Bouwverslag Fokker F.XX schaal 1:12

Er waren helaas niet veel goede vliegdagen dit voorjaar. Eindelijk kon vanmorgen de FXX de lucht in. Dat vond ik behoorlijk spannend. Met Rob coachend naast me (en ook nog fotograferend!) ging de FXX de lucht in. Goede start, onderstel en flaps in en hij vloog netjes. Overtrek gedaan en tenslotte met 15gr flaps geland.
De accu bleek maar nog maar net 40% vol te zijn, best snel.
Samengevat; hij vloog goed, voldoende vermogen en ik hoefde weinig te trimmen, zag er prachtig uit, zie de foto's van Rob.
Bij de tweede vlucht ging 1 wiel niet helemaal in (gelijk weer neergelaten) en dat leidde mij wel wat af.

IMG_9324.JPG


IMG_9329.JPG


uitsnede IMG_9334.JPG


uitsnede IMG_9335.JPG


uitsnede IMG_9337.JPG



uitsnede IMG_9339.JPG


IMG_9345.JPG


IMG_9351.JPG




De nadering was slechter voorbereid, ik vergat de flaps uit te doen en niet netjes geland, resulterend in een neus standje. Gelukkig weinig schade, maar niet verstandig om te vliegen. Helaas was het beeldmateriaal van deze vliegdag beperkt.
Ik denk het onderstel probleem op te lossen door een iets grotere lipo daarvoor te gebruiken en dan wil ik in alle rust meer uren met hem te maken. Daarna meer foto's en video.
Gelukkig wel een voldaan gevoel!

Vincent
 
Wat een fantastisch resultaat Vincent! :banana:
Het is een sublieme kist geworden, hele mooie details ook en het landingsgestel is helemaal uit de kunst :worship:
Rob had met zijn FXX de lat al heel hoog gelegd maar jij hebt er nog een schepje bovenop weten te doen, chapeau :beer:

Ik wens je hele mooie vluchten toe en geniet van de mooie lijnen van de in mijn ogen de mooiste Fokker:banana:

Groeten Ralf
 
.
Gefeliciteerd met de geslaagde maiden flight!
Mooie foto`s van een prachtige Fokker! :thumbsup:

Groeten, Ramses
.
 
Dankjewel Ramses, ik ben er ondertussen achter waarom het onderstel niet helemaal introk, toch iets niet goed gecontroleerd. Kom ik later wel op terug.

Vincent
 
Om het probleem met de retracts op te lossen heb ik de lipo door een grotere vervangen. Daarna, al een paar dagen geleden, heb ik opnieuw met de F.XX gevlogen, Rob filmde met zijn telefoon en coachte mij.

Het vliegen ging prima, hij is wel erg gevoelig op het hoogteroer. De ingestelde mixer flaps/ elevator was dan ook veel te effectief. De landingen echter gingen echt prima, ik begin vertrouwen in de kist te krijgen. De retracts deden nog niet wat ze moesten doen, dus het bleef bij twee prima vluchten. Om een idee van het vliegen te geven maakte ik een provisorisch filmpje van de twee vliegdagen. Als alles straks goed werkt, dan moeten we een betere film proberen te maken.

Over de problemen met de retracts; de wielen konden te veel over de assen heen en weer schuiven en liepen daardoor tegen de wielkasten. Met andere busjes lijkt dat nu goed, ofschoon er in 1 band een behoorlijke slinger zit . De stoot/trekstang tussen de servo hevel en onderstelpoot had ik een knikje ingemaakt om hem ietsje in te korten (ik ben weleens lui…). Op zo’n knikje was hij (misschien met handmatig uitklappen?) dubbelgevouwen en die heb ik door dikkere stang vervangen. Dat lijkt goed te werken. Op naar volgende vluchten, nu met meer vertrouwen!

Hier het linkje

https://youtu.be/w7ohLZRHaDo

Vincent
 
Tja goed en slecht nieuws. Eerst het goede. Afgelopen vrijdag met nogal veel wind gevlogen. De wind was constant en het veld is behoorlijk vlak. Ik dacht, mooi kan ik beginnen met wat taxi proeven Met nog niet zoveel grondsnelheid kwam de F.XX al los en ik besloot de lucht in te gaan. Dat was even sturen, maar dat ging goed. de F.XX is behoorlijk gevoelig op hoogte en rolroeren. Onderstel werkt prima, kortom de vlucht ging prima, ook de landing was prima. Na de koffie en opladen nog een keer de lucht in, de start was nu veel netter en hij vloog prima. Even terzijde, ik heb de neiging om rustig te vliegen, en dat was mede de oorzaak van het volgende; downwind met onderstel en flaps op 15 graad vertraagde ik teveel en met inzetten van de bocht rolde ik de F.XX ook teveel in, resulterend in overtrek, en tolvlucht op 20meter hoogte, waar ik niet meer uit kon komen, recht de grond in, dat deed zeer! Echt zonde! :hammer::hammer:Hier het filmpje, waarop goed het afnemen van het geruis vlak voor de overtrek te horen is.
Naast mijn ego ook de neus van de hoofdromp behoorlijk stuk, schade aan 1 vleugel, carbon vleugelverbinders en gondelophanging.

IMG_3951.JPG


Ik ben al begonnen met de reparatie, dat gaat wel even duren en ik denk dat ik een luchtsnelheidsmeter ga inbouwen, de vleugel moet nu toch open..... Maar hij vliegt prima en alles werkte!

Vincent
 
O, nee :eek::(. Wat jammer, maar goed om te horen dat hij weer gerepareerd gaat worden. Het is een zeer mooie en bijzondere kist die het verdient om nog vele vluchten te mogen maken. Een goed idee van die luchtsnelheidsmeter! Veel succes met de herstelwerkzaamheden!
 
Dankje Kjel en Madray, ja, het is echt jammer.
Ik doe mijn best de reparatie niet te lang te laten duren. Maar wel een stomme fout. Wat mij opviel met het vliegen van de F.XX dat hij erg gevoelig op rol en hoogteroer is, dat vloog best nerveus, ook de elevator/flap mix lijkt omgekeerd nodig. Ook de luchtweerstand en cg verschuiving door de retracts doet het nodige. Ik weet nu dat hij goed vliegt en voldoende vermogen heeft, dus als weer hij klaar is moet ik er uren mee gaan maken!

Groet,
Vincent
 
Jazeker, het staat erop, ik weet nu alleen niet meer zeker of de schakelaar in de goede stand stond.....
Met eerste vluchten vind ik dat ook lastig wat te kiezen.
Wat ik bedoelde dat hij heel gevoelig vliegt, dat had ik niet verwacht met de betrekkelijk kleine stuurvlakken. Mijn Eco Boomster S heeft groter stuurvlakken, maar reageert veel gemoedelijker.
 
Zonde om te horen wel heel knap dat je je fout eerlijk erkend.
Maar als hij zo gevoelig is, was het zwaartepunt dan misschien ook niet iets te achterlijk?
Als dat zo is zou dat ook de overtrek kunnen verklaren (althans een beetje)
 
Back
Top