Nogmaals: welke zender

In de servo monitor van de zender worden de servo uitslagen als staafdiafvrammen weergegeven. Zo kan je zonder de servo's aan te sluiten toch de werking controleren. Raad je echt aan voor je met de zender aan de slag gaat de handleiding te bestuderen. Je zender heeft zoveel opties dat je die niet vindt zonder de handleiding te hebben gelezen.
 
Servomonitor is een ding op de zender waarop je de servobewegingen op het display kan zien.

Ah, Arnold was me net voor.

GJ
 
..... Nee Jan, de potmeter (potentiometer) is alleen maar voor de electronica in de servo om aan te geven waar de as staat.
Dus een referentie. .....
Klopt en klopt niet.
De potmeter is inderdaad om aan te geven waar de as staat en is daarmee per definitie een referentie, de asreferentie. De stand van de potmeter, de waarde van de potmeter en de lineariteit van de potmeter hebben allemaal invloed op de uitslag, de middenstand en het verloop van de ene naar de andere uiterste stand.

..... Betekent dat nu dat de middenstand bepaald wordt door hoe de medewerker de potmeter gemonteerd heeft?

Maw., wat bepaalt nu hoe een bepaalde servo staat, in zijn/haar middenstand?

Om exact te zijn ja, als de potmeter iets uit het midden wordt geplaatst zal de middenstand ook iets anders zijn. Maar.... veruit de meeste potmeters zitten met een nokje geborgd of zitten in een soort van houdertje in de servo waardoor hij er maar op één manier in gemonteerd kan worden, verdraaien is dan zo goed als onmogelijk. Bij andere servo's zit de potmeter rechtstreeks op het printje waardoor anders monteren ook heel moeilijk zal zijn. De kans dat hier de oorzaak ligt is dus verwaarloosbaar klein.
Hoewel en ook servo's waren (zijn?) waarbij je de potmeter juist kon verstellen om zo de middenstand te veranderen. De potmeter zat dan met twee borgschroefjes vast en als je die iets los draaide kon je hem iets verdraaien. Dat was niet veel, misschien een graad of 20 maar dat was meestal net genoeg.

De "middenstand" van een servo zal altijd wel iets verschillen. Helaas hebben de diverse merken allemaal een eigen definitie wat bij hun de middenstand is. Als "standaard" wordt aangegeven dat 1ms (0,001 seconde of 1000µs) de ene uiterste stand is, 1,5ms de middenstand en 2ms de andere uiterste stand.
Het ene merk gebruikt 0,9ms (bv vol linksom) / 1,4ms (middenstand of "0") / 1,9ms (bv vol rechtsom). Een ander merk gebruikt 0,98ms / 1,52ms / 1,98ms. En weer een ander merk 0,9ms / 1,5ms / 2,1ms. Die laatste zal een grotere uitslag geven. En er zijn (helaas) nog meer variaties mogelijk.
Alleen hierdoor zal er al verschil zijn in de diverse middenstanden en uitslagen van de zelfde servo bij gebruik met verschillende merken besturing. Daar komt bij dat de diverse servo fabrikanten ook zo hun eigen ideeën hebben. Bij de ene is volle uitslag 90° en bij een ander merk is dat 100° en weer een ander merk hanteert 80°. En ook hier zijn er meer waardes mogelijk.

Ook zullen twee servo's van het zelfde merk en type ook onderlinge verschillen kunnen hebben. De elektronica onderdelen hebben nu eenmaal ook een bepaalde afwijking van de ideale waarde. Vooral de potmeter is hier een belangrijk onderdeel in. De afwijking die een potmeter mag hebben is vaak wel 20% en dat is best veel. Door de potmeter op een slimme manier te gebruiken kan je een behoorlijk deel van die mogelijke afwijking te niet doen maar nooit alles.
Bij digitale servo's is er vaak nog een tweede punt waar verschillen in kunnen ontstaan en dat is de referentiespanning die intern wordt gebruikt. Hoe preciezer en stabieler die is des te nauwkeuriger die servo werkt.
Al met al is er dus veel wat bijdraagt aan mogelijk verschillen. Dat is nu eenmaal zo en daar zullen we mee moeten leven. Gelukkig kan er heel veel met de moderne zenders ingesteld worden. Ook kunnen veel digitale servo's geprogrammeerd, dus aangepast worden dus moet het mogelijk zijn om het "goed" te krijgen. Maar als je naderhand overstapt op een ander merk besturing bestaat de kans dat je alles opnieuw moet gaan doen.
Kan je nagaan hoe het was toen ik zo'n 45 jaar geleden begon met vliegen. Toen was er niets instelbaar in de zender. Er waren wel servo's (Microporp b.v.) die hadden een klein schroefje waarmee de middenstand van buitenaf instelbaar was. Dat bestaat tegenwoordig niet meer maar zou af en toe best nog wel eens handig kunnen zijn. ;)
 
..... Er waren wel servo's (Microporp b.v.) die hadden een klein schroefje waarmee de middenstand van buitenaf instelbaar was. Dat bestaat tegenwoordig niet meer maar zou af en toe best nog wel eens handig kunnen zijn. ;)

Precies. Ik zat de hele tijd te denken; ik had toch servo's die je met een schroefje in kon stellen? (zo'n 45 jaar geleden :jan:).

