Bouwverslag Fairmount Sherpa (Alpine van Billing boats)

Nee hoor... Marc gaf het ook al aan... alleen een patch... Aftapen zou ik niet doen.
Maak de spot wat ruimer schoon met oplosmiddel, geen tape, en beetje uitwolken.

Roller of kwast? Kwastje en deppen denk ik dat nu beter is. Met keukenpapier kan je het teveel voorzichtig wegdeppen.
Overgang beetje uitwaaieren. Na uitharden waterproof schuren, en niet doorschuren... en dan weer vullende spuitplamuur er op.

Wel raad ik aan om naar 400 en 600 schuurpapier te gaan. Waterproof en behendig en rustig schuren.
Met grof trek je veel te veel krassen... dat ga je zien in de lak.

Eerlijkheid gebied me te zeggen dat ik de epoxy een uurtje terug al heb aan gebracht... Met tape.... :hammer:
Hopelijk was dat geen stomme keuze.

Korrel 4 en 600 ga ik kopen! Die zal ik gebruiken als de lagen lak gaan komen.
 
Geeft niet... scherpere tape randjes poets je minder makkelijk weg.
Na eind lak zakt spuitplamuur altijd iets in. Dat zie je ook ook bij schadeherstel als te snel
gewerkt wordt. Toen mijn klassieker werd geheel aangepakt door de spuiter,
heeft de primer een maand kunnen drogen, uitharden... dempen etc.
Om die redenen... dat inzakken... het ziet er nog steeds goed uit.

Maar een sleper is geen jacht... En alles is een kwestie van doen en beleven.
Een volgend model gaat het weer beter. Etc...

Met 400 en 600 nu al schuren!... Waterproof en water... haalt af als een bezetene.
Dus nog steeds oppassen... maar de diepe krassen van grof moet je vermijden.
 
Christian, je werkt met passie, dan maakt het niet zoveel uit op welke manier je hebt gedaan , voor elke klus zijn er minstens 5 mogelijkheden om het op te lossen.
Je zal wel merken dat je na een tijdje ook een voorkeur krijgt voor een bepaalde werkwijze, deze is nu eenmaal persoonlijk en gelukkig voor ons bij ieder een beetje anders, waar zouden we anders heel de tijd over moeten schrijven :)

De scherpe kantjes van de tape kan je eventueel morgen al een beetje weg schrapen met een scherp stukje breekmes ( vind ik makkelijker dan schuren )
hoe dan ook amuseer je ! want dat is de bedoeling van een hobby.
 
Het is gelukt! Niks meer van te zien. Met een vijl de harde scherpe randen weg gehaald en vervolgens met fijn schuur papier geschuurd tot me vingers gingen bloeden (nouja bijna dan!)

IMG_20200113_093105.jpg

Daarnaast ook begin gemaakt aan een liertje. Af en toe beetje afleiding bij het schuren :D

IMG_20200113_100042.jpg
 
Tussenstand voordat ik er weer een weekje tussen uit knijp. Ik ga de opbouw eerste schuren en plamuren voordat ik hem ga voorzien van allerlei deuren, deksels en andere zaken. Hoe meer er op zit hoe moeilijker het wordt om alles netjes bij te werken is mijn idee.

IMG_20200113_160753.jpg
 
Ha! Bouwtrots! Wel die is gepast! Top!
Fraai! En ik zie iets van een lier aan dek? :)

Zo veel mogelijk aan plak-delen voorbereiden. Railingen voorboren. Alle beslag uitwerken en technisch klaar.
Lakkreuzes maken... penselen of spuiten... of een mix.
Duurdere goede penselen schilderen beter. Na het lakken (bewaren in water, voor de volgende ronde) goed spoelen met verdunner, daarna wassen met water en zeep, als je ze weer voor langer weg legt.
Beetje conditioneren met wat vettigs... voor gebruik dat uitspoelen met wasbenzine...
Gaat een penseeltje lang mee...

Net gewerkt met wat Humbrol. Laat die maar in het schap denk ik zo. Broos lakje! Tikje en het komt los.
Zelf nog steeds fan van de 'Histor, Strak In De Lak'... op kleur gezet wel wat duurder.
Bij kwasten iets verdunnen, dat het beter vloeit. Ik heb toen een zijdeglans opgezet. Geen gespoten finish. Maar ik vond het wel best.
Met als optie het nog na te kunnen spuiten met 2K lak.

Alkyd vergeelt niet in de zon... wel als het niet belicht wordt met UV.
Acylverf vergeeld wel in de zon... zo vertelde mij dat alles een lakspecialist... vergeelt zelfs onder een TL :)

Gr Bas
 
Laatst bewerkt:
De hele week aan boord uitgekeken naar vandaag omdat ik dan weer lekker kon gaan schuren aan de romp!

