Neemt niet weg dat ik het hele vertimingsverhaal niet snap, wat doet vertiming?
Je kunt vertiming zien als een versnellingsbak in een 1:1 auto. De benzine motor heeft een bepaalde effecientie in een bepaald toerengebied. Een versnellingsbak maakt daar gebruik van en maakt de auto ook sneller. Optrekken in zijn 3 of 4 is lastig voor de motor en maakt het geheel niet effecient/verstookt veel benzine en de motor zal ook op z'n donder krijgen.
Timing in de brushless motor doet in de basis hetzelfde. De motor heeft een vaste vertiming en die vaste vertiming heeft een bepaald toerental en trekkracht. Ga je geen extra vertiming toevoegen dmv de regelaar is het net alsof je overal in 1 versnelling rijd. Je hebt dan alleen de tandwiel overbrening die je in kunt stellen voor meer of minder snelheid op het rechte stuk of in het binnen gebied. Je gaat dus ergens in het midden zitten tussen snelheid op het rechte stuk of acceleratie in het binnengedeelte. Dat geeft een bepaalde warmte ontwikkeling omdat de motor alleen in een bepaald gebied zijn effecientie heeft. Het is nu eenmaal lastiger om uit zijn 3de of 4de versnelling weg te trekken.
Bij de toerwagen stock hebben ze dan ook maximale overbrenging ingesteld omdat anders de motoren het niet lang uithouden. Je ziet daar ook dat ze wel acceleratie hebben maar binnen een paar meter al uitgeacceleerd zijn en dan met min of meer dezelfde snelheid over het rechte stuk van de MACH rijden. Zouden ze een grotere pinion erop zetten voor meer snelheid worden de motoren meer belast in het binnengedeelte en worden dee motoren snel te heet als men te ver gaan.
Extra vertiming laat de motor sneller draaien maar zorgt ook dat de trekkracht bij hogere toerentallen omlaag gaat. Bij regelaars die extra vertiming kunnen geven ga je dan ook je tandwiel verhouding instellen voor het binnengedeelte van het circuit. Betekend dus kleiner pinions of grotere spur. De extra vertiming dmv de regelaar is dan je automatische versnellingsbak uit de langzamere gedeelte en op het langere stuk van het circuit.
Even simpel gezegd, als voorbeeld bij de Hobbywing hebben we maximaal 65 versnellingen of stapjes die je in kunt stellen. (die stapjes staan voor een bepaalde hoeveelheid extra vertiming aan de motor).
Door de extra versnellingen/ stapjes en het verlagen van je tandwielverhouding voor het binnengedeelte wordt de motor effecienter aangestuurd waardoor die koeler blijft maar als neveneffect ook sneller.
Heb geprobeerd een makkelijk voorbeeld te geven wat vertiming doet zonder al te technisch te worden. Hopelijk is het een beetje duidelijk geworden. Bovenstaande gaat wel uit dat je de tandwiel verhouding en timing correct hebt ingesteld. heb je dat niet kun je de motor ook opstoken als je te ver gaat.