Ik weet niet of ik ze nog heb, zal morgen eens kijken in het bakje antiek en curiosa. ;)
 
Tjonge jonge wat een hoop gedoe maken jullie er van , na mijn overstap van Futaba naar Jeti werken al mijn servo's hetzelfde ( en goed) en was er maar een kleine afstelling nodig ( ook niet overal)
Maak het nou niet moeilijker dan het is ( en dat is het het niet)
 
Tjonge jonge wat een hoop gedoe maken jullie er van , na mijn overstap van Futaba naar Jeti werken al mijn servo's hetzelfde ( en goed) en was er maar een kleine afstelling nodig ( ook niet overal)
Maak het nou niet moeilijker dan het is ( en dat is het het niet)


Inderdaad.
Als alle knuppels in het midden staan dan staan de servos exact zoals ze bij de Robbe zender stonden.
Middenstand is altijd gelijk, in elke zender.
Alleen dingen al retracts, sleepkoppelingen en kleppen moet je even voorzichtig mee zijn, maar die zitten meestal achter een schuif of schakelaar die je moet programmeren.
Dat zet je dan op een hele kleine uitslag om te testen.
Draairichting van de servos op de basisfuncties kan anders zijn maar dan reverse je die.
Gewoon alles aansluiten en kijken of het de goede kant op draait en dan uitslagen controleren.
Vrij simpel allemaal.

GJ
 
2014 0526_095820.jpg


Microprop zelfbouwservo 1977 ongeveer. Werkt nog steeds in mijn avatar. Verstelbaar met het messing stiftje. In mijn Bugsier 3 zitten er nog 2 rode. Lijken onverwoestbaar. Gr. Klaas
 
Laatst bewerkt:
Deze ook dus. Al is ze niet meer helemaal fris en fruitig.
upload_2022-2-19_20-13-11.png

Stel schroefje zit links van de vierkante uitgaande as.

De potmeter heeft haar post verlaten en hangt er rechts een beetje bij.
 
Leuk draadje. Ik krijg gewoon zin een nieuwe zender te kopen (niet cynisch bedoeld) en alle opties uit te proberen. Ik vlieg nog met een futaba 6ex.

Freek
 
Had Robbe dit ook?
Ik kan het me namelijk niet meer herinneren.
Ben zo'n 44 jaar geleden begonnen met een Robbe Kompakt, de oude legergroene.
En volgens mij RS100 of RS20 servo's.
Volgens mij kon je in de zender wel aan een instelpotje draaien.
En later een Robbe Luna, daar kon je in de zender ook het een en ander verdraaien.

GJ
 
Als ik me goed herinner dan waren er ook servo's waarbij je onder het schroefje waar het heveltje mee vast zat de potmeter kon verstellen. Kan me niet meer herinneren bij welk fabricaat dat was. Gr. Klaas.
Weet nog wel dat je bij de zelfbouw Microprop servo een afwijkende waarde of een extra weerstand kon zetten bij een afwijkende middenstand. Ben helaas de montagebeschrijving kwijt. Voor de twee servo's met bevestigingsklem betaalde ik 121,70 gulden. Weerstand 4 en 10 waren voor de middenstand. Pure nostalgie! Gr. Klaas.

IMG_20220220_0001.jpg
IMG_20220220_0002.jpg
 
Tjonge jonge wat een hoop gedoe maken jullie er van, na mijn overstap van Futaba naar Jeti werken al mijn servo's hetzelfde (en goed) en was er maar een kleine afstelling nodig (ook niet overal)
Maak het nou niet moeilijker dan het is (en dat is het het niet)

Dat was ook niet mijn bedoeling.

Ik had een serieuze vraag, die is denk ik afdoend beantwoord, en dat er ondertussen een hoop overhoop gehaald wordt: ik vind het wel leuk, eerlijk gezegd.


Heb de zender nu ook geregistreerd, en ik meen ergens gelezen te hebben dat het dan zinvol is om 'm ook gelijk te updaten.

Maar: in de zender staat ergens dat hij werkt met versie 5.05 van februari 2021.

Ik kan op de site van Jeti geen updates vinden.

Gewoon maar even laten zoals het is?


jan.



PS

Ik zou het draadje graag renamen, maar heb daar lijkt het de rechten niet toe?
 
Nieuwe updates vind je niet op de Jeti site. Updaten gaat via de Jeti Studio. Sluit de zender aan op een USB poort, start de Jeti Studio, selecteer Tools en dan Transmitter Wizard. Jeti studio vertelt je dan of er updates zijn. Grote kans dat dit zo is. de laatste update is v5.06.
 
Mijn reaktie was niet voor jou bedoeld hoor Jan , meer over degene die er zaken bij betrekken die niet direct relevant zijn op je vraag .
Veel plezier met je Jeti , nu mooi weer om alles uit te "dokteren"

Arno
 
Mijn reaktie was niet voor jou bedoeld hoor Jan , meer over degene die er zaken bij betrekken die niet direct relevant zijn op je vraag .
Veel plezier met je Jeti , nu mooi weer om alles uit te "dokteren"
Arno

Nu voel ik mij lichtelijk aangesproken.
Maar daar doe ik helemaal niets mee. :p

Jan heeft een brede belangstelling voor allerlei modelbouw gerelateerde zaken.
En die brede belangstelling proberen we allemaal op elk gebied te laven. :beer:
 
Er zijn maar twee soorten werktuigen.
Ze werken of ze werken niet.
En zolang ze werken, hou ze dan in ere.
Daarom vlieg ik nog altijd met oud spul.
Meer in het bijzonder MC toestanden van Graupner.
Nog nooit storing gehad met dat gerief.
Dus, houden zo.
 
  • Like
Reactions: Cnn
Back
Top