Mijn eerste balsa vliegtuig

  • Topicstarter Topicstarter Jerommeke
  • Startdatum Startdatum
J

Jerommeke

Guest
Hallo Forum lezers,

Mijn naam is Jeroen in ik ben sinds kort lid van dit forum.
Ik ben een aspirant modelbouwer, met andere woorden ik heb weinig tot geen modelbouw ervaring.
Ik ben wel altijd redelijk handig geweest en ik wilde eigenlijk altijd al eens zoiets proberen.
Een collega van mij, een ervaren modelbouwer, verwees mij naar deze website en jullie hebben mij geinspireerd met jullie schitterende bouwverslagen en voorbeelden om het gewoon maar eens te proberen.
Het leek mij wel verstandig om een kit te kopen met een handleiding voor ik modellen "from scrach" ging maken.

Dus hier is mijn kit "Charter nr.3183 van robbe.
- Vleugelspan 1470mm
- Lengte 1160mm
- Inhoud 41.4 dm2
- Vlieggewicht ca.1800g
- vliegbelasting 43.5g/dm2

zo moet hij er ongeveer uit komen te zien

img_1934.jpg


Ik ben inmiddels 3 avondjes aan het knutselen

- Avond 1

Eerst goed lezen en voorberijdingen treffen

img_1935.jpg


En dan maar beginnen.
Te beginnen met het uitleggen.

img_1936.jpg


Plakken van de eerste onderdelen

img_1938.jpg


Alles past vrij goed (laser uitgesneden onderdelen) heel af en toe met de vijl of schuurpapier onderdelen passend maken.

img_1941.jpg


Dit is de de motor en de propellor. (moest ik appart kopen natuurlijk)

img_1943.jpg


-Avond 2

Begint al op een vleugel te lijken, toch....?

img_1952.jpg


Gewoon nog een keer hetzelfde maar dan in spiegelbeeld.
Ging beduidend sneller.

img_1954.jpg


De vleugels al wat bekleden met balsa.

img_1956.jpg


img_1957.jpg


img_1959.jpg


Hier komen de rolroeren

img_1960.jpg


- Avondje 3

Ik moest eerst naar de winkel voor servodraad om onder het balsa te plaatsen voor de servo's van de rolroeren.
De bovenkant van de vleugel op de juiste plaatsen indekken met balsa.
Ook het montage plaatje voor de rolroerservo's op zijn plaats geplakt, dit zijn de vorderingen tot nu toe.

img_1962.jpg


Wat een zooitje hé gewoon op de eettafel in de huiskamer wat zal mijn vrouw blij met mij zijn. :evil: :D ;)

img_1963.jpg


img_1964.jpg


En hier de laatste foto.

img_1966.jpg


Met al dat kleine spul zijn de vorderingen wel een beetje minder zichtbaar.
Maar ik denk dat ik op de goede weg ben.
De volgende fase is het afwerken van de vleugels o.a. plamuren, schuuren, de aileron pasmaken en monteren en dan de uiteinden van de vleugels erop zetten.

Tips zijn altijd welkom.
Metname wil ik mijn colega bedanken voor de verwijzing naar deze site ook RCEFlyer bedankt, hij heeft heel wat handige tips in zijn draadjes (ik was zeer onder de indruk van zijn balsa vliegtuig 1500mm wingspan), maar ook de andere bouwers bedankt voor jullie tips ik hoop nog veel van jullie te horen. ;)

greetz Jeroen
 
goed bezig

@Jeroen.

Je bent goed bezig en ik begrijp uit je posting dat je je hebt laten voorlichten door een ervaren bouwer/vlieger.
Op deze manier zal je heel snel en goed resutaat behalen :wink:
Gelijk electro aandrijving is in deze tijden een verstandige keuze, betrouwbaar, sterk genoeg en je spulletjes blijven mooi schoon.
Komt wel goed met jou.

Ger.
 
Hoi Jeroen,

leuk om te lezen dat mijn draadjes je hebben geinspireerd :)

Goed dat je een trainer hebt gekozen, je gaat toch wel bij een club lessen he ? Anders denk ik dat je mooie bouwwerkzaamheden snel zullen eindigen in een hoopje zielig balsa :oops: dat zal je bedoeling niet zijn.

Even voor jou beeldvorming, ik ben ook nog een redelijke beginner hoor :rolleyes: Ik ben ruim een jaar geleden begonnen aan deze hobby, door omstandigheden heb ik niet eerder kunnen starten met het nemen van les.

Ik ben destijds wel gelijk met bouwen begonnen, eberzijds omdat ik (net als jij) wel redelijke handig ben, anderszijds om ervaring op te doen. De Cessna Birddog die ik aan het bouwen ben is toch een project wat wel een jaar mag duren, dus tegen die tijd zal ik hopenlijk wel aardig kunnen vliegen.

Op dit moment les ik dus met m'n brandstoftrainer, daarnaast vlieg (en crash ;)) ik wel eens in het wild met zelfgebouwde depron (schuimachtig materiaal) toestelletjes.

