft justengines uiteraard.
Filmpje 1: loopt heel mooi constant, maar kan me niet aan de indruk onttrekken dat hij stationair wat op 1 poot loopt. Kan het niet goed plaatsen. Maar hij pakt echt superprachtig op! "Da ha'j goe gedoan, jochie!"Over filmpjes gesproken. Hier een van de saito.
Probeer eerst maar eens de beide voelers echt zo exact mogelijk op dezelfde plek te krijgen. Dat was bij mij het grootste euvel. Bij mij is het verschil bij lage toerentallen veel groter dan bij vermogen, en ik heb afgaand op je beschrijving, het gevoel dat jij bij toeval de sensors net zo hebt zitten dat dit bij jouw omdraait.In de log valt op dat er wel wat verschil zit tussen de cilinders: de linker cilinder wordt warmer, ongeveer 15-20 graden. Het verschil is vrij constant en bij afgekoelde motor is het verschil 1 graad. Zou dit te verbeteren zijn door het mengsel via de curve van het klepje aan te passen; armer, rijker?
Een snaprol levert een forse vertraging op plus een krachtige rotatie rondom het zwaartepunt, maar het toestel draait niet echt om zijn lengte as, er zit ook een heel flink stuk draaing om de top-as bij.Maar eens een voorzichtige snap rol proberen. En dat vond ie wat minder leuk, de motor, sloeg een paar slagen over om daarna weer goed op te pakken. Nog een paar snaps proberen; in de upline, horizontaal, met halfgas; even slaat een paar klappen over en pakt daarna weer goed op. Wel consequent. Zou dit ook met het mengsel te maken kunnen hebben? Onder het genot van de bekende frikandel nog even doorfilosoferen: kan ook aan de clunk liggen, maar dan zou ik verwachten dat de hik iets later optreed, de leiding zit tenslotte nog vol voordat het eventuele belletje bij de carburateur komt. Misschien het klepje, zou die moeite met de g krachten hebben? Het waren niet heel agressieve snaps. Of toch de afstelling/ mengsel. Iets armer proberen?
Dat loop ook absoluut meer dan uitstekend!Zie hier het filmpje dat zegt alles denk ik.
In bijna alle gevallen is dit inderdaad het euvel: de trekkracht van de prop bij stationair is kleiner dan het vacuum in het carter bij de opgaande zuigerslag, en dat trekt de krukas naar achteren. Dat veroorzaakt dat typisch holle geklapper.Is het "geklapper" wat je hoort bij een FP juist niet de axiale speling die je hoort? Dus het naar voor en achter bewegen van de krukas in het glijlager?
Vandaar ook, extra shimEen shim achter de propmeenemer (die hoort daar eigenlijk sowiso te zitten als je een electrische starter gebruikt) dempt dit enorm.
Nooit gedacht aan het vacuum in het carter, maar uiteraard.In bijna alle gevallen is dit inderdaad het euvel: de trekkracht van de prop bij stationair is kleiner dan het vacuum in het carter bij de opgaande zuigerslag, en dat trekt de krukas naar achteren. Dat veroorzaakt dat typisch holle geklapper.
Nooit gedacht aan het vacuum in het carter, maar uiteraard.
De hele FP serie waren erg fijne gebruiksvriendelijke dingen. Niet erg krachtig, maar precies goed voor de gemiddelde zondagsvlieger. Het hielp niet: ze stapten allemaal over op electro...![]()
Dat ligt inderdaad een behoorlijk stuk gecompliceerder. Kogellagers draaien lichter bij lage toerentallen, zwaarder bij hoge toerentallen. Glijlagers zijn NIET toepasbaar bij toerentallen die te laag zijn voor hydrodynamische smering (tenzij je vetsmering gebruikt, maar dat loopt pas echt zwaar).
Glijlagers draaien met een veel constantere wrijving. Als het hard moet gaan, zijn glijlagers heel vaak, maar niet altijd de aangewezen weg.
Glijlagers kunnen alleen bepaalde dingen minder goed, zoals een axiale kracht opvangen, en glijlagers zijn minder precies. Heel overdreven moet je je dat voorstellen als dat bij een glijlagermotor die krukas wat door dat lagergat heen kwispelt, en bij de kogelgelagerde motor blijft die krukas veel zuiverder in het spoor. De kogellager kan relatief vrij grote axiale krachten verwerken zonder speciale constructies, een glijlager, tsja... daar wordt dat toch echt wel een probleem.
Zoek voor de grap maar eens op hoe een Mitchell Stuwblok werkt.
Om je een idee te geven: Een model jet-turbine is qua afmetingen, toerentallen, luchtvolumes, drukken en temperaturen en dergelijke best wel enigszins te vergelijken met een turbolader zoals je die ook in auto's vind. Sommige compressorwielen komen min of meer rechtsstreeks uit de autotechniek. MAAR... de "kleine" verschillen die er zijn, zoals inwendige verbranding en het feit dat er een stuwkracht geleverd moet worden (die bij een axiale turbine dus altijd op de as inwerkt, hoe dan ook), maakt dat de jet per se kogellagers nodig heeft, en de auto-turbo met glijlagers toe kan. Die glijlagers gaan makkelijk 500 tot 1000 uur mee, die kogellagers houden het mischien 25 tot 50 uur vol.
