Wisboom stoomgemaal

Weer een stapje verder. De rongen van lange loopbrug/kroosvanger zijn afgewerkt.
Alle rongen zijn eerst met een kwastje donkerbruin geschilderd. Toen alles afgeplakt en een lichte , niet volledig dekkende laag zwart over gespoten gezet. Daarna met lichtere roest kleuren accenten aangebracht en daarover over alles een laag blanke matte laag gespoten.
Aan de onderkant van de rongen, net boven de toekomstige waterlijn wat “aangroei”, en daarover ook wat hoogglans lak dat een “ nat” effect geeft.

Ps. De horizontale leggers van de reling (hier nog van 1mm lasdraad) worden aan het eind van de bouw verder afgewerkt. Dat komt omdat we nu nog niet precies weten hoe we de aansluiting van relingen aan de oevers gaan afwerken.

Dit is het geworden.
B9271AC3-E509-482D-B355-2689B3341658.jpeg


In detail..
BD1FC338-4F99-4C72-B3F3-332D497C01A1.jpeg

En hier boven op de loopbrug.
67EFF34B-D1A1-4277-884A-145BDE4DD048.jpeg


Volgende week zullen we de kortere loopbrug verder aanpakken…

gr. Jan B.
 
Laatst bewerkt:
In de afgelopen dagen heb ik de resterende voorzet-wanddelen het metselpatroon in kleur kunnen zetten. Ergens in de komende weken gaan we deze pasmaken en definitief vastzetten op het al samengestelde frame van de binnenwanden.
Daarnaast zijn ook de twee goten en alle gootsteunen inmiddels afgewerkt en kunnen we die ook na het monteren van de voorzetwandjes direct ophangen.
Ook afgewerkt, en klaar voor montage, zijn alle dakspanten, de nokbalk, de dakliggers enz.

Voor het plaatje , en uit ons enthousiasme…..toch alvast even e.e.a. bij elkaar gezet…met daarbij een projectie van een scheprad.

Nb. De projectie van het rad ligt hier nu aan tegen de wand, en overlapt daarbij net de goot. In de juiste opstelling valt het scheprad in de openingen tussen de muren in de waterloop onder. Dan staat het rad een stukje van de muur en is er voldoende vrije ruimte tussen het rad en de goot.

Hier het aanzicht aan de zuidkant.
F9BFD465-2F19-4563-9EB0-44AD79678CEF.jpeg


Aan de achterkant bij de schoorsteen, met de loopbrug/kroosvanger erbij…
Geeft volgens mij een al leuke 19e eeuwse uitstraling…
33E0CF83-CE86-43CD-807C-530CC347FBB6.jpeg


Intussen hebben Olaf en ik de tweede, kortere, noordelijke kroosvanger/loopbrug ook al kunnen voorzien van de rongen. Nadat de Locktite lijm is uitgehard, kan ik die ook verder afwerken. (Maar dit proces is hetzelfde als van het zuidelijke deel dat al gereed is, en daarom behoeft dit o.i. verder geen aandacht in dit draadje).

Gr. Jan B.
.
 
Laatst bewerkt:
Zoals eerder al aangegeven is de basis van het gebouw samengesteld uit panelen van een goede kwaliteit 12 mm multiplex. Dat geeft de constructieve stevigheid. Maar nu zijn dan eindelijk we zover dat we kunnen beginnen met de afwerking en plaatsing van de 2 mm MDF gelaserde voorzetwandjes met de steentjespatronen.
Olaf heeft ze allemaal precies uitgetekend en daarvoor de bestanden gemaakt voor het laseren.
Daarbij waren natuurlijk ook de steenpatronen en positionering van alle raampartijen belangrijk. Dit alles geeft uiteindelijk het aanzicht van het gebouw. Deze zijn al allemaal door mij voorbewerkt, in kleur gezet, en gevoegd.
Als ze straks definitief geplaatst zijn verwachten we eigenlijk alleen de scherpe hoeken nog wat af te werken. En hopelijk is dat ook nog heel beperkt.

De voor-, achterwand en aansluitende zijwanden hebben een beetje overmaat gekregen om de hoeken netjes te kunnen laten aansluiten.
Daarvoor gaan we deze op 45 graden afschuinen zodat de strak tegen elkaar staan waarbij ook de stenenpatronen “om de hoek” op elkaar aansluiten. Dus voorzichtig werken en vooral veel passen …..
Dit gaat niet uit de losse pols en om dit te kunnen doen gebruiken we een speciaal hiervoor opgebouwde “schuurmal”. Zo is de 45 graden hoek verzekerd….
Het dunne MDF is makkelijk te bewerken en met schuurstrookjes worden de schuine kanten pasgemaakt.
En pas als ze alle wanddelen perfect passen kunnen we deze gaan aanbrengen.
Voorlopig nu eerste even wat uurtjes zorgvuldig schuren….

Hier de achterwand in de schuuropstelling. Het voorzetwandje ligt stevig ingeklemd en de bewerkte voorkant is goed beschermd op de houten bodemplaat van de schuurmal.
9B0433A0-6541-4C50-BA3D-EDB5101AAB81.jpeg



29FDC9C0-3083-44CA-B68B-F94BBF267B01.jpeg


Gr. Jan B.
 