Van harte welkom in deze mooie hobby en wil je nog veel plezier wensen met de bouw en het vliegen :)

Grtz,
Menno
 
@ Ger,
Bedankt voor je vertrouwen.

@ Menno,
Ja ik ben vanplan om lessen te nemen bij de locale club hier in Gorinchem.
En ik zat te denken om dit te doen met een tigermoth uit het forum.
Lijkt me erg makkelijk om te maken.
Ik moet hem dan wel aanpassen voor ailerons want daar wil ik gelijk mee starten.
Ik heb begrepen dat het erg lastig is om mee te vliegen maar dat je wel het beste gelijk met ailerons kunt gaan trainen.


Zodra ik weer wat verder ben ga zal ik weer wat foto's plaatsen.


greetz Jeroen
 
Hallo Jeroen,

Leuk te zien dat er meer een electro Charter bouwen. Die van mij is zo goed als klaar, nog even een vleugel afwerken, laatste controle thuis en dan ermee naar de club en hopelijk kan hij dan ingevlogen worden.

In dit model gebruik ik ook de rolroeren dan ben ik in 1 keer klaar. Op de simulator ben ik al veel bezig geweest en de praktijklessen ga ik met de Charter doen.

Als je met de romp begint is het handig om alvast te bedenken hoe je de accu gaat plaatsen. Bij mij moet de vleugel eraf voor ik de accu los kan halen. Daar ben ik nog niet helemaal tevreden over maar een andere goede oplossing heb ik nog niet. Misschien een klepje onderin de romp of 1 in de neus?

succes met het bouwen, ik ga je vorderingen zeker volgen.
 
Hier een update van mijn vorderingen vandaag.
Vandaag niet veel tijd gehad slechts een dik uurtje.
Vanavond naar Appelpop geweest in Tiel.
Within temptation, Kane en een paar minder bekende bands gezien, wat een goeie muziek alleen mijn oren suizen nog.

Ik heb de wing tips er op gezet en de ailerons op maat gemaakt.
De vleugels geschuurt en wingtips mooi afgerond.

Hier de foto's.

img_1967.jpg


img_1970.jpg


img_1971.jpg


img_1972.jpg


img_1975.jpg


img_1976.jpg


En nu naar bed.

Greetz Jeroen
 
@ Menno,
Ja ik ben vanplan om lessen te nemen bij de locale club hier in Gorinchem.
En ik zat te denken om dit te doen met een tigermoth uit het forum.
Lijkt me erg makkelijk om te maken.

Lessen moet je gelijk met de charter doen .
Charter is een " einsteigermodell " waar je goed mee kunt beginnen . ;)

En niet met een depronmodelletje .

Mvg Johan
 
Hee Jeroen,

jij bent echt goed bezig :thumbsup: en welkom in deze verslavende hobby :-)

Wat Johan zegt ben ik het mee eens, die Tiger Moth zal waarschijnlijk zelfs minder lekker vliegen dan je Charter.

Gewoon je Charter vliegklaar maken en daarmee gaan lessen.


Heb je al een zender etc?
Zo nee, kijk dan eens even wat je instructeur(s) op de club gebruiken dan is het misschien een idee om van hetzelfde merk te kopen zodat je met een kabel kan lessen.

Dat is toch wel de beste lesmethode.
 
Wat Johan zegt ben ik het mee eens, die Tiger Moth zal waarschijnlijk zelfs minder lekker vliegen dan je Charter.

Gewoon je Charter vliegklaar maken en daarmee gaan lessen.

Heb je al een zender etc?
Zo nee, kijk dan eens even wat je instructeur(s) op de club gebruiken dan is het misschien een idee om van hetzelfde merk te kopen zodat je met een kabel kan lessen.

Dat is toch wel de beste lesmethode.

Hallo Berto,
Het lijkt me zo zonde als ik hem de grond in vlieg.
Dat is de reden waarom ik met een simpel depron vliegtuigje wilde beginnen, maar als jullie zeggen dat je gelijk met deze moet beginnen zal ik dat doen.
Ik heb nog geen zender dus ik kan nog informeren bij de club wat zij gebruiken.

Hoe moet ik dat zien met een kabel lessen?

greetz Jeroen
 
Hallo Jeroen,

Die van mij is zo goed als klaar, nog even een vleugel afwerken, laatste controle thuis en dan ermee naar de club en hopelijk kan hij dan ingevlogen worden.

In dit model gebruik ik ook de rolroeren dan ben ik in 1 keer klaar. Op de simulator ben ik al veel bezig geweest en de praktijklessen ga ik met de Charter doen.

Hey ErikF,
kun je een fototje posten?
ik erg benieuwd hoe die van jouw eruit ziet.

Greetz Jeroen
 
Hoe moet ik dat zien met een kabel lessen?

Met een kabel lessen moet je eigenlijk letterlijk zien.

In normale omstandigheden zonder trainerkabel geeft de instructeur je zender over aan jou. Als de instructeur ziet dat er iets mis aan het gaan is dan neemt hij de zender weer van je over. Hier gaat soms kostbare tijd verloren tussen het overgeven van de zender.

