Hardsolderingen schoonmaken
Gemaakte hardsolderingen kunnen na het afkoelen hardnekkige korsten hebben, bestaand uit resten vloeimiddel.
Er zit veel verschil in deze korsten.
Dit verschil komt door de samenstelling van het gebruikte vloeimiddel.
Hoe een hardsoldering gemaakt is, hoe er met de hardsoldeervlam gewerkt is speelt ook een kleine rol.
Over het algemeen zijn resten vloeimiddel van messing hardsoldeerdraden met het flux inwendig of uitwendig opgeperst hardnekkig.
Losse vloeimiddelen in een potje in pasta of poedervorm zijn er ook in de stay- clean typen.
Deze vloeimiddelen branden vrijwel restloos op tijdens het einde van de te maken soldering.
Dan zijn er de nu nog standaard hardsoldeerfluxen.
Deze zijn zuinig opgebracht om een soldering te maken sneller te verwijderen.
Het verwijderen:
Zuren.
In veel gevallen zijn met zuren de korsten op te lossen.
Zuren kunnen zijn, zoutzuur, zwavelzuur, azijnzuur, citroenzuur, fosforzuur etc.
Ik gebruik meestal citroenzuur met een klein beetje keukenzout of schoonmaakazijn met een weinig keukenzout.
Dit zijn zuren die na (meermaals) gebruik als laatste stap gebruikt kunnen worden om bijvoorbeeld het toilet te ontkalken.
Deze twee varianten kunnen warm of koud in een ultrasoon.
Andere manier is op de kookplaat in de keuken of anders het zuur samen met het hardsoldeerwerk af te koken. Aan de kook brengen en stopzetten.
Met zuren krijgt messing snel rosa rode wangetjes. Dat is het vaak het teken dat er lang genoeg is gezuurd.
Ga je verder met zuren zal bij messing een ontzinking optreden. Eerst aan de oppervlakte en langzaam vreet het zuur het messing op.
Na het zuren spoelen en borstelen om de laatste resten weg te werken.
Foto w.p. 4-2023 Links rosa-rood als afgespoeld. Rechts naturel.
Ook zijn er speciale beitsmiddelen voor de ultrasoon die dit karweitje goed aan kunnen. Kijk bij het aanschaffen van een dergelijk middel of het geschikt is voor jouw metaal.
Ook hier bestaan a en b merken. Beide kunnen goed zijn.
#Raadzaam is na het zuren altijd het werkstuk te neutraliseren in een sopje met zeepwater.
Mechanisch reinigen.
Is de verkorsting hard genoeg kan je deze wegwerken met schuren of borstelen.
Een andere manier is glasparelen in een straalkastje. Je werkstuk is hiermee snel ontdaan van de flux resten. Het hele werkstuk krijgt met glasparelen een egaal mat uiterlijk. Wil je dit matte uiterlijk niet kun je na het glasparelen polijsten.
Bij zuren dringt het zuur in alle kieren en gaten, stralen is oppervlakkig.
Harde korsten kunnen ook beter verwijderbaar worden door de nog een keer zuinig met een vlam te verwarmen.
Sommige korsten worden zacht en zijn met warm water en zeep te verwijderen.
Pas op met zuren.
De niet huishoudelijke zuren opvangen en naar een gemeente depot brengen.
Dampen uit de ultrasoon of op de kookpot kunnen schadelijk zijn.
Zuren tasten je huid en kleding aan.
Pas op met je ogen, draag een beschermbril.
Alles netjes opruimen.
Alles voor modelbouw,
Willum