René draad, snijboog en opstelling
Ik heb de René draad van Skyking binnengekregen.
Het bijzondere van de René legering zou moeten zijn dat hij een zeer hoge sterkte heeft, óók bij een hoge temperatuur (ontwikkeld voor turbineschoepen van straalmotoren e.d.).
Eerst maar even gemeten of de draad echt zo sterk is als beloofd:
De draad kon 14.8kg hebben, wat neerkomt op een spanning van 1500N/mm2, niet slecht!
(de draad was ca. 100-150C warm, er liep 1.5A doorheen)
De test ook nog even gedaan met mjin oude draadje, ooit bij Graupner gekocht, 0.4mm dik.
Ik verwachtte er niet veel van maar die bleek maar liefst 21kg te kunnen hebben, oftewel 1640N/mm2!!! Zo heel bijzonder is die Rene draad dus ook weer niet!
Maar goed, Graupner levert die draad niet meer (art.nr. 840/10), dus dat is een aflopende zaak.
M'n oude snijboogje gebruikte maar 5kg trekbelasting op de draad, en kon ook niet meer hebben. Om de sterkte van de draad te kunnen benutten daarom een nieuwe boog gemaakt, gebogen van 15mm stalen verwarmingsbuis:
De U is 70cm breed en de poten zijn 32cm lang.
De trekbelasting op de draad is 10kg, veel meer kan de buis niet aan.
De uiteinden zijn dan 56mm naar elkaar toe geveerd. De draad wordt bij verwarmen maar ca. 2mm langer dus de trekspanning zakt nauwlijks weg.
Opspannen doe ik met de hand, door de uiteinden naar elkaar te duwen en de draad in de groefjes in de houten uiteinden te leggen.
In de categorie 'meer van hetzelfde', hier mijn opstelling:
Geen wieltje maar een touwtje naar het plafond als 'lagering'.
Snijden gaat mooi bij 1,5-1,7A, met ca. 2.5mm/s.
Voor 1,6A en een auto-accu als spanningsbron moet ik de klemmen ca. 50cm uit elkaar zetten op de René-draad. Geen trafo dus tamelijk veilig.