Met een trainerkabel heb je twee zenders vandoen. Die van jou en die van de instructeur. Beide zenders zijn met elkaar verbonden door middel van een kabel volgens het master en slave principe. De instructeur geeft het toestel aan jou over door eenvoudig een schakelaar te bedienen op zijn zender. Ziet hij dat er iets fout gaat dan neemt hij het toestel weer over door andermaal de schakelaar te bedienen. Zo gaat er veel minder tijd verloren en kan hij met een eenvoudige druk op de knop (bij manier van spreken ) het toestel terug over nemen.

Voorwaarde is wel dat je een zender hebt die uitgerust is met dergelijk systeem vandaar ook dat Berto doelde op het feit om eerst eens naar een club te gaan kijken nopens welke zenders zij gebruiken.

Stevo
 
Bedankt Stevo het is mij helemaal duidelijk.
Eigenlijk is het het zelfde principe als bij autorijlessen een soort van dubbele besturing.

Ik zal wel eens bij de locale club informeren.
Zal waarschijnlijk wel iets duurder zijn als een standaard zender.

Greetz Jeroen
 
Het ziet er dan zo uit:
aandekabel.jpg

Dit is de vader van Onno en hier vliegt hij voor het eerst (kijk maar naar de hand in mijn zij ;-) ), met de kabel ertussen is het voor zowel de leerling als de leraar veel relaxter.

Op deze manier hebben wij al heel wat les gegeven en zeker met nieuwe leerlingen pas ik ervoor om les te geven dmv overpakken.
Hiervoor beschikken wij dan ook over een eigen leerling zender dat mocht de nieuwe modelvlieger geen zender hebben die op die van osn past dan gebruiken wij gewoon onze zenders.


Informeer eens op je club en nee hoor het is zeker niet duurder, het kan zijn dat je een kabeltje moet kopen maar tegenwoordifg is elke moderne zender wel uit te rusten (of zelfs uitgerust) met een leerling/leraar aansluiting.

Informeer gewoon en als het kan dan maakt dat je lessen een stuk eenvoudiger.
 
Bedankt Stevo het is mij helemaal duidelijk.
Eigenlijk is het het zelfde principe als bij autorijlessen een soort van dubbele besturing.

Het is min of meer zoiets alleen kun je maar één van de twee zenders tergelijkertijd gebruiken.

De traineroptie is heden tendage al tamelijk goed ingeburgerd en met ziet deze optie ook al opduiken in de minder exotische zenders. Zo heeft mijn Hitec Eclipse 7 ook deze functie terwijl die zender echt wel low budget te noemen is als ik andere prijzen van zenders bekijk.

Ik zou deze functie zeker overwegen bij het nemen van lessen.

Stevo
 
Er zijn ook systemen waarbij de leerling niet alle functies voor zijn kiezen krijgt en de leraar nog wat stuurfuncties voor zijn rekening neemt. Zo is het mogelijk om eerst de staartrotor onder de knie te krijgen, vervolgens komt de nick-functie erbij, vervolgens rol, dan pitch.
Verder zijn er systemen waarbij de leraar mee kan sturen. Of dat didactisch verstandig is?
Combinaties van bovenstaande komen ook voor.

Geëlektrocuteerde Charters, begin in ieder geval met borstelloze motor, borstelmotoren raken inmiddels achterhaald:
Charter naar Electro ombouwen. - Modelbouwforum.nl
Elektro Charter?? - Modelbouwforum.nl
Plettenberg HP220/30/A3 5:1 geschikt voor charter?? - Modelbouwforum.nl
 
Laatst bewerkt:
Geëlektrocuteerde Charters, begin in ieder geval met borstelloze motor, borstelmotoren raken inmiddels achterhaald:
Charter naar Electro ombouwen. - Modelbouwforum.nl
Elektro Charter?? - Modelbouwforum.nl
Plettenberg HP220/30/A3 5:1 geschikt voor charter?? - Modelbouwforum.nl

Hoi Ron,
De motor die ik heb is borstelloos.
Robbe Roxxy Outrunner No.4780 3536-06 6-12V.
Deze werd bij het pakket geadviseerd, dus ik als startend modelbouwer heb dat advies maar opgevolgt.

greetz Jeroen
 
:help:


- Hoeveel moet een rolroer uit kunnen slaan????
- en moet dit naar beneden net zover als naar boven????

Kunnen jullie mij daar een tip voor geven?


greetz Jeroen
 
- Hoeveel moet een rolroer uit kunnen slaan????
- en moet dit naar beneden net zover als naar boven????
Beide zouden toch in de handleiding moeten staan.

En nee het is niet altijd zo dat de uistalg naar beneden net zo groot is als naar boven.
 
Zo...je hebt er aardig wat vaart achter. ;)

Ben zelf met een 'oude' Charter bezig. Heeft 10 jaar niks liggen doen en wilde 'm toch 's afbouwen. Is overigens ook m'n eerste modelkist. Zonder rolroeren trouwens.

Wel handig, die kant en klare wingtips. Ik heb net anderhalf zitten schuren en vijlen op een blok 'massief' balsahout.:p
 
Back
Top