Torsie-resistentie wordt bepaald door het omsloten oppervlak van de doorsnede van het op torsie belaste deel. Meestal een buis, maar bij ons een vleugel. Ik meen dat er een lineair verband is: 2x zoveel doorsnee (en de rest onveranderd) = 2x zo torsiestijf.
Uiteraard speelt de rest van de construktie ook een rol, maar die is zeer ondergeschikt. Neem maar eens een onbespannen ribbenvleugeltje van een 2m zwevertje. Voel (of meet) de verdraaiing bij torsiebelasting, en herhaal dat nog eens nadat er oracover op zit. Een factor 10 schat ik.
Uiteraard, dat middestuk is sterk. Alle verbindingskrachten komen er samen. Er lopen 2 vleugelpennen doorheen. Dus, ja, het is alleen al door die construktie veel torsiestijver dan zo'n onbespannen vleugeltje.
Maar toch, de huid voegt heel erg veel toe aan de torsiestijfheid.
Enne ... in het middendeel treden ook aanzienlijk grotere torsiekrachten op dan nabij de tippen.
Gr. Dirk.