Ik kan alleen zeggen dat met veel moeite een Zenoah 62 op 65Db kwam, op 7 meter gemeten. Uitgaande van goede kwaliteit dempers zoals Krumscheid en geen Chinese blikken doosjes, aanzuigen van romplucht met een inlaat trechter plus filter er voor (je hebt geen idee hoeveel de aanzuigkant van de motor herrie levert), rammelende delen van het model gedempt (idd schuim tussen vleugel en romp). Optioneel de motorkap van binnen bekleden met geluiddempend materiaal (moet ik zelf nog uittesten). Een ribbenvleugel gaat als trommel werken.
Dan blijft er één grote boosdoener over en dat is de prop. Wil je maximaal power dan kom je op 7,5-8000 RPM of zelfs meer, en dan ga je je Db limiet in geen 100 jaar bereiken.
Dus afhankelijk van je toepassing zoek je een prop die de motor nét niet af wurgt zodat de toeren rond de 6000 blijven. Hier en daar wat props proberen te lenen om te testen bespaart je miskopen.
Vergeet 2-blads props en kijk alleen naar 3-blads. Die lopen ook rustiger.
Je moet het zo zien: Stel: een model wat met een optimaal ingestelde motor je model vlot door alle gewenste manoeuvres brengt komt op 50cc uit. Maar maakt een schreeuwende herrie. Dus ga je geld, gewicht en moeite investeren door een zwaardere en duurdere motor van 70-80cc zodanig aan te passen zodat je vrijwel hetzelfde vermogen krijgt.
Ja, geluidsvermindering kost serieus geld.