Laatst bewerkt:
Een motorroute makende kwam ik deze tegen.
OOK een oud stoomgemaal.
Op die link kan je doorklikken naar div. foto's.
Ook t.a.v het verouderen interessant, Jan.

Maarten, onder de stoomliefhebbers is dit zeker ook wel een bekend stoomgemaal.
Niet echt vergelijkbaar met ons gemaal, want deTuut is zo’n vijftig jaar “jonger” en daarin staan centrifugaalpompen. Ook is de bouwstijl met bijv. de rechte strakke ramen een stukje moderner”.
Toen dit gemaal de Tuut werd gebouwd had het Wisboomgemaal de eerste ketels al vervangen…

Een direct zichtbaar verschil is overigens het ontwerp van de schoorsteen.
De schoorsteen van het Wisboomgemaal is best een beetje bijzonder. Dat is nl. niet rond zoals de meeste, maar 8 hoekig.
Voor ons is dit een overigens wel een voordeel omdat we nu gelijkvormige delen met stenenpatronen kunnen maken uit vlakke MDF. Met een ronde schoorsteen zou dit niet gaan….
Als technische informatiebron is de Tuut niet echt een nuttig voor ons project, maar als algemene bron als voorbeeld van veroudering zijn zulke plaatjes zeker nuttig.
 
Natuurlijk waren mij de centrifugaal pompen ook opgevallen.
Maar het ging mij eigenlijk meer om de foto's.
Idd de schoorsteen maar ook de gereedschap borden op de muur.

Wat is het voordeel van die 8 hoekige schoorsteen, dan wel waarvoor zou je daarvoor kiezen?
 
Natuurlijk waren mij de centrifugaal pompen ook opgevallen.
Maar het ging mij eigenlijk meer om de foto's.
Idd de schoorsteen maar ook de gereedschap borden op de muur.

Wat is het voordeel van die 8 hoekige schoorsteen, dan wel waarvoor zou je daarvoor kiezen?

Maarten, geen idee waarom.
Wij weten ook geen technische reden en kunnen niet anders bedenken dan dat het een vormkeuze is van de architect. Het stond zo op de ontwerpt/aanbestedings tekening. En op één foto is de 8-hoekige vorm ook te zien.
Overigens stond er vlak bij het Wisboomgemaal nog een soortgelijk gemaal.
Dat gemaal is al heel geleden afgebroken en ook dat gemaal had een 8 hoekige schoorsteen.
gr. Jan
 
Laatst bewerkt:
Ik moest weer een aantal pag’s bijlezen, maar ben onder de indruk van wat jullie allemaal voor elkaar krijgen. Het ziet er fantastisch uit!
Gr. Peter
 
Natuurlijk waren mij de centrifugaal pompen ook opgevallen.
Maar het ging mij eigenlijk meer om de foto's.
Idd de schoorsteen maar ook de gereedschap borden op de muur.

Wat is het voordeel van die 8 hoekige schoorsteen, dan wel waarvoor zou je daarvoor kiezen?

Vandaag een dagje in Rotterdam geweest en ook een rondvaart met de Spido gemaakt.
Dan vaar je langs de grofsmederij van de voormalige RDM werf en wat valt mij dan ineens op……er staan twee 8 hoekige schoorstenen naast elkaar…..
Dus kwam zo’n 8 hoekige blijkbaar toch vaker voor. Maar ja, wanneer let je daar zo op….
(modelbouw leert je soms anders te kijken naar details in onze wereld…..)

Gr. Jan B.
 
Laatst bewerkt:
Vandaag zijn we verder gegaan met de voorbereidingen voor de montage van de voorzetwandjes.
Dat houdt dan in dat de wandjes netjes passen tegen de binnenwanden, en vooral ook tegen elkaar. Volgende week willen we de wandjes gaan vastlijmen…

Maar voordat we zover zijn was het nodig om de stoommachine weer op te stellen in het gebouw.
In onze constructie staat het onderste deel van de scheidingswand (tussen de machinekamer en ketelruimte) nl. vast op de bodemplaat van de stoommachine. Deze bodemplaat, alsmede de bodemplaat met de stoomketels, worden straks vast op de maquettevloer vast geschroefd.
Het gebouw, met dak en alle wanden, is afneembaar en past als een deksel over de bodemplaten.
Bij ons is de scheidingswand daarom horizontaal gesplitst. Het onderste deel is vast aan de machinevloer en het bovenste deel komt dus mee omhoog als het gebouw wordt opgetild.
Dit is gedaan om twee redenen.
Ten eerste geeft dit stukje tussenwand sterkte en vormvastheid aan de constructie van het gebouw, en ten tweede, kunnen we nu de stoomleiding tussen de ketelruimte en machinekamer vast en ondeelbaar direct verbinden door een doorvoer te maken in het vaste onderste deel.