Natuurlijk worden kogellagers in de jet al afgedwongen door het ontbreken van een oliesump, maar zelfs als een sump mogelijk zou zijn, glijlagers kunnen de axiale kracht niet aan.
Ik stel dat wat kort door de bocht, er zijn nog meer factoren die mespelen dan alleen dat, maar laat ik het zo stellen: Kogellagers vind je daar, waar de constructie precisie behoeft, wrijving heeft er niet zo veel mee te maken, want glijlagers lopen lichter.
De hele FP serie waren erg fijne gebruiksvriendelijke dingen. Niet erg krachtig, maar precies goed voor de gemiddelde zondagsvlieger. Het hielp niet: ze stapten allemaal over op electro...![]()
bij stationair loopt dat vacuum al rap op richting de 50%. Met zeg, een 10 mm as heb je dan een kleine 4N aan achterwaarts gerichte kracht op de as, terwijl de trekkracht bij stationair in de orde van grootte van 0,5N bedraagt voor een gemiddelde motor met ongeveer die asdiameter.
In de neergaande slag verandert dat vacuum al snel in een overdruk van 5 a 10% dus ongeveer 0,5~1N voorwaarts, wat bij de trekkracht van de prop optelt,
Dus ja, dat klappert wel...
Dat valt niet in enkele getallen vast te leggen, want dat hangt ook van de afmetingen af, natuurlijk. Want er zijn ook grenzen aan de omtreksnelheid van een as in een oliefilm, hoe hoog die grenzen liggen weet ik ook niet precies. Ik heb omtreksnelheden van rond de 80 m/s gezien in turbo's, waarvan ik weet dat de kritische grens bij de sterkte van de compressor en turbinewielen zat, niet bij de omtreksnelheid van de as. Voor de gemiddelde glijgelagerde modelmotor moet je aan omtreksnelheden denken van ergens tussen de 5 en 10 m/s.Weet je bij benadering over welke toerentallen het dan gaat?
Tsja... dat vind ik altijd van die beladen dingen, want het gedrag bij lage snelheden zegt gewoon niet zo veel, en schiet een kogellager vol met vet en het draait ook niet meer bijster soepel.Ik heb namelijk nog steeds het gevoel dat in het geval van de 25 FP en FSR de FSR duidelijk soepeler loopt.
Dat merk je al als je de propeller door de compressie slaat. Dan gaat de FSR nog een flink aantal malen heen en weer slaan tegen de compressie maar de FP staat relatief snel stil.
Dat zou heel goed kunnen, want dat "in het spoor blijven" is inderdaad een van de redenen dat het losse lagerhuis verlaten is door de meeste constructeurs, en die verliezen zitten dan in bijvoorbeeld het feit dat de hartlijn van de cylinder niet meer parallel is met het vlak waarin de krukpen draait. O.a. Rossi claimde dit als de reden waarom zij zandgegoten carters gebruikten, waarvan zij beweerden dat die beter hun vorm behielden dan (bijna letterelijk hun woorden vroeger op hun site) "het inferiere en veel goedkopere spuitgiet proces van OS". Ze noemden nog net de naam niet maar het was vrij duidelijk wie of wat ze bedoeldenAls het dan niet met de wrijving te maken heeft, heeft dat dan misschien te maken met het feit dat de krukas minder nauwkeurig draait zoals je aangeeft? Dat daar energie verloren gaat.
Ik heb een keer gelezen dat er verschil in vermogen zou zitten in een motor met een gedeeld carter (deel waar de krukas in zit) zoals de 40 FSR en en carter uit een geheel zoals de SF ven de latere series.
Dat de krukas beter in het spoor zou blijven uit je verhaal deed mij daar aan denken. Nooit zeker geweten of dit zo is en zo ja, waarom dan exact.
Je kunt nu eenmaal geen glijlagers maken ZONDER axiale speling. Dat is gewoon technisch niet mogelijk, want er moet een as door een gat gestoken worden, dus er MOET verplaatsing mogelijk zijn. Daarna sluit je de as op met bijvoorbeeld de propmeenemer, en dat kan nu eenmaal niet spelingsvrijAlleen verbaast het mij dan waarom deze motoren dan af fabriek al zoveel axiale speling hebben. Of zou het alleen een financiële reden hebben.....
Dat is wel mijn eerste gedachte. Mijn kleine FP10 heeft in elk geval alleen maar Schnuerle poorten (die twee aan de zijkant) zonder de booster poort (die ene in het midden recht tegenover de uitlaat).Is het mindere vermogen van de FP's niet een gevolg van simpelere spoeling?