Nou begint hij echt mooi glad te worden en wat dat glad maken betreft ook af te raken. De volgende stap zal dan onder andere zijn het aan brengen van de Bergplaten (met hoofdletter buh voor de Bergbewoners). Ik had dit pas al aangekondigd. Ik ben er alleen nog steeds niet in geslaagd om iets passends te vinden. Alles wat ik vind is te dik. Eigenlijk is 1mm al te dik maar zou nog acceptabel zijn. Een modelbouw winkel heb ik niet in de buurt. Dun hout bestellen vind ik weer zonde. Nou dacht ik de oplossing gevonden te hebben in kantenband. Dat is kunstof, dun en stevig en goed te snijden. Maar.. Na een kleine test houdt de primer er niet op vast. Nu zou ik nog een kunstof primer kunnen proberen. Maar is er iemand anders die een goed idee heeft? Lamellen zei Klaas al maar die heb ik niet. En het moet dus ook dun genoeg zijn zodat het realistisch lijkt.

Dit is een voorbeeld van Google zoals ik het niet wil. Te dik:

attachment.php
 
Slecht in scheepstermen! Bedoel je die stootbescherming op de flanken van het schip?

Hier mijn FL-8 van Robbe... suggestie voor het doorlopen van het dek.
Heb ik autofolie voor gebruikt.
Oracal. Een vinylfolie. Restant stukjes van een beletteringsfirma uit de afvalbak.
Dat kan je gewoon beschilderen. Zie plaatje... geplakt en afgelakt... Is het niet dik genoeg?...
dan doe je een laagje extra er over. (Folie nat plakken met water en zeep oplossing,
water daarna weg kammen met bankpasje of rakel, kan je de zaak goed richten.)

Er bestaat ook zelfklevende aluminiumfolie. Wordt gebruikt in afwerking van
schaalvliegtuigen. De grotere modellen.
Forumlid Ramses werkt daar vaak mee. Geeft ook een mooie gedoseerde opdikking.

Dan kan je papier beschilderen. Printerpapier... Met G4 PU of met epoxyhars.
Goed verzadigd geeft dat een mooie opdikking. Broos is het wel, maar goed te snijden in repen.
Daarna komt de gronding er over, wordt het weer wat dikker.
Dus met papierdikte, epoxy en voorgronden, alvorens te plakken kun je goed doseren.

Gr Bas

IMG_0480.JPG DSC_0306.JPG
 
Laatst bewerkt:
Slecht in scheepstermen! Bedoel je die stootbescherming op de flanken van het schip?

Hier mijn FL-8 van Robbe... suggestie voor het doorlopen van het dek.
Heb ik autofolie voor gebruikt.
Oracal. Een vinylfolie. Restant stukjes van een beletteringsfirma uit de afvalbak.
Dat kan je gewoon beschilderen. Zie plaatje... geplakt en afgelakt... Is het niet dik genoeg?...
dan doe je een laagje extra er over. (Folie nat plakken met water en zeep oplossing,
water daarna weg kammen met bankpasje of rakel, kan je de zaak goed richten.)

Er bestaat ook zelfklevende aluminiumfolie. Wordt gebruikt in afwerking van
schaalvliegtuigen. De grotere modellen.
Forumlid Ramses werkt daar vaak mee. Geeft ook een mooie gedoseerde opdikking.

Dan kan je papier beschilderen. Printerpapier... Met G4 PU of met epoxyhars.
Goed verzadigd geeft dat een mooie opdikking. Broos is het wel, maar goed te snijden in repen.
Daarna komt de gronding er over, wordt het weer wat dikker.
Dus met papierdikte, epoxy en voorgronden, alvorens te plakken kun je goed doseren.

Gr Bas

Bekijk bijlage 351379 Bekijk bijlage 351380

Dat is inderdaad wat ik bedoel Bas! Maar dit lijkt net weer te dun. Papier had ik al aan gedacht maar dat leek me dan weer te simpel.. Ik heb zelfs nog gedacht aan met latjes mallen maken en epoxy er in gieten. Maar dat zal wel niet mooi werken als het in m'n gedachten doet
 
Christian, Mijn lamellenvoorraad is op een paar kleine stukjes na verdwenen. Maar Google is je vriend. Kijk eens op bijgaande link. Gr. Klaas.
https://www.modelbouwenzo.nl/Dioramas/Styreen-Plastic/Styreen-plaat

Op Google is het inderdaad wel te vinden klaas. Maar dan moet het speciaal voor zoiets kleins verzonden worden en dat vind ik zo zonde. Ik zou liever iets in de Gamma ofzo vinden. Maar ik hou het in het achterhoofd! Even afwachten of iemand met de gouden tip komt.
 