Hieronder, in dit mooie doorkijkje door de voordeur, is te zien hoe wij dit bouwtechnisch hebben opgelost in de machinekamer.
Boven de middendeur is de deling weggewerkt achter het kader.
Verder naar links en rechts valt de deling hier weg achter de frames van de kleine kamertjes.( links de smidse en rechts de kamer/magazijn van de machinist).
D11D2D3A-56A5-4ABF-B951-AA9BE3D23122.jpeg


Aan de andere kant van de muur, in de ketelruimte, is het kader over de deling over de hele breedte zichtbaar zoals hieronder is te zien.
20E68B38-E5C0-4630-9F21-7FF0974727CA.jpeg


Omdat de machine er nu in staat ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om ook de lagering het scheprad in de waterlopen op te meten.
Op de tekeningen van de stooomachine staat de uitgaande as naar de schepraderen nl. iets anders dan op de ontwerptekening van het gebouw en de waterlopen. Dat houdt in dat wij onder de lagers een verhoogde ondersteuning moeten zetten ( op de twee foto’s hieronder zijn er al maatblokjes onder het lager gelegd).
En omdat Jan (W) voorlopig nog wel bezig is met de andere raderen hebben we hiervoor nu alvast zijn eerste, brede zuidelijke rad gebruikt. ( e.e.a. herkenbaar aan de verkeerde stand van de schoepen).
Tegelijkertijd geeft dit ons wel een goed beeld van het aanzicht van het geheel, en vooral de invloed op het zicht op de stoommachine met een “vol” scheprad ervoor, maar bijv. ook voor de passing van de goot.
4B6381DD-5F29-40CE-9E00-BD2539BBE933.jpeg

B12BBB7A-BB58-4015-9BC1-7767F0677717.jpeg

De voorlopige conclusie is dat we hiermee wel de bevestiging hebben van onze eerdere aanname nl. dat op de zuidelijke dichte wand volle schepraderen kunnen komen en dat op de noordelijke (inkijk) kant schepraderen moeten komen met (deels) ontbrekende schoepen.
Volgende week verder met het gebouw.
Intussen ook weer huiswerk meegenomen….de loopbrug vanaf de kolenopslag naar de stookplaats…

Gr. Jan B
 
Laatst bewerkt:
Wat ziet het er schitterend uit!!!

Als suggestie verwijder ook een aantal of deel van de dakspanten.

Ik weet niet hoe hoog dit alles komt te staan, weet dus ook niet of je door de spanten naar binnen kan kijken.
Het lijkt mij zo zonde dat er veel niet te zien is.

Natuurlijk blijft het dak voor 99% open. Spanten blijven wel zitten, want daar hangt ook verlichting in.
We gaan wel een klein stukje (of stukjes) bedekken met planken, panlatten en pannen, maar dat is alleen voor de suggestie….(en misschien ook fraaier bij de afwerking bij de bovenranden van de voor- en achterwand).

De bodemplaat in de definitieve opstelling zal op ongeveer 60-65 cm hoogte komen te staan. Dat is een gebruikelijke hoogte voor dergelijke presentaties zodat ook kinderen er naar kunnen kijken. En dat is ook meteen een extra reden waarom SWEK ervoor kiest om er een glazen vitrine omheen te zetten.
We hebben dat overigens ook al even nagedaan op 65 cm. Gewoon om de “ inkijk” te beoordelen, en dan kun je ook prima door de spanten en openingen in de maquette kijken.
Het meeste zicht lijkt toch te worden belemmerd door de grote schepraderen. Die kunnen we natuurlijk niet weglaten…..Dus juist daarom gaat Jan W die aan de open zijkant niet volledig met schoepen invullen.
 
Laatst bewerkt:
En die schoepraden zijn nu van Messing, origineel hout en ijzer?
Gaat Jan B hier nog mee aan de gang?

Origineel waren die van gietijzer of, waarschijnlijker, smeedijzer.
Deze modellen zijn helemaal van messing en chemisch verweerd (ammonia damp).
Kunnen in de loop der tijd nog wel wat donkerder worden maar gaan door ons niet verder worden bewerkt.
Gr. Jan
 
Laatst bewerkt:
Omdat het binnenshuis vandaag aangenamer is dan buiten, deze tijd ook maar nuttig besteed.
De kolenbrug naar de stookruimte stond nog op de rol om gemaakt te worden.
Naar voorbeeld van de kroosvangers, maar hier met leuningen aan beide kanten.
In de noordmuur van het gebouw gaan we daarvoor nog een aansluiting maken.
Maar omdat dit in de opengewerkte wand komt en zullen we daar alleen een deurkozijn plaatsen.

Voorlopig nog op de werkbank
0E9E4D0D-59CC-4E71-BFC5-F3C6034F3124.jpeg


F7AE9119-84BB-4116-B2C6-2D9A70E88C30.jpeg


En omdat op deze loopbrug met volle kruiwagens met kolen wordt gereden, moet deze af en toe even geveegd worden…..Een bezem hoort bij de “standaarduitrusting”.
C303CF2C-E3DA-4330-9353-0FAF500492C6.jpeg

gr. Jan B.
 
Back
Top