Er kwam een vraag van een nieuwe VV vlieger over hoe dat nou zit met het stabilo van een Tomboy. Ik denk dat het wel handig is dat ik mijn antwoord ook hier neerzet, wellicht zit er nog iemand met dezelfde vraag.
Bij Vrije Vlucht wil je een termiek rem hebben, voor het geval je model in een sterke bel terecht komt en je hem kwijtraakt. Daarom moet het stabilo van een VV model op kunnen klappen. Je hebt verder een timer nodig, die instelbaar is op de tijd die je het model wilt laten vliegen. Als de timer afloopt, schiet de lijn die het stabilo aan de achterkant naar beneden houdt los, en trekt de elastiek aan de voorkant het stabilo omhoog naar een hoek van tussen de 30 en 45 graden.
Het stabilo moet dus met zijn voorlijst tegen een stop rusten, meestal een balsa latje aan de voorkant van het 1mm triplex stabiloplatform. Aan de voorkant moet dus ook een haakje zitten, om het elastiekje in te haken, dat dan vervolgens onder de romp doorloopt naar de andere kant, waar het weer ingehaakt wordt. De lijn zit aan de achterkant van het stabilo aan een pennetje van hout of staaldraad, en loopt aan de onderkant van de romp en daarna de zijkant naar de timer, die meestal ongeveer in het zwaartepunt zit. De lijn wordt aan de romp geleid door middel van oogjes of kleine stukjes alu buis.
Er zijn mechanische timers (klokjes) en elektronische die een kleine servo bedienen die 90 graden draait en zo de lijn losgooit.
Ik heb even mijn Tomboy er als voorbeeld bijgepakt. Op de 1e foto zie je de lijn aangehaakt aan de timer, die op 1,5 minuut staat. De tweede foto geeft een beeld van hoe het stabilo vastzit. In dit geval met twee elastiekjes, elk aan een haakje en om een uitstulping van het stabiloplatform geleid. En het haakje aan de achterkant is hier een omgebogen speld die in de achterlijst van het kielvlak is gelijmd. In de 3e foto is de timer afgelopen, de lijn los van de timer maar tegengehouden door het voorste geleidingsbusje, en het stabilo opgeklapt.
Je begrijpt dat er over hoe het elastiek loopt en waar de haakjes en pennetjes zitten, de nodige variaties zijn die onder andere door eigenschappen van het model worden bepaald.
Dan de elektronische variant. In dit model zit een Meijdam timer, die zowel de motorloop als de termiekrem regelt. (Er is ook een variant zonder motorregelaar). Als de timer afloopt, draait de servoarm een kwart slag naar achteren, en de lijn schiet los. Bij dit model zit er een beuken rondhoutje door de romp, en een opening onder in het kielvlak waar het elastiekje doorheen gaat. Aan de achterkant steekt een stukje staaldraad uit de achterlijst, waar de lijn aangehaakt wordt. En er is nog een tweede lijntje wat van het stabilo naar een haakje achteraan de romp loopt. Dit is een uitslagbegrenzer, voor de veiligheid. Zie bovenste foto, die hoort eigenlijk hier!
Bekijk bijlage 401031