Bij Gamma en Praxis hebben ze ook kunststof profielen, o.a. hoeklijn. Kijk eens of daar iets tussen zit. Of anders verpakkingsmateriaal. Kijk maar wat er langs drijft. Wat zou er gebeuren met stevig papier, dat dat opplakken met epoxy en overschilderen met epoxy. Of domweg afplakken, een laag verdikte epoxy opzetten en dan tape verwijderen? Wel wat meer werk, maar dan krijg je volgens mij hetzelfde effect. Zou gewoon een proefstukje maken. Maar ongetwijfeld zijn er slimmere ideeën. Gr. Klaas.
 
Had het al beschreven Klaas... papier...

Papier is niet zo simpel als je denkt. Engelsen waren meester in het bouwen van varende scheepsmodellen in papier.
Tot en met ruim de jaren 70 in zwang. Houdbaarheid van de verf... zou het niet weten... epoxy is veel stabieler in de tijd.
Laag over laag, doordrenkt met verf.

De Duitse Schnellboote WO2, hadden op het dek een dik linnen doek gelamineerd. Met verf.
Om het dek waterdicht te krijgen. Lifte-time waterdicht... tot het schip op de bodem van de zee lag. De houten schepen waren toch kanonnenvoer.

Is het papier eenmaal ingesloten in epoxy... kan het geen kant meer op. Je kan het knippen en snijden.
Je kan er echt leuke grappen mee uithalen...

Zou zeker een testje er op wagen. Geeft je weer inzicht in materiaal/materiaalkennis :)

Andere optie is nog fineer.
Of... goedkope lamellen bij de Xenos?

In mijn bouwhok heb ik epoxy sheets van 0,3 dik epoxyplaat.
Maar dat moet je goed verrekte goed aangedrukt krijgen als je dat gaat verlijmen met secondenlijm of epoxy.
Die plaatjes ooit besteld via eBay.de. Autoclaaf gebakken spul.
Is voor mij strategische knutsel-voorraad.
Deze plaat zou ook te hechten zijn met een goede fotolijm of kleeflaag.
Als de lak er over zit, komt daar geen zuurstof meer bij.

En dan kan je nog hybride werken. Papier + glasdoek. Zelf lamineren op een stuk
kunststofplaat, of glasplaat. Die plaat goed inwaxen. Ook daarmee zijn hele bekledingen, indekkingen van modelvliegers geschied. Met of zonder papier.
Papier kan je later ook weer wegschuren...

Een en al papier en zelfgemaakte epoxyplaat. Op papier de formaat van het plaatje
uitgewerkt.

Uit beprint laserprinterpapier en epoxy... Supersterk... en zeer nauwkeurig kunnen werken...
Zelf gelamineerd! Alles is maakbaar in modelbouwland.


DSCN6824-LR.jpg


Tot zovers :)
 
Laatst bewerkt:
rij is tot aan de voedingswinkel . bakje champignons, druiven, enz...
zit in plastic bakjes die je eerst leeg eet en daarna in stukjes knipt om daarna op je schip te kleven en te schilderen.
Ook in de doe het zelf kan je veel verpakkingsmateriaal vinden dat te gebruiken is.
of achterkant van een notaschriftje is van karton dat met behulp van verdunde vernis perfect watervast te maken is.
Gebruik je fantasie is regel 1 van een modelbouwer die bouwstoffen zoekt.
succes met de zoektocht
 
Jullie beschrijven veel kunstoffen. Daar had ik zelf ook al de oplossing in gezocht. Ik kreeg alleen de primer niet goed gehecht. Zou kwestie van verkeerde primer kunnen zijn? Want wat ik vond had een juiste dikte. Verlijmen lukt ook. Maar als vervolgens de lak niet houd op de Berg(hout)platen (Roel!!) dan heb ik er weinig aan.. Epoxy houd ook niet goed op kunstof dus lijmen om vervolgens epoxy er op te smeren vond ik ook geen goed idee. Ik ga morgen wel eens bij de verfhandel kijken voor kunstof primer.
 
Aaaghhhh... Kantenband... overheen gelezen! Dat is mogelijk PVC met een toevoeging!
Dat kan tegen een grotere hitte dan styreenplaat.
Zit ook vulmiddel in, broom, tegen het branden.
Dat moet aangestreken worden met strijkijzert! Eigenlijk is het rommel. Zeer broos ook, veel vulmiddelen.

En PVC is lastig te verven. Gaat wel, maar dan moet je eerst een klare Motip etsprimer aanspuiten.
Maar dan nog...

Plastic laat zich prima met epoxy verlijmen?

PS: in de tijd dat hier gekletst wordt... was een epoxylaminaatje al lang gelegd...
en morgen in repen gesneden, geworden, geweest!
Haha... gisteren klaar.
 
Ik heb een soort van foam achte folies liggen flexibel en toch vormvast, beetje indruk baar en terugverend en zonder poespas met simpele verf viltstift, kleurpotlood tot complexe 2 componenten zooi te beschilderen.
Plakken is ook niet zo'n probleem, hotsnot (smeltlijm) epoxy, contactlijm, secondelijm.
Het dunne spul is gewoon met een schaar te knippen.
 
